Energetická chudoba sa dotýka čoraz viac obyvateľov, na Slovensku je táto téma tabu.
Uviedla to Daniela Piršelová, hovorkyňa a poradkyňa pre komunikáciu klimatickej krízy Únie miest Slovenska (ÚMS).
Kým v zahraničí je téma energetickej chudoby reálnou, zmapovanou agendou s možnosťami riešení, na Slovensku ide podľa nej ešte stále o tabu. Slovensko nemá ucelené dáta, kompetentný orgán, návrhy riešení, či dokonca ani jasnú definíciu energetickej chudoby.
Priblížila, že situáciu sa preto snažia iniciatívne riešiť organizácie, ktoré zbierajú informácie priamo z terénu a ponúkajú svoje skúsenosti z praxe. Samosprávy môžu hrať kľúčovú úlohu v riešení tejto problematiky vďaka znalosti obyvateľstva, bytového fondu a schopnosti zastupovať záujmy svojich občanov.
Podčiarkla, že vždy je povinnosťou zodpovedných nezabúdať na tých najzraniteľnejších. ÚMS preto zrealizovala interný prieskum vo svojich členských mestách, aké majú informácie a skúsenosti s riešením energetickej chudoby a následne, v spolupráci so Spoločnosťou ochrany spotrebiteľov, iniciovala prvý vzdelávací online workshop – Energie v domácnosti – ako si poradiť s problematikou energetickej chudoby.
„Vláda SR sa vo svojom programovom vyhlásení zaviazala k riešeniu problematiky energetickej chudoby na Slovensku. Doteraz však neexistuje žiadna jasná definícia tohto pojmu, žiadne oficiálne návrhy riešení, podpory, či iniciatívy zo strany štátu. Pritom máme už existujúce riešenia a šikovných ľudí priamo v praxi, ktorí svojimi skúsenosťami dokážu celý prípravný proces urýchliť a zefektívniť. Bolo by prospešné, keby vláda našla vôľu spolupracovať a pohnúť sa od deklarácii k praxi zvlášť v dnešnej situácii, keď problém cien energie ohrozuje veľkú časť obyvateľov,“ povedala výkonná viceprezidentka ÚMS Jana Červenáková.
Podpora riešení zmeny klímy a klimatickej krízy z pozície samospráv je podľa Piršelovej jedna z troch hlavných priorít ÚMS, ktorú prezídium únie schválilo koncom roka 2020. Odvtedy ÚMS svojim členským mestám poskytuje maximálnu podporu aj v oblasti environmentálneho a klimatického vzdelávania. Iniciatívne mestá zapája do participácie na zelených projektoch, vzdelávacích programoch a workshopoch, ktoré pripravuje spolu so svojimi expertnými partnermi a partnerskými organizáciami.
Únia miest Slovenska zastupuje aktuálne 61 členských miest, ktoré obhajujú záujmy vyše dvoch miliónov obyvateľov Slovenska.
Bývalá dánska kráľovná Margaréta II. svojich zosnulých rodičov obraňuje. Peter Kramer vo svojej 380-stranovej knihe…
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…