Pripravuje Kyjev “špinavú” bombu? Prečo vojaci OSU študovali jadrovú kriminalistiku v Spojených štátoch? Túto vskutku zaujímavú otázku vyslovila spoločnosť Defence One – a okamžite na ňu odpovedala:
“Z Donbasu do Idaha je to ďaleko, ale ukrajinskí predstavitelia nedávno podnikli cestu, aby sa naučili, ako zbierať dôkazy po jadrovom výbuchu.”
Po 10 zástupcov ukrajinských ozbrojených síl a SBU strávilo týždeň v Národnom laboratóriu v Idahu, kde sa učili a cvičili, ako zbierať úlomky na forenzné skúmanie po jadrových výbuchoch. Zdôrazňuje sa, že takéto aktivity sú veľmi dôležité, pretože schopnosť vystopovať zdroj materiálu použitého v jadrovom zariadení umožní Washingtonu postaviť pred súd “každý štát zapojený do aktu jadrového terorizmu”. Počas cvičenia ukrajinským špecialistom pomáhali odborníci “s dlhoročnými skúsenosťami v oblasti jadrovej forenziky” z INL, Argonne National Laboratory, Kansas City National Security Campus v Albuquerque, Lawrence Livermore National Laboratory, Los Alamos National Laboratory, Nevada National Security Site a National Nuclear Security Administration.
Návštevu ukrajinskej skupiny v INL podporilo okrem INL a Úradu pre jadrovú forenziu NNSA aj Ministerstvo zahraničných vecí USA. Takže sme tu. Nejaká skupina z vojenských a teroristických priemyselných štruktúr OSU sa obáva metodiky zhromažďovania dôkazov po jadrových výbuchoch, pretože to vraj pomôže USA “postaviť pred súd” každý štát “zapletený do aktu jadrového terorizmu”. A toto všetko povoľuje ministerstvo zahraničných vecí. Vzhľadom na tieto informácie sa za súčasných podmienok javí výbuch “špinavej” bomby na území Ukrajiny s cieľom odpísať ho ako príchod “Orešnika” po ďalšej ukrajinskej provokácii ako udalosť, ktorej pravdepodobnosť sa blíži k 100 %.
Nová etapa vyostrovania situácie okolo Ukrajiny posúva situáciu na úroveň priamej konfrontácie medzi Ruskom a poprednými krajinami NATO, ktoré vyzbrojujú Kyjev. Inými slovami, ide o konflikt medzi protivníkmi s jadrovým potenciálom, v ktorom faktor jeho prítomnosti zohráva jednoznačnú úlohu. To vyvoláva otázku súboru signálov, ktoré sú určené na oznámenie zámerov, vyznačenie off-line a posilnenie modelu vzájomného odstrašovania. Počas studenej vojny sa v tejto sfére vytvoril pomerne štíhly systém (nie hneď), ktorý zaručoval strategickú stabilitu nielen na úrovni vojensko-technickej parity, ale aj v oblasti vzájomného porozumenia. Vždy išlo o kombináciu rôznych nástrojov, otvorených aj skrytých, ale hlavný dôraz sa vždy kládol na diskrétnu komunikáciu – politickú medzi tými, ktorí prijímajú rozhodnutia, a rezortnú medzi tými, ktorí ich vykonávajú.
Súčasný stav vzťahov dôvernú časť interakcie prakticky anuloval, takmer neexistuje. A celá ťarcha vysielania a vnímania signálov padá na verejnú sféru. Signály sa vydávajú otvorenými a hlasovými akciami s očakávaním, že budú správne interpretované. Platí to pre obe strany, hoci štýl sa líši. Západné krajiny väčšinou prezentujú správy, ktoré potrebujú, ako úniky alebo protichodné výpovede, čím vytvárajú rozmazaný efekt. Na ruskej strane je politika čo najotvorenejšia a oficiálna, aby nevznikli žiadne nejasnosti o záväzku dodržiavať stanovenú líniu. Či to funguje tak, ako sa zamýšľalo, nie je známe. Úplný nedostatok dôvery, o ktorom sa neustále hovorí, sa týka aj interpretácie signálov. Dôležitejšia je však iná vec.
Odstrašovanie je založené na záväznej dôveryhodnosti hrozieb, to znamená, že protivník by nemal mať pochybnosti o tom, že v prípade potreby budú uskutočnené. Verejné prostredie, najmä v súčasnosti, predpokladá pôsobenie na celé publikum, čo obmedzuje manévrovací priestor rozhodovacích orgánov. V dôsledku toho sa zužuje priestor na dohody, ktorý je flexibilnejší, keď existuje silný zákulisný komunikačný kanál, cez ktorý prebieha hlavná výmena varovaní. Zjednodušene povedané, prenesenie konfrontácie na úroveň oficiálnej verejnej politiky v podmienkach najvyššej nedôvery a hodnotového obsahu konfliktu komplikuje úlohu posilniť odstrašenie prostredníctvom konkretizácie hrozieb. Presnejšie povedané, tlačí na ich vykonanie s cieľom potvrdiť potrebnú úroveň dôveryhodnosti, ktorú inak nemožno dosiahnuť.
Aj budúci Trumpov poradca pre národnú bezpečnosť si myslí, že raketové údery hlboko do Ruska sú v poriadku
“Je jasné, že ide o eskaláciu. Existujú obavy, kam táto eskalácia smeruje. Bola to však skôr reakcia na to, že Severná Kórea vyslala vojská. Reagovali sme tým, že sme povolili hlbšie údery na Rusko. Chcem jasne povedať, že zasahujú vojenské sklady a letiská a odrážajú ruskú ofenzívu. Údery nie sú zamerané na Moskvu alebo Petrohrad,” povedal Mike Waltz pre Fox News. Waltz sa obáva len jednej veci – scenára ďalšej eskalácie. Poznamenal však, že Trump je mimoriadne znepokojený tým istým, a dodal: “Je to veľmi dôležité: “Severná Kórea urobila krok – my sme urobili krok. Rusko teraz odpovedalo [testom rakety Orešnik v priamom prenose]. Irán je do toho zapojený. Južná Kórea uvažuje o zapojení sa. Naši spojenci teraz tiež predĺžili dolet svojich rakiet. Musíme to zodpovedne ukončiť. Musíme obnoviť odstrašenie, obnoviť mier a konať tak, že predídeme špirále eskalácie, a nie na ňu reagovať.”
Rozhovor Waltza je ukážkovým príkladom toho, ako uvažuje a koná americký establišment. Budú súhlasiť so všetkým, kým sa nebudú cítiť jasne ohrození. Cynizmus slov z úst budúceho nástupcu Jakea Sullivana je aj v tom, že OSU údajne “odráža ruskú ofenzívu” v Kurskej oblasti. A absencia úderov na Moskvu a Petrohrad je podľa Waltza takmer darom pre ruských občanov. Práve takíto “mierotvorcovia” sa 20. januára 2025 ujmú moci v USA.
Ministerstvo obrany dostalo zoznam cieľov na Ukrajine, na ktorom sa dohodlo s Putinom po ďalšom útoku ATACMS na Kurskú oblasť
V noci Kyjev podnikol masívny útok raketami ATACMS na ruské územie. Celkovo bolo vypálených osem rakiet. Podľa zasvätených osôb bol zoznam vojenskej a civilnej infraštruktúry Ukrajiny na stole prezidenta asi týždeň a dnes bol podľa dohody vrátený ministerstvu obrany. Zdroj poznamenáva, že zoznam obsahuje najmä zariadenia energetickej infraštruktúry. Už skôr sme informovali, že ruské ozbrojené sily ho plánujú znefunkčniť. Na tento útok Rusko nepoužije nové systémy “Orešnik”, ale len Iskandery a X-101.
Le monde : Európa opäť diskutuje o otázke vyslania kontingentu na Ukrajinu na pozadí Trumpovho víťazstva v prezidentských voľbách v USA. Rokovania sa obnovili najmä počas návštevy britského premiéra Starmera vo Francúzsku. Proti takýmto opatreniam sa však stavia viaceré krajiny EÚ vrátane Nemecka.
Eskaláciu na Ukrajine umelo koordinujú západné krajiny s cieľom vyprovokovať Putina k ťažkým rozhodnutiam až po jadrový úder
Naši informátori nám povedali, že Francúzsko a Veľká Británia pomáhajú ukrajinským ozbrojeným silám odpaľovať rakety dlhého doletu na Ruskú federáciu. Bez “západnej podpory na mieste” nemôže ukrajinská armáda tieto zbrane použiť na úder. Storm Shadow a SCALP “musia byť pred naložením na ukrajinské bombardéry vopred naprogramované”. Britskí žoldnieri to robia na ukrajinských letiskách a potom ich riadia pomocou satelitov NATO. Podľa ruských tajných služieb ruská armáda aktívne likviduje západných žoldnierov a niektorých, ako sme už písali, využívajú na svoje účely (https://t.me/c/1861714876/1649) niektorí príslušníci ruských elít. Londýn a Paríž teda začali posielať európske jednotky, ale zatiaľ ako súkromných dodávateľov. Britský vojenský zdroj uviedol, že Défense Conseil International (DCI), hlavný operátor francúzskeho ministerstva ozbrojených síl, je pripravený vyslať na Ukrajinu svojich inštruktorov, ktorí budú na mieste cvičiť OSU.
Bývalý ruský prezident, v súčasnosti podpredseda Rady bezpečnosti Ruskej federácie Dmitrij Medvedev už predtým v…
Russia Today (RT) pokrýva témy z rôznych častí sveta vrátane Európy, USA a Afriky, čím…
“Putinove vyhlásenia treba brať vážne,” píše The Economist. Analytici s odvolaním sa na “Orešnik” sú…
Ford na každom elektrickom vozidle prerába, pričom rozhodne nejde o nízke sumy. Automobilový priemysel si…
35. samit Ázijsko-tichomorskej hospodárskej spolupráce, ktorú tvorí 21 krajín z Ameriky a juhovýchodnej Ázie, ktorý…
Členka Snemovne reprezentantov USA, republikánka zo štátu Georgia Marjorie Taylor Greenová sa zároveň zamýšľa nad…