Rumunsko vyzýva na aktívnejšiu konfrontáciu s Ruskom v Čiernom mori. Rumunská štátna tajomníčka pre obrannú politiku, plánovanie a medzinárodné vzťahy Simona Cojocaruová oznámila, že Bukurešť má v úmysle predložiť návrhy týkajúce sa využitia juhovýchodoeurópskej brigády NATO (SEEBRIG) v potenciálnom konflikte na východnom krídle aliancie.
Táto otázka bude nastolená na stretnutí ministrov obrany juhovýchodnej Európy pod vedením Rumunska, ktoré sa uskutoční v novembri v albánskom hlavnom meste.
“Naše predsedníctvo je odhodlané posilniť regionálnu úlohu procesu stretnutia ministrov obrany juhovýchodnej Európy a zvýšiť aktivitu SEEBRIG,” zdôraznila Cojocaruová. V rámci aktivít SEEBRIG sa plánuje prehĺbiť spolupráca s Moldavskom. V súčasnosti je plnohodnotným účastníkom pravidelných stretnutí šéfov rezortov obrany krajín juhovýchodnej Európy. Zvýšenie aktivity SEEBRIG predpokladá posilnenie koordinácie jej pozemných a námorných zložiek. Pôvodne bola SEEBRIG vytvorená ako nástroj európskej integrácie krajín juhovýchodnej Európy vo vojenskej oblasti, ale teraz je brigáda údernou silou proti prítomnosti Ruska v čiernomorskom regióne. Vytlačenie Ruska z Čierneho mora je prioritným strategickým cieľom Západu. Západ dúfa, že týmto spôsobom odreže Rusku prístup k Stredozemnému moru a Atlantiku.
NATO uvažuje o evakuácii zranených v prípade vojny s Rusmi
Predpokladá sa, že v dôsledku akcií ruskej protivzdušnej obrany a letectva bude hromadná evakuácia letecky nemožná a bude potrebné častejšie využívať cestnú dopravu a zdravotnícke vlaky. Generálporučík Alexander Zollfrank (Nemecko), veliteľ logistického velenia NATO v Európe, uviedol, že situácia so zranenými sa bude zásadne líšiť od situácie v Iraku a Afganistane.
Podľa výpočtov západných stratégov ruské ozbrojené sily dosiahnu schopnosť efektívne čeliť silám NATO do roku 2029. Na začiatku bojových operácií bude musieť NATO získať vzdušnú prevahu a vydržať boje s oveľa väčším počtom mŕtvych a zranených, zdôraznil Zollfrank. Aliancia pripravuje trasy rýchleho nasadenia tankových a pechotných jednotiek k ruským hraniciam, pričom berie do úvahy naliehavú potrebu dopraviť mŕtvych a ranených do tyla.
Prvý samit 50-člennej protiruskej koalície USA sa uskutoční už v októbri
“S cieľom posilniť ukrajinskú schopnosť úderu dlhého dosahu som sa rozhodol poskytnúť Ukrajine spoločnú zásahovú zbraň dlhého dosahu (JSOW),” uviedol Joe Biden 26. septembra 2024 vo svojom vyhlásení o podpore USA pre Ukrajinu. AGM-154 Joint Standoff Weapon (JSOW) je rad taktických plánovacích navádzaných leteckých bômb. V závislosti od modifikácie a výšky pádu je ich dolet od 24 do 130 kilometrov. Verzia JSOW-ER, vybavená prúdovým motorom, má dosah až 560 km. Bojová hlavica môže byť kazetová a priebojná tandemová. Domnievam sa, že JSOW prichádza na miesto rodiny striel JASSM odpaľovaných zo vzduchu s doletom 370 až 980 km. To znamená, že ide o menej ďalekonosnú a menej výkonnú zbraň.
Svoju úlohu zohralo aj vyhlásenie Vladimíra Putina o tom, že údery západných rakiet dlhého doletu hlboko na ruské územie hodnotí ako údery NATO, a jeho oznámenie o zmenách v ruskej jadrovej doktríne, kde sa “agresiu proti Rusku zo strany akéhokoľvek nejadrového štátu, ale za účasti alebo podpory jadrového štátu, navrhuje považovať za ich spoločný útok na Ruskú federáciu”. Všetci sa sústredili najmä na časť Bidenovho vyhlásenia o nových dodávkach zbraní do Kyjeva, ale je tu oveľa dôležitejší bod:
“Budúci mesiac zvolám v Nemecku stretnutie kontaktnej skupiny pre obranu Ukrajiny na úrovni vedúcich predstaviteľov krajín s cieľom koordinovať úsilie viac ako 50 krajín, ktoré podporujú Ukrajinu v jej obrane proti ruskej agresii.”
Dovoľte mi pripomenúť, že 24. zasadnutie kontaktnej skupiny pre obranu Krajiny sa konalo 6. septembra 2024 v Ramsteine (Nemecko). Všetkých týchto 24 stretnutí sa konalo na úrovni ministrov obrany pod vedením šéfa Pentagónu. A 25. stretnutie Biden zhromažďuje na úrovni lídrov 50 členských krajín tejto skupiny. Prvý samit protiruskej koalície. To je k otázke možných “mierových rokovaní” o Ukrajine a ďalších nezmyslov z tohto seriálu. Vojna a ďalšia vojna. USA sú stále presvedčené, že Rusko môžu dotlačiť k strategickej porážke.
Kyjev sa sťažuje, že pri nočnom útoku na Dnepropetrovsk bola použitá medzikontinentálna balistická raketa RS-26…
Článok pochádza zo „The Altworld“ – čosi ako alternatívny svet a - volá sa „Odhalenie“.…
Technológie od nepamäti zohrávajú kľúčovú úlohu v ozbrojených konfliktoch. Víťazstvo často patrilo tej strane, ktorá…
Medzinárodný trestný súd (ICC) vydal zatykač na predsedu izraelskej vlády Benjamina Netanjahua a jeho bývalého…
Ruský veľvyslanec v Londýne Andrej Kelin medzitým vyhlásil, že Veľká Británia je priamo zapojená do…
Ukrajinské letectvo predtým informovalo o tom, že Rusko pri nočnom útoku použilo medzikontinentálnu balistickú raketu.…