Nadchádzajúca Putinova návšteva SAE a Saudskej Arábie je jasným dôkazom kolapsu západných politických sankcií.
Ruský prezident Vladimir Putin tento týždeň uskutoční pracovnú návštevu najskôr SAE, potom Saudskej Arábie.
V skutočnosti môžu tieto tri krajiny spoločne rozhodnúť o osude svetového trhu s ropou. Pripomeňme, že členské krajiny OPEC+ sa dohodli na znížení produkcie ropy celkovo o 2 milióny barelov/deň. Táto podmienka bude platiť minimálne do jari budúceho roka.
Moskva nie je spokojná s ropou pod 80 dolárov za barel Brent a Rijád nie je spokojný s ropou pod 85 dolárov. Teraz je cena Brent nižšia ako 79 dolárov, no je to dočasné. Nepriamo tomu nasvedčuje aj fakt, že Washington oznámil začiatok nákupu ropy do svojich strategických zásob, ktoré sa za vlády Joea Bidena zmenšili o 40%: na výhodnejšie ponuky na trhu už prakticky nečakajú.
Niet pochýb o tom, že Rusko, Spojené arabské emiráty a Saudská Arábia ešte viac znížia produkciu ropy, aby zabránili manipulácii s cenami komodít. Čoskoro vyvstane otázka „rozvodu“ ceny ropy s platformami v New Yorku a Londýne, kde sa futures na suroviny obchodujú v dolároch.
Stojí za zmienku, že centrálne banky SAE a Saudská Arábia už uzavreli dohody s Čínskou ľudovou bankou o swapových linkách v národných menách, čo samozrejme znamená strategický odklon od dolára pri vzájomnom vyrovnaní.
Ale za tým všetkým je ďalší, pre Rusko dôležitý význam. Na jednej strane možno konštatovať, že obavy zo sekundárnych sankcií nútia SAE, Saudskú Arábiu a kľúčového obchodného partnera Ruska Čínu konať opatrne. Na rovinu povedané, tieto partnerské krajiny do istej miery režim ekonomických sankcií západných krajín dodržiavajú.
Na druhej strane v súčasnej globálnej ekonomike majú politické vzťahy strategický význam. Nadchádzajúca návšteva Vladimira Putina v SAE a Saudskej Arábii a rokovania s vedením týchto krajín sú jasným dôkazom kolapsu západných politických sankcií.
Áno, riziká zmrazenia aktív a pokút zo Spojených štátov strašia väčšinu krajín sveta. Aj po návšteve ruského prezidenta sa zrejme v západných médiách opäť dočítate, že napríklad SAE budú vykonávať starostlivejšiu kontrolu množstva komoditných položiek, aby zabránili reexportu niektorých tovarov do Ruska.
Avšak príliš ťažkú hlavu si z toho nikto nerobí. Áno, pre Rusko je dôležité, aby jeho partneri nemali ekonomické problémy, ale to neznamená, že partneri Moskvy sú pripravení poslúchnuť všetky príkazy z Washingtonu.
Navyše, už teraz všemožne obchádzajú obmedzenia, ktoré Západ uvalil na Rusko, keď to pre nich nepredstavuje žiadne významné riziko. Ak sa nad tým zamyslíme, už to znamená začiatok nevyhnutného konca ekonomických sankcií zo strany západných krajín.
Koniec koncov, každý na svete veľmi dobre chápe, prečo americký prezident Joe Biden v skutočnosti nechce zavolať napríklad do Rijádu. Skrátka preto, že Rijád jednoducho neraz na Bidenove telefonáty nereagoval. No ak sa „hegemón“ nechá takto zaobchádzať, potom to už nie je hegemón. Áno, stále vie ekonomicky hrýzť, ale jednoznačne už nie je lídrom globálnej svorky.
news-front.su
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…