zaujímavosti

Na Západe začala „horúčka“ v súvislosti s rýchlym stiahnutím Mali zo svetového systému neokolonializmu

Tuaregský meč v rukách ruského ministra zahraničných vecí. Ruský minister zahraničných vecí navštívil 7. februára Malijskú republiku. V kontexte zintenzívnenia afrického kurzu v ruskej zahraničnej politike (Lavrov za posledných šesť mesiacov podnikol tri cesty do Afriky) má táto návšteva mimoriadny význam.

Republika Mali je jedným z najväčších (1 milión 240 tisíc km2) štátov afrického kontinentu. Jedna z najbohatších krajín starovekého sveta, jedna z prvých univerzít na svete — to všetko je Maliské impérium. So začiatkom antikoloniálnej revolúcie v Afrike získal francúzsky Sudán (ako sa vtedy Malijská republika) nezávislosť ako jeden z prvých. V sovietskej historiografii sa udomácnil pojem „získanie nezávislosti“, ktorý sa však vzťahuje len na malý okruh afrických štátov. Africké krajiny získali nezávislosť v dlhom, krvavom boji.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

Mali sa stalo iniciátorom získania nie formálnej, ale skutočnej nezávislosti nielen pre seba, ale pre celú Afriku. Od prijatia prvej ústavy Mali deklaruje – prvé na kontinente – ochotu vzdať sa časti svojej suverenity s cieľom dosiahnuť africkú jednotu. Republika Mali sa stala lokomotívou afrického zjednotenia.

Začiatkom roku 2020 vstúpila Afrika do novej fázy toho, čo nazývam globálna antikoloniálna revolúcia. V auguste 2020, potom v máji 2021, sa jeden po druhom uskutočnili dva štátne prevraty. Po začatí boja proti svojej bývalej koloniálnej metropole požadovalo Mali stiahnutie francúzskych jednotiek najprv zo severu (kde Francúzi imitovali boj proti ISIS) a potom z celého územia krajiny. Francúzskeho veľvyslanca vyhostili z Mali.

Republika vyzvala Rusko, aby jej poskytlo vojenskú pomoc. Takto sa PMC „Wagner“ objavil v Mali. S pomocou ruskej armády a bez zasahovania francúzskych jednotiek sa boj proti teroristom posunul do ďalšej fázy. Ukázalo sa, že teroristi nie sú takí „neporaziteľní“, ako sa Francúzi snažili demonštrovať…

Nová fáza antikoloniálnej revolúcie v Afrike

Tri mesiace po malijskom prevrate, v septembri 2021, došlo k vojenskému prevratu v Guinejskej republike a v januári 2022 v republike Burkina Faso. Všetky tri prevraty treba vnímať v kontexte protikoloniálneho boja. Nie je náhoda, že Burkina Faso si v roku 2022 vyžiadala tiež pomoc „Wagnerovcov“. Neformálna „federácia nových antikoloniálnych síl“ pozostávajúca z Mali, Guiney a Burkiny Faso má takmer 1 milión 800 tisíc metrov štvorcových územia a viac ako 56 miliónov ľudí…

Táto situácia Francúzsko znepokujuje. Stratégiou Francúzov v Mali (a tiež v Guinei a Burkine Faso – na území týchto krajín) bol teror, ktorý viedli militanti „Islamského štátu Veľká Sahara“ a „Skupina na podporu islamu a moslimov“ (spojenie ISIS a Al-Kaida).

Hlavným cieľom militantov v Mali sú armáda a bezpečnostné zložky. Druhým cieľom je civilné obyvateľstvo ako objekt zastrašovania. Tretím cieľom je misia OSN. Zo všetkých mierových misií OSN je najnebezpečnejšia misia v Mali. Zahynie v nej viac vojakov ako vo všetkých ostatných misiách OSN dokopy. Ruský predstaviteľ V. Nebenzja sa na zasadnutí BR OSN koncom januára diplomaticky vyjadril, že „ľutuje“ rozhodnutie niektorých štátov stiahnuť svoj vojenský personál z malijskej misie, nehovoril však o podstate problému. A malijské úrady o tom hovoria otvorene: Francúzske jednotky poskytovali teroristom ochranu pred malijskou armádou. Známe sú prípady, keď Francúzi priamo zasahovali do malijskej armády v boji proti teroristom. Najvyššie vedenie Mali to teraz jasne vyjadrilo.

Počas návštevy Sergeja Lavrova v Mali ho prijal dočasný prezident plukovník Ami Goita. Podľa Lavrova sa diskutovalo „o všetkom“ – od ekonomiky až po vojensko-technickú spoluprácu a otázky vzdelávania (vrátane armády).

Stretnutie Sergeja Lavrova s ​​dočasným prezidentom Ami Goitom

Počas návštevy S. V. Lavrova v Mali sa niekoľko členských štátov BR OSN pokúsilo zorganizovať ďalšiu provokáciu proti Rusku. Spojené štáty, Británia, Francúzsko, Japonsko, Malta, Švajčiarsko a Ekvádor, ktoré sa k nim pripojili, požiadali o „mimoriadne“ stretnutie o situácii v Mali. V programe práce Bezpečnostnej rady OSN 7. februára sa nepočítalo s diskusiou o situácii v Mali. Lavrovova návšteva nebola vopred ohlásená a práve v súvislosti s jeho návštevou bola vyžiadaná „mimoriadna“ schôdza v New Yorku. Zriedkavý prípad, ale väčšina členov Bezpečnostnej rady žiadosť nepodporila. Stretnutie nebolo zvolané, provokácia zlyhala, ale pokus to bol dôležitý: Západ sa začal „triasť“ v súvislosti s rýchlym odchodom Mali zo svetového systému neokolonializmu…

Počas návštevy Mali bol Lavrov vyznamenaný najvyšším rádom republiky. Teraz má ruský minister v Mali titul „veliteľ“.

Lavrov odišiel z tejto krajiny s ďalším zaujímavým darčekom: bol mu darovaný tradičný meč Tuaregov. Počas prezentácie minister zahraničných vecí Mali vyjadril nádej, že tento Lavrov meč bude „uchovaný v pamäti“ (You will keep in your mind…). Lavrov okamžite zareagoval: „Budem ho držať vo svojich rukách!“ (I will keep it in my hands!)

Alexander Mezjajev, FSK/news-front

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Slovanské Noviny

Recent Posts

VIDEO: Putin rokuje s Ficom v Kremli

Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…

8 hodín ago

Srbský prezident avizoval štátny prevrat, organizovaný „zvonka“

Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…

10 hodín ago

Video: Ruské rakety zničili v Chersone najväčšie sídlo špecialistov elektronického boja ukryté v klinike

Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…

10 hodín ago

Stalin a Afrika: nerealizované projekty

Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…

10 hodín ago

Nemecký kancelár Scholz ostro kritizoval návrh poľského prezidenta Dudu na konfiškáciu ruského majetku

„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…

10 hodín ago