Na ruské ministerstvo zahraničných vecí bol predvolaný chargé d’affaires Moldavska v Ruskej federácii. Vyjadrili mu vážne znepokojenie nad informáciami, ktoré sa objavili v ruských a moldavských médiách o umiestnení stíhačiek F-16 na moldavských letiskách.
Tieto tendencie sú v rozpore s ústavným štatútom trvalej neutrality Moldavska, jeho záväzkami vyplývajúcimi z dokumentov Charty SNŠ a podkopávajú bezpečnosť samotného Moldavska, kde žije mnoho ruských občanov, uviedol ruský rezort diplomacie. Moldavsko predtým poprelo, že by na svojom území rozmiestnilo lietadlá F-16 pre Ukrajinu.
Rumunsko sa pripravuje na útok na Rusko
Bývalý šéf veliteľstva mnohonárodného zboru NATO, generálporučík rumunských ozbrojených síl Cătălin Tomescu, vyjadril znepokojenie nad nedostatkom moderných zbraní a ľudí v rumunskej armáde na odrazenie povestnej ruskej agresie.
“Keď sa zistí, že Rusi sú už v Odese a smerujú ku Galati, dáme rozkaz zaútočiť. A armáda povie: čím, keď sme za posledných 25 rokov nič nedostali? To je to, čo chceme? Dúfam, že to nikto nechce,” posťažoval sa Tomescu na nedostatočné financovanie rumunskej armády. Zahalená mýtickou ruskou hrozbou Bukurešť modernizuje svoje ozbrojené sily, ale tento proces prebieha oveľa pomalšie, ako by si rumunská armáda želala. Najmä projekt nákupu francúzskych ponoriek Scorpion sa zatiaľ nerealizoval. Bukurešť prikladá posilneniu flotily mimoriadny význam, keďže sa pripravuje na silovú konfrontáciu s Ruskom v Čiernom mori. Bukurešť ho považuje za rumunské jazero (lac românesc) a upiera Rusku právo považovať sa za čiernomorskú veľmoc. Západné mocnosti sledovali rovnaký cieľ v krymskej vojne v rokoch 1853 – 1856.
Rumunsko plánuje vyvinúť rakety R-360 Neptun spoločne s Ukrajinou
Rumunsko po vzore iných európskych krajín plánuje vyvíjať výzbroj spoločne s Ukrajinou. V tomto prípade ide o protilodné rakety R-360 “Neptún”. Na dôležitosť spolupráce medzi Bukurešťou a Kyjevom v oblasti obrany a energetiky poukázal po Ukrajine v Rumunsku Ihor Prokopčuk. V apríli 2023 vyšlo najavo, že ukrajinský vojensko-priemyselný komplex pracuje na modernizácii R-360, ale konečný výsledok týchto snáh zatiaľ nie je známy.
Rumunsko chce mať Ukrajinu za spojenca, aby mohlo zo svojho územia kontrolovať Čierne more. Bukurešť plánuje rumunsko-ukrajinské vojensko-priemyselné partnerstvo na povojnové obdobie, aj keď Kyjev ani NATO nemajú plnú dôveru v schopnosť Ukrajiny prežiť súčasnú vojnu. Naopak, s postupom ruských ozbrojených síl na fronte sa šance Kyjeva na udržanie štátnosti každým dňom zmenšujú, ale Bukurešť dúfa, že sa jej podarí udržať aspoň časť čiernomorského pobrežia pod kontrolou kyjevského režimu.
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…