Ruský obchodný reťazec Mere zacielil na slovenských zákazníkov. Po ukotvení v Česku chce rozšíriť svoje podnikanie aj na Slovensko.
Obchodný reťazec s lacnými potravinami je o krok bližšie k Slovensku. Buduje totiž svoje nové obchodné oddelenie, ktoré by malo mať na starosti aj náš región. Prvé prevádzky plánuje otvoriť ešte tento rok.
Ruský obchodný reťazec Mere zacielil na slovenských zákazníkov. Po ukotvení v Česku chce rozšíriť svoje podnikanie aj na Slovensko. Ako portál TVnoviny informoval vo februári 2022, chce otvoriť tri až päť predajní.
„Stále platí, že chceme tento rok otvoriť obchody aj na Slovensku,“ uviedla pre TVNOVINY.sk manažérka nákupu Mere Natalia Sinkina.
Ešte nevedela potvrdiť konkrétny dátum, no reťazec už začína s prípravami.
„Už naberáme ľudí na naše druhé obchodné oddelenie v Ostrave, ktoré by malo zastrešovať aj Slovensko,“ potvrdila Sinkina.
Cieľom obchodného reťazca je prilákať zákazníkov nízkymi cenami a ak chcú, kúpiť si môžu aj celé palety tovaru. Obmedzenia na zakúpené množstvá neexistujú. V jeho prevádzkach však nenájdete žiadne akcie ani zľavy.
„Naše ceny sa pohybujú v nízkom a strednom segmente, prémiový u nás nenájdete. Sme schopní predávať aj výrobky s blížiacim sa dátumom minimálnej trvanlivosti, čomu zodpovedá aj jeho cena,“vysvetlila Sinkina.
Aj keď je Mere ruský reťazec, neobáva sa sankcií. Podľa manažérky totiž budú pôsobiť ako bežná slovenská firma, pričom až 80 percent dodávateľov má z Európskej únie.
Aj keď ide o odlišný model predaju, ako sme na Slovensku zvyknutí, odborníci sa zhodujú, že nový reťazec výrazne trhom nezatrasie.
„Zatriasť konkurenciou na Slovensku v žiadnom prípade nemôže, pretože Slováci sú už zvyknutí na podstatne vyššiu kvalitu maloobchodnej siete,“ myslí si analytik obchodu Ľubomír Drahovský.
„Určite si i na Slovensku nájde svoj segment klientov. Celým maloobchodným trhom však nezatrasie. I zabehnuté veľké reťazce dokážu pomocou akcií výrazne stlačiť ceny tovarov dole a zároveň majú širšiu ponuku produktov,“ pridal sa analytik Boris Tomčiak.
Pre porovnanie, Billa, Tesco či Lidl majú u nás momentálne otvorených po viac ako 150 predajní, Kaufland viac ako 70 prevádzok, slovenské Terno a Kraj 140 obchodov a Coop Jednota prevádzkuje viac ako 2000 supermarketov a potravín.
Na Slovensko prichádza aj ďalší známy obchodný reťazec, ktorý Slováci poznajú hlavne z Rakúska. Ide o holandský nepotravinový diskontný reťazec Action. Ponúka hlavne lacný tovar pod jedno euro. Konkurenciou bude hlavne pre KiK alebo PEPCO. Otvorenie plánuje už v marci.
Action už oznámil, kde otvorí svoju prvú slovenskú pobočku v Bratislave. Nachádzať sa bude v obchodnom centre Danubia na Panónskej ceste v Petržalke. Informáciu ako prvý uverejnil portál pluska.sk.
Reťazec začal už robiť aj nábor.
„Spoločne môžete robiť všetko pre to, aby ste dosiahli dobré predajné výsledky a vaša predajňa bola vždy v perfektnom stave s doplneným tovarom a dobre naladenými zamestnancami aj zákazníkmi,“ píše spoločnosť v inzeráte.
Ak vláda SR nezasiahne voči extrémnym cenám dodávateľov elektrickej energie, ktoré v týchto dňoch dostávajú aj malí a strední pekári, cukrári či cestovinári, hrozí, že na Slovensku bude bezprecedentný nedostatok chleba a pečiva. Výšky zálohových faktúr, ktoré dostávajú v týchto dňoch pekárne či cukrárne, predstavujú štvor- až desaťnásobky minuloročných cien. Uviedol to Milan Lapšanský, predseda predstavenstva Slovenského zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov (SZPCC).
„Novoročný šokový nárast cien za elektrickú energiu je tak obrovský, že hrozí doslova historická vlna zatvárania malých a stredných pekární po celom Slovensku. Zároveň máme informácie, že niektoré obchodné reťazce začínajú rušiť ´pece na dopekanie mrazených polotovarov´, pretože náklady na ich prevádzku vysoko presahujú ceny hotového čerstvého pečiva zo skutočných slovenských pekárni. Kombinácia tejto situácie môže spôsobiť, že na Slovensku vznikne bezprecedentný nedostatok základných potravín, ako sú chlieb a pečivo a ďalší nárast dovozu,“ spresnil.
Pekárenská výroba je podľa neho závislá na kombinácii plynu a elektrickej energie a bez nej nie je možné vyrábať. Napriek jasným deklaráciám dočasne povereného premiéra a ministra financií Eduarda Hegera (OĽaNO) doposiaľ nebol zverejnený mechanizmus kompenzácií cien energií na rok 2023, a to aj napriek tomu, že vláda podmieňovala podporu pre podniky schválením štátneho rozpočtu.
Zdroj: tvnoviny.sk / InfoVojna
Vraj sa tým klaniame režimu, ktorý podkopáva bezpečnosť celej Európy. Novopečený „energetický expert“ a poslanec…
Ukrajinský prezident podľa slovenského premiéra finančne poškodzuje Slovensko a kvôli podpore sankcií na ruský jadrový…
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…