Slovanské Noviny

3. januára 2026

Slovenské Noviny

K porozumeniu Čelovekom

Na horách hrozí lavínové nebezpečenstvo, situáciu bude ovplyvňovať dážď

Mierne lavínové nebezpečenstvo, druhý stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice, platí v sobotu vo všetkých slovenských pohoriach.

Na horách hrozí lavínové nebezpečenstvo, situáciu bude ovplyvňovať dážď

Lavínovú situáciu v polohách do 1700 metrov nad morom bude ovplyvňovať dážď, vo vyšších polohách sneh. Informoval o tom Pavel Krajčí zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby.

-------> PODPORTE CHOD PORTÁLU DAROM. Len vďaka vašej podpore môžeme tvoriť. Nikto okrem Vás nefinancuje Slovanské Noviny. Patria národu, nie oligarchom. Zatiaľ sa vyhýbame reklamným bannerom aby sme udržali vizuálnu čistotu no náklady na chod máme každý mesiac. Spojme sily a tvorme spolu. Ďakujeme





------------------------------------

Dážď snehovú pokrývku v nižších polohách premočí, čím sa zníži jej pevnosť. Môžu sa objaviť malé mokré lavíny alebo splazy. „Druhým lavínovým problémom je nový sneh, ktorý bude pribúdať hlavne v polohách nad 1700 metrov nad morom. Celkovo by počas dňa malo pribudnúť okolo desiatich centimetrov nového snehu, ktorý bude sprevádzaný vetrom severozápadných smerov,“ priblížil Krajčí.

Na záveterných východných, juhovýchodných a južných svahoch môže podľa neho vietor spolu s novým snehom vytvárať snehové dosky a vankúše menších rozmerov.

Za studeným frontom postúpi do strednej Európy od severozápadu frontálna vlna. Bude oblačno až zamračené a na viacerých miestach dážď, prehánky. V polohách od približne 1300 metrov nad morom, popoludní od 1700 metrov nad morom, sa očakáva sneženie. Fúkať bude prevažne západný vietor v nárazoch miestami s rýchlosťou 16 až 23 metrov za sekundu (m/s), vo vysokých polohách 15 až 22 m/s, na hrebeňoch prechodne približne 25 m/s a v nárazoch približne 40 m/s.

Snehová pokrývka sa v polohách do 1700 metrov premočí a nebude veľmi vhodná na lyžovanie. Vo vyšších polohách pribudne nový sneh, ktorý bude však previevaný na južné, juhovýchodné a východné svahy, a teda bude veľmi nerovnomerne rozmiestnený. „Celkovo neodporúčame pohyb vo vysokohorskom prostredí, a to vzhľadom na dážď, zlú viditeľnosť, silný vietor a sneženie,“ dodal Krajčí.

Zdroj: Info.sk, TASR