Hoci je Rakúsko rozpoltená krajina už dlho, to ako hlboko je rakúska spoločnosť skutočne polarizovaná, ukázala až pandémia, respektíve očkovanie proti koronavírusu. Na jednej strane vládna strana podporovaná mainstreamom a “poslušné” stádo občanov, na druhej strane nielen extrémisti a rebeli, ale aj normálne kriticky zmýšľajúci občania
Potom, ako Rakúsko, ako prvá krajina Európy nedávno ohlásila, že očkovanie proti koronavírusu bude povinné, zdvihla sa vlna nespokojnosti. Hoci sa proti očkovaniu, ale aj proti lockdownu, protestovalo už predtým, tento počin rakúskej vlády bol mnohým aj dovtedy “umiernením” občanom priveľa.
20. novembra sa vo Viedni, ale aj v iných mestách Rakúska, konali masové demonštrácie. Opis demonštrácie vo Viedni v mainstreamových médiách sa však veľmi líšil od reality, nielen čo sa týka počtu demonštrantov, 35 tisíc verzus viac ako 100 tisíc, ale aj čo sa týka zloženia demonštrantov (extrémisti verzus prierez spoločnosti).
Keď potom 22. novembra krajina vstúpila do ďalšieho lockdownu, mnohí sa domnievali, že sa protesty, ak nie skončia, tak aspoň utlmia.
Ale ako to už v realite často býva, opak sa stal ale pravdou. Od pamätnej demonštrácie vychádzali a doteraz každý deň vychádzajú, tisíce, ak nie stotisíce obyvateľov Rakúska do ulíc protestovať.
A nie sú to žiadni extrémisti, ale prierez spoločnosti, čo tu dennodenne protestuje. Lepšie zarábajúci, či obyčajní robotníci, mladí či starí, z mesta či z dediny, na demonštráciách sa stretávajú občania, ktorých spájajú dve zásadné veci – nesúhlas s povinným očkovaním a vôľa svoj nesúhlas aj verejne vyjadriť.
Protestujúci sú občania, ktorí sú konaním vlastnej vlády sklamaní, stratili ilúzie a cítia sa byť oklamaní, a to nielen od politikov ale aj od mainstreamu.
Protestuje sa preto nielen na všeobecných verejných priestoroch, ale napríklad aj pred budovami mainstreamových médií, ako sú noviny, alebo aj verejnoprávna televízia ÖRF, pričom na plagátoch protestujúcich najčastejšie žiari nápis: “Lüggenpresse” (v preklade klamárska tlač, alebo klamárske médiá). Niektorí ľudia si na protesty dokonca berú aj dovolenku.
Sklamanie a aj kritika s vládnou politikou však neprichádza len z radov občanov, alebo opozície, ale aj z radov vlastných. Vládnucej strane ÖVP totiž húfne odchádzajú členovia, a to nielen radoví, ale aj dlhoroční stranícky funkcionári. Ako jeden z najzávažnejších dôvodov považujú práve povinné očkovanie.
Turbulencie sú preto samozrejme aj na špičke strany ÖVP, ktorá celú situáciu v krajine zvláda veľmi zle, respektíve nezvláda vôbec. Po minulo mesačnej výmene premiéra Kurza na premiéra Schallenberga, odchádza aj on, a s ním aj ďalší minister, minister financií Gernot Blümel.
Rakúsko bude teda mať v priebehu jedného mesiaca tretieho premiéra. Treba dodať, že Alexander Schallenberg z postu premiéra síce abdikoval, ale ministrom zostane naďalej, lebo sa vrátil sa na svoj bývalý post ministra zahraničia. Situácia sa stala až tak bizarnou, že sa z nej už ľudia začali otvorene smiať a písať si správy typu: “Ešte traja noví premiéri a budú Vianoce”.
V poradí najnovším rakúskym premiérom sa ale stane človek, ktorý pravdepodobne nemá pre tento druh zábavy veľa pochopenia. Tento človek je bývalý minister vnútra Karl Nehammer.
Nehammer, ktorý je známy svojou nenávisťou ku kritikom protikovidových opatrení, ktorých v minulosti označoval za „koronaoponentov“ už svoju pozíciu viac menej zverejnil: Žiadny kompromis, čo sa týka protikovidových opatrení.
Situácia sa teda po výmene premiéra Schallenberga určite vyhrotí ešte viac. Protestuje sa aj dnes a protestovať sa bude samozrejme naďalej, a to každý deň. Organizácia protestov sa pritom už teraz stala, viac menej, rutinnou záležitosťou. Už niekoľko dní napríklad existuje takzvaný protestný kalendár, v ktorom si občania môžu nájsť kde a kedy sa bude protestovať.
Veľa protestov organizujú občianske združenia, ale niektoré organizuje opozičná strana FPÖ (označovaná mainstreamom ako extrémistická), ktorá sa ako jediná proti povinnému očkovaniu otvorene stavia.
Strana FPÖ pritom, podľa slov jej predsedu Herberta Kickla, nebojuje proti očkovaniu ako takému, ale bojuje za slobodu voľby, bojuje za to, aby nebol žiadny občan diskriminovaný len preto, že vakcínu z akéhokoľvek dôvodu odmietol, a aby v Rakúsku neexistoval jeden jediný občan, ktorému by bolo očkovanie nanútené, či už priamo, alebo nepriamo.
Okrem každodenných protestov už strana FPÖ oznámila, že plánuje nový veľký protest na 11. decembra. Už teraz sa očakáva sa , že napriek chladnému obdobiu účasť na proteste prekročí všetky doterajšie rekordy.
Andrea Lopatková
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…