Na špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica sa to aktuálne valí doslova zo všetkých strán. Najprv generálny prokurátor Maroš Žilinka odmietol vymenovať Petra Kysela za jeho zástupcu, následne navrhol voči nemu začať disciplinárne konanie pre jeho verejné vyjadrenie a navyše aktuálne ešte krajská prokuratúra v Bratislave rozhodla o zrušení uznesenia vyšetrovateľa o zastavení vyšetrovania vo veci jeho bezpečnostnej previerky
Lipšic potreboval previerku na to, aby mohol kandidovať na post špeciálneho prokurátora. O bezpečnostnú previerku pre Lipšica ako pre poradcu ministra požiadal minister práce a jeho dlhoročný politický spojenec Milan Krajniak z hnutia Sme rodina. Predseda Smeru-SD Robert Fico podal za tento postup na Krajniaka, ako aj na zodpovedného zástupcu Národného bezpečnostného úradu trestné oznámenie pre podozrenie zo zneužívania právomoci verejného činiteľa.
Vyšetrovateľ najprv rozhodol o odmietnutí trestného oznámenia a zastavení vyšetrovania, najnovšie však Krajská prokuratúra v Bratislave jeho uznesenie zrušila, takže vyšetrovateľ musí vo veci opätovne konať a rozhodnúť.
Ďalším problémom je pre Lipšica návrh na začatie disciplinárneho konania, ktoré voči nemu podal generálny prokurátor Maroš Žilinka. Dôvodom bolo Lipšicovo verejné vyjadrenie k živej trestnej veci, ktorá nespadala pod jeho Úrad špeciálnej prokuratúry.
Lipšica sa v tomto prípade zastalo 54 prokurátorov z asi 950, z toho 22 prokurátorov Úradu špeciálnej prokuratúry. Títo prokurátori podpísali stanovisko, podľa ktorého síce plne rešpektujú právo generálneho prokurátora Žilinku podať návrh na začatie disciplinárneho konania, ale zároveň zastávajú názor, že „v súvislosti s uplatňovaním disciplinárnej právomoci vedúcich prokurátorov by malo byť obzvlášť pri verbálnych prednesoch iných prokurátorov starostlivo vyhodnotené, aké boli celkové okolnosti, cieľ, adresát, a predovšetkým obsah týchto prednesov. Toto kritérium je plne v súlade s požiadavkou otvorenosti a transparentnosti prokuratúry, ktorá rezonovala v celej spoločnosti od minulého roku.“
Podľa prokurátorov, ktorí podpísali spomínané stanovisko, sa síce Lipšic vyjadroval k trestnej veci nepatriacej do pôsobnosti Úradu špeciálnej prokuratúry, ale s takouto trestnou vecou bezprostredne súvisiacej.
Advokát a predseda občianskeho združenia Za demokraciu a právny štát (OZ ZDAPŠ) Martin Ribár v tlačovej správe uviedol, že „o samotnom návrhu na disciplinárne konanie voči špeciálnemu prokurátorovi Danielovi Lipšicovi bude rozhodovať 2. disciplinárna komisia GP SR. OZ ZDAPŠ zdôrazňuje, že ide o návrh a je nutné počkať na právoplatné rozhodnutie tejto komisie.“
Ribár ďalej k návrhu na disciplinárne konanie voči Lipšicovi uviedol: „Je nevyhnutné sa pri posudzovaní toho, či sa špeciálny prokurátor disciplinárne previnil alebo neprevinil v prvom rade oboznámiť s ustanoveniami §26 ods. 1 a ods. 3 zák. č. 154/2001 Z.z. o prokurátoroch a právnych čakateľoch prokuratúry v znení neskorších predpisov ako aj s ustanoveniami Etického kódexu prokurátora. Pri exaktnom oboznámení sa s ustanoveniami oboch predpisov som osobne toho názoru, že špeciálny prokurátor porušil viaceré ustanovenia ods. 1 §26 zákona ako aj ods. 3 §26 zákona o prokurátoroch a právnych čakateľoch prokuratúry ako aj viaceré ustanovenia Etického kódexu prokurátora. Úplne jednoznačne konal podľa môjho názoru špeciálny prokurátor Daniel Lipšic v rozpore s ustanoveniami §26 ods. 1 písm. i) zákona o prokurátoroch a právnych čakateľoch prokuratúry – Prokurátor je povinný zdržať sa verejného vyslovovania svojho názoru na prípady, ktoré nie sú právoplatne skončené.“
Ribár a OZ ZDAPŠ pripomínajú, že už v minulosti poukazovali (ako Iniciatíva advokátov za právny štát) na skutočnosť, že špeciálny prokurátor Daniel Lipšic sa opakovane verejne vyjadroval k „živým“, teda právoplatne neskončeným veciam.
Hovorkyňa Generálnej prokuratúry Jana Tökölyová informovala, že disciplinárnym návrhom, ktorý podal Žilinka na Lipšica, sa bude zaoberať 2. disciplinárna komisia Generálnej prokuratúry. Predsedníčkou komisie je Silvia Fabová z Krajskej prokuratúry Trenčín a ďalší dvaja členovia sú z Generálnej prokuratúry. Žilinka podal totožný návrh aj novozriadenému Najvyššiemu správnemu súdu. Podľa názoru ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej by sa mal Lipšicovým prípadom zaoberať už Najvyšší správny súd.
Ladislav Kováčik
Vraj sa tým klaniame režimu, ktorý podkopáva bezpečnosť celej Európy. Novopečený „energetický expert“ a poslanec…
Ukrajinský prezident podľa slovenského premiéra finančne poškodzuje Slovensko a kvôli podpore sankcií na ruský jadrový…
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…