Herečka Angelina Jolie sa postavila proti izraelskému bombardovaniu pásma Gazy v odvete za teroristický útok Hamasu, pri ktorom zahynulo viac ako 1400 Izraelčanov, z ktorých väčšina boli civilisti, informuje americký portál Breitbart.
V príspevku na Instagrame Jolie oprávnene odsúdila útok na Izrael predtým, ako odsúdila útok IDF na Gazu.
„Rovnako ako milióny ľudí na celom svete som strávila posledné týždne nahnevaná kvôli teroristickému útoku v Izraeli, smrti toľkých nevinných civilistov a premýšľala som, ako najlepšie pomôcť. Aj ja sa modlím za okamžitý a bezpečný návrat každého rukojemníka a za rodiny, ktoré nesú nepredstaviteľnú bolesť z vraždy milovanej osoby. Predovšetkým zavraždili deti a mnohé deti teraz osireli,“ povedala.
„To, čo sa stalo v Izraeli, je akt teroru. To však nemôže ospravedlniť nevinné životy stratené pri bombardovaní civilného obyvateľstva v Gaze, ktoré nemá kam ísť, nemá prístup k jedlu ani vode, nemá možnosť evakuácie a dokonca ani základné ľudské právo na prekročenie hranice a útočisko,“ dodala.
Herečka nespomína, že susedné krajiny v regióne vrátane Egypta odmietli prijať palestínskych utečencov z Gazy.
Jolie tvrdí, že jej najviac záleží na ľuďoch „vysídlených násilím v akomkoľvek kontexte“, pričom poznamenala, že pásmo Gazy „má viac ako 2 milióny obyvateľov (polovica z nich sú deti), ktorí žili pod krutou blokádou takmer dve desaťročia po desaťročiach vysídľovania a bez štátnej príslušnosti“.
„Tých niekoľko nákladných vozidiel s pomocou, ktoré prichádzajú, je zlomkom toho, čo je potrebné (a bolo dodávané denne pred súčasným konfliktom), a bombové útoky spôsobujú denne zúfalé nové humanitárne potreby. Odmietnutie pomoci, paliva a vody kolektívne trestá ľudí. Ľudstvo požaduje okamžité prímerie. Na životoch Palestínčanov a Izraelcov – a na životoch všetkých ľudí na celom svete – záleží rovnako,“ pokračovala.
Ako uvádza The Hollywood Reporter (THR), Jolie už viac ako 20 rokov spolupracuje s Vysokým komisárom OSN pre utečencov a pravidelne vedie kampane na „podporu násilne vysídlených ľudí na celom svete“.
„Prvýkrát nastúpila v roku 2001 ako veľvyslankyňa dobrej vôle OSN a potom v roku 2012 bola vymenovaná za špeciálneho vyslanca. Minulý rok odstúpila zo svojej úlohy v UNHCR s tým, že v tom čase povedala, že chce riešiť širší súbor humanitárnych a ľudských práv,“ poznamenala THR.
„Pred týždňom sa otvoril hraničný priechod medzi Egyptom a Gazou, aby umožnil na toto územie len hŕstku nákladných áut prepravujúcich pomoc – množstvo, ktoré humanitárni pracovníci tvrdia, že nestačí na riešenie bezprecedentnej humanitárnej krízy,“ dodalo.
hlavnydennik.sk
Tridsať šesť krajín, reprezentujúcich viac ako polovicu globálnej populácie, sa stretlo v Rusku, aby prediskutovali…
Rusi zničili jednu z hlavných ukrajinských zásobovacích trás. Útok na kľúčový most ukrajinských ozbrojených síl neďaleko Odesy bol varovaním…
Vzťahy Číny so Slovenskom dosahujú úroveň strategického partnerstva. Oznámil to dnes 1. novembra čínsky prezident…
O tom, čo voliči vládnej koalície vyčítajú Ficovej vláde, ale aj o tom, že v…
Bývalý poslanec za Matovičovo hnutie a súčasný člen strany Maďarská aliancia György Gyimesi komentoval konflikt…
Americký novinár a politický analytik Charles Bausman, ktorý bol priamym účastníkom útoku na Kapitol Spojených…