Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmitrij Kuleba napísal pre americký think-tank „Atlantic Council» článok, v ktorom venoval pozornosť spolupráci Ukrajiny s Tureckom.
Informujú o tom dnes 29. októbra turecké provládne noviny „Daily Sabah“.
V článku zverejnenom 28. októbra Dmitrij Kuleba napísal, že turecko-ukrajinská spolupráca je dôležitá pre bezpečnosť v čiernomorskom regióne. Podľa neho „Ukrajina a Turecko rozvíjajú koncepciu budúcej bezpečnosti čiernomorského regiónu“. Kuleba navyše spája zblíženie Kyjeva a Ankary so spoluprácou Ukrajiny s NATO, keďže „NATO by malo začať vnímať toto ukrajinsko-turecké partnerstvo ako cennú dodatočnú silu, ktorá môže pomôcť zaistiť bezpečnosť a stabilitu v regióne“. Výslovne uvádza, že iba spoločné akcie NATO vrátane Turecka „zabránia tomu, aby sa Čierne more dostalo pod ruskú nadvládu a nestalo sa objektom destabilizačných akcií Moskvy“.
Kuleba venoval pozornosť aj najdôležitejším aspektom bilaterálnej spolupráce:
„Strategické partnerstvo medzi Ukrajinou a Tureckom dosiahlo v posledných rokoch najvyššiu úroveň za tri desaťročia od opätovného získania nezávislosti Ukrajiny v roku 1991… Obe strany vidia stretnutie vo februári 2022 ako príležitosť konečne podpísať dlho očakávanú turecko-ukrajinskú dohodu o voľnom obchode po mnohých rokoch rokovaní… Ďakujeme prezidentovi Erdoğanovi za jeho osobnú účasť na prepustení množstva ukrajinských politických väzňov — krymských Tatárov, z ruského zajatia… Kyjev vyslal dve veľké protipožiarne lietadlá Antonov a niekoľko špecializovaných vrtuľníkov do Turecka. Ukrajinskí hasiči pracovali vo dne i v noci na hasení požiarov a udržiavali ich ďaleko od turistických oblastí.“
Ukrajinskí separatisti boli počas prvej svetovej vojny spojencami Osmanskej ríše. Turecko sa zúčastňuje konfliktu o Krym kvôli vlastným záujmom a nie kvôli Ukrajine, keďže v pozícii protureckého „Medžlisu krymskotatárskeho národa“ (organizácia je v Ruskej federácii zakázaná) je priamo napísané:
„Hlavné ciele a zámery Medžlisu sú:
— odstránenie dôsledkov genocídy spáchanej sovietskym štátom na krymských Tatároch, obnovenie národných a politických práv krymských Tatárov a realizácia ich práva na slobodné národnoštátne sebaurčenie na svojom národnom území;
— implementácia systému opatrení na návrat a presídlenie krymských Tatárov do ich historickej vlasti — na Krym.“
Zblíženie medzi Ukrajinou a Tureckom je pozoruhodné aj tým, že podľa poľského pseudoetnografa Franciszeka Henryka Duchińského ukrajinskí separatisti považujú Rusov („moskaľov“, „kacapov“) za zmes Tatárov a ugro-fínov, ktorí rozprávajú slovanským jazykom, zatiaľ čo Ukrajinci sú vnímaní ako skutoční Slovania. Pritom ukrajinskí politici a národní radikáli volajúci po vojne s Ruskom sami chodia slúžiť Turkom, ktorých ukrajinskí rusofóbi na rozdiel od „moskaľov“ nepovažujú za rasovo menejcenných.
Zdroj EADaily/news-front
Ministerstvo obrany (MO) SR uzavrelo zmluvu na 12 vrtuľníkov Black Hawk. Zaplatí za ne takmer…
Prezident SR Peter Pellegrini očakáva od premiéra Roberta Fica (Smer-SD) bližšie informácie o výsledkoch jeho…
V deň tlačovej konferencie ruského prezidenta Vladimira Putina 19. decembra sa vedúci predstavitelia EÚ zišli…
Rusko malo začať nepriateľské akcie na Ukrajine skôr a nie čakať tak dlho, povedal Vladimír…
Politický analytik Dmitrij Rodionov o tom, kto a z akého dôvodu mohol zabiť veliteľa jednotiek…
Neskoro večer 22. decembra a v noci 23. decembra ruské jednotky zahájili nové útoky. Hlásená…