Rôzne motivovaní predstavitelia podľa ministerstva obrany tentoraz na internete zneužívajú oficiálne tlačivo so zámerne nesprávnou interpretáciou.
Ministerstvo obrany (MO) SR odmieta informácie o chystanom zapojení slovenských vojakov do konfliktu na Ukrajine. Upozorňuje na snahu o ďalšiu vlnu dezinformácií. Stanovisko rezortu TASR poskytla jeho hovorkyňa Martina Kakaščíková.
„Odmietam zneužívanie skutočných vlastencov – príslušníkov Ozbrojených síl SR na plnenie zjavne protištátnych záujmov, ako napríklad rozvrat spoločnosti či nedôveru v rozhodnutia štátu. Tu už nejde o fazuľky, ale o bezpečnosť SR a medzinárodný kredit ako zodpovedného partnera a spojenca,“ zdôraznil dočasne poverený minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO).
Rôzne motivovaní predstavitelia podľa slov rezortu tentoraz na internete zneužívajú oficiálne tlačivo so zámerne nesprávnou interpretáciou. MO za tým vidí snahu pretlačiť tému údajného posielania slovenských vojakov na Ukrajinu.
„Nie je to pravda,“ vyhlásil rezort s tým, že dokument o návrhu na „vyslanie príslušníkov Ozbrojených síl (OS) SR do asistenčnej misie Európskej únie pre Ukrajinu…“ hovorí o zapojení slovenských vojakov do asistenčnej misie v prospech Ukrajiny, nie na Ukrajine.
Ministerstvo pripomenulo, že o misii informovalo ešte v decembri 2022 a pravidelne informuje aj o priebehu a počte ukrajinských občanov, ktorým OS SR takýmto spôsobom poskytli základný vojenský výcvik na území SR.
Rezort vysvetlil, že Európska únia už na jeseň minulého roku oznámila vytvorenie svojej asistenčnej misie pre Ukrajinu. Tá je zameraná na výcvik ukrajinských síl, aby sa dokázali adekvátne brániť proti ruskej agresii. „Výcvik však prebieha na území EÚ a nie na Ukrajine,“ ozrejmil rezort.
Štátny tajomník ministerstva Marian Majer vysvetlil, že na zapojenie Slovenska do misie je potrebné vládou a parlamentom schváliť mandát, s ktorým súvisí zdieľaný dokument na internete. „Takže žiadna tajná operácia ani nič podobné, len normálny legislatívny postup v súlade s našimi predošlými vyjadreniami,“ poznamenal Majer.
Slovensko aj iné krajiny Európskej únie dlhodobo čelia ruskej propagande, ktorej strategickým zámerom je v očiach verejnosti nielen vyobraziť útok Ruska na Ukrajinu ako oprávnený, ale aj vyvolať nevôľu obyvateľov pomáhať Ukrajine, uvádza vo svojom stanovisku Naďov rezort obrany.
Osvojovanie si kremeľskej propagandy slovenskou dezinformačnou scénou začalo ešte pred vypuknutím invázie. Klamstvá o údajnom bombardovaní Donbasu, genocíde či zasahovaní do práv rusky hovoriacich občanov sa v menšej miere šírili už od roku 2014.
Jedným z viditeľných výsledkov tejto postupnej podvratnej činnosti bolo, že napriek varovaniam vládnych predstaviteľov SR o hroziacej invázii časť slovenskej verejnosti podľahla klamstvám o tom, že žiadna vojna nehrozí a cvičenie stovky tisíc ruských vojakov v blízkosti ukrajinských hraníc je zo strany Ruska bežné.
„Realita uplynulého roka tak okrem pravdy o krvavej agresii Ruska naplno odkryla aj systematické snahy ruskej propagandy a dezinformačnej scény o rozvrat aj slovenskej spoločnosti,“ uviedol riaditeľ odboru pre hybridné hrozby a strategickú komunikáciu MO SR Peter Ihnatišin.
S vojnou sa naštartovala nová éra dezinformácií, ktoré chcú dehumanizovať obete, odpútať pozornosť od skutočného agresora, vojnových zločinov, pošliapavania ľudských práv a medzinárodných dohôd. Slovenská dezinformačná scéna po krátkom zaváhaní plynule prešla od zľahčovania situácie do otvorenej obhajoby ruského konania.
Príkladom je označovanie ukrajinských obrancov za nacistov alebo Banderovcov, obohatené o prekrúcanie historických faktov zo strany propagandistov až po plán, ako „denacifikovať“ ukrajinské obyvateľstvo a potrestať takzvaný „nacistický režim“. Cieľom takto vypracovaného plánu bolo zničiť národnú identitu Ukrajiny. Ukrajina je však napriek všetkým takýmto snahám zjednotená ako nikdy predtým.
Aj Slovensko počas vojny v susednej krajine bojuje o identitu. Okrem metódy „ačohentizmu“, teda odvedeniu pozornosti k nesúvisiacim témam, sa snahy intenzívne sústredia aj na obrat silnej vlny solidarity a spolupatričnosti slovenskej občianskej spoločnosti voči ľuďom utekajúcim pred vojnou v ich krajine. Nástrojom je poukazovanie na vlastníctvo odídencov. Dezinformátori však vo svojej horlivosti zrejme zabudli, že Ukrajinci utekajú pred vojnou a nie pred chudobou.
Dezinformačná scéna sa uchyľuje naraz k viacerým prúdom, medzi nimi k vytváraniu falošného dojmu o existencii rusofóbie, snahám o vykreslenie Ruska ako obete a pripisovanie zodpovednosti Západu. Domáca spoločnosť denne čelí aj klamstvám o účinkoch sankcií, či priamym nástrojom strachu vo forme vymyslenej a umelo živenej témy mobilizácie obyvateľstva.
„Nenechajme sa strašiť a zastrašiť – kritické myslenie a overovanie informácií sú nepriestrelnou vestou proti nábojom propagandy, dezinformáciám a klamstvám. Povzbudzujem preto všetkých, aby sme sa spojili za odolnejšie Slovensko, chránili našu spoločnosť pred mnohými súčasnými aj budúcimi pokusmi rozvrátiť našu spoločnosť a oslabiť tak celý štát,“ zdôraznil minister obrany SR Jaroslav Naď.
Poukázal tiež na potrebu pripravenosti na ďalšie snahy o eskaláciu a podrývanie jednoty našej spoločnosti ale tiež celého Západu. Rusko je evidentne odhodlané použiť celú plejádu vojenských a nevojenských nástrojov na dosiahnutie svojich cieľov. Dá sa očakávať, že ruská politika voči nám bude mať dlhodobo konfrontačný charakter. Slovensko je však odhodlané vytrvať – jednak v podpore Ukrajiny ale tiež v boji proti snahám o dezorientáciu našej spoločnosti v systéme hodnôt, slobody, demokracie a práva.
Predseda hnutia Republika Milan Uhrík zvolal vo štvrtok 23. februára tlačovú besedu, ktorej témou bolo uznesenie vlády Slovenskej republiky k návrhu na vyslanie príslušníkov Ozbrojených síl (OS) SR do asistenčnej misie EÚ pre Ukrajinu.
Milan Uhrík informoval, že toto uznesenie má byť predložené a následne schválené v NR SR. Uhríkovi sa nepáči vývoj situácie od posielania munície, až po požiadavku poslania vojakov. Tá keď zo západu príde, odvolaný premiér potvrdil, že nebude váhať. Je jasné, že táto „asistenčná misia“ znamená jasné zatiahnutie Slovenska do vojny. Pritom ešte pred pár dňami to minister Naď odmietal.
„Predseda vlády má tento dokument predložiť do NR SR a minister obrany ho má NR SR následne odôvodniť. Podľa tohto návrhu má Slovensko pomôcť zabezpečiť Ukrajine dostatok príslušníkov ozbrojených síl. Najskôr výcvikom na slovenskom území, a následne na základe vývoja situácie a vhodných bezpečnostných podmienok by misia mohla byť v budúcnosti presunutá na územie Ukrajiny,“ varoval Milan Uhrík.
Predstavitelia hnutia Republika sú rozhorčení z vývoja, aký situácia naberá.
„Čo toto má znamenať? Tak najskôr začali Zelenskému posielať muníciu a zbrane. Potom začiatkom roka okresné úrady v SR nacvičovali mobilizáciu. Následne mi premiér Heger v parlamente do očí povedal, že „samozrejme pán Uhrík, keď príde požiadavka zo západu, tak našich vojakov na Ukrajinu vyšleme“. Potom prisľúbil Zelenskému naše Migy. A teraz je tu návrh uznesenia vlády o vyslaní slovenských vojakov do misie pre Ukrajinu… Veď už aj slepý vidí, že ťahajú Slovensko do normálnej vojny!“ vyčíta vláde Uhrík.
„Môžu si to nazývať „asistenčná misia“, všetci vieme, čo by ozbrojení slovenskí vojaci na Ukrajine znamenali. Vojnu! Žiadame od premiéra a ministra obrany vysvetlenie a uistenie, že k ničomu takému nikdy nepríde,“ dodal na záver predseda hnutia Republika.
Zdroj: cas.sk / hlavnydennik.sk / InfoVojna
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…