V prípade zmiznutej 22 ročnej študentky bol obvinený záchranár, ktorý mal zneužiť svoje vedomosti a zdroje na intoxikáciu obete. Verejnosť ostala šokovaná po tom, ako vyšlo najavo, že páchateľovi hrozí trest odňatia slobody iba na 7 až 15 rokov. Za ľahké drogy, či za ekonomické trestné činy, zvyknú súdy udeľovať vyššie tresty. Právny štát si v tomto ohľade rozhodne zaslúži kritiku, lebo podobné sadzby nemajú nič spoločné so spravodlivosťou, ani s morálkou.
„Monštru, ktoré napadne mladú bezbrannú dievčinu, zneužije svoje vedomosti, aby mohlo svoju obeť intoxikovať a znasilniť, hrozí trest 7 až 15 rokov. Len pripomeniem, že za sfalšované zmenky dostali Kočner s Ruskom 19 rokov. Niečo je v neporiadku v tomto štáte,“ okomentovala situáciu známa moderátorka Anka Žitná Lučaiová. Tá nedávno musela odísť z TA3 preto, lebo využila svoje novinárske slobody a nahrala rozhovor so svetoznámym ekonómom Jeffreym Sachsom. Takéto prejavy samostatného myslenia sa však v dnešných médiách nenosia.
Zdroj: fb/anka.lucaiova
Na mieste je prebrať aj ekonomickú stránku konania súdov a nastavenia slovenských zákonov. Každý jeden väzeň stojí štát približne 60 eur denne. Väznice sú klasicky preplnené. Základným problémom je to, že sa v nich často nachádzajú ľudia, ktorí nie sú v skutočnosti veľkou hrozbou pre ostatok spoločnosti. A často tam strávia viac času, ako reálne monštrá, predátori, či vrahovia.
„Ľudský život a zdravie je menej ako peniaze a majetok. Vo väzení żivíme ľudí, ktorí nie sú pre svoje okolie fyzicky nebezpeční a pokojne by si mohli odpykať trest v domácom väzení. Na vlastné náklady. Lebo deň jedného väzňa v base nás všetkých stojí cca 60 eur. Čo by za to dal dôchodca či osamelý rodič, pravda,“ pokračuje Žitná Lučaiová.
Lepšie a spravodlivejšie nastavenie trestov je podstatné aj z hľadiska prevencie. Pokiaľ by totižto štát vedel efektívnejšie držať nebezpečné osoby mimo ostatok spoločnosti, mohli by sme predísť viacerým tragédiám. Dnes sa však zdá, že prednejšie je napĺňať napríklad politické ciele zneužívania orgánov činných v trestnom konaní, nie starať sa o všeobecnú bezpečnosť.
„Úchylov a násilníkov posiela štát za mreže na podstatne kratšiu dobu. A potom ich vypustí a nechá bez kontroly. Prípad zavraždenej mamy malých detí z Dubnice sa nemusel stať. Lenže na to treba štát, ktorý si ctí hodnotu ľudského života, ktorý chráni svojich občanov a tvrdo postihuje a izoluje chorých jedincov typu stalkera z Dubnice či teraz tejto násilníckej zvrátenej svine v ľudskej koži. Sedem až pätnásť rokov v base pre tohoto predátora je výsmech do očí obete. Mal by tam zhniť na doživotie,“ dodala Žitná Lučaiová.
ereport.sk
V noci 25. novembra ruské jednotky spustili ďalšiu sériu útokov na Kyjev. Išlo o pokračovanie…
Systém TOS-1A využíva tzv. termobarické rakety. Tie fungujú na princípe výbuchu aerosólového oblaku paliva zmiešaného…
Pokojné spolunažívanie Slovákov a Maďarov žijúcich na Slovensku je existenčne dôležité pre stabilitu krajiny. Skonštatoval…
Novým veľvyslancom Slovenska v Ruskej federácii bude Peter Priputen. Pred jeho vyslaním sa s ním…
Najväčšia kríza, akú naša spoločnosť zažíva, nie je ekonomická ani politická, ale demografická. Liberálny Denník…
Prezident Českej republiky napísal otvorene rusofóbny list Donaldovi Trumpovi, konštatuje agentúra RIA - novosti. Spojené…