Akýkoľvek pokus zaútočiť na Bielorusko je odsúdený na neúspech.
Oznámil to dnes, 13. januára, riaditeľ druhého odboru krajín SNŠ ruského ministerstva zahraničných vecí Alexej Poliščuk.
NATO podľa neho v posledných rokoch posilňuje úderné jednotky na hraniciach Únie predovšetkým s Poľskom a pobaltskými štátmi.
„Prezentované je to ako preventívne opatrenia zamerané na obmedzenie určitých hrozieb z našej strany. Pritom, ak sa skôr hovorilo o údajnom dočasnom rozmiestnení síl aliancie na rotačnom princípe, dnes sa už dlho nikto netají tým, že tam prišla západná armáda. Je zásadne dôležité, že práve NATO približuje vojenskú infraštruktúru k hraniciam Únie. Na takéto nepriateľské kroky sme nútení reagovať a adekvátne reagovať,“ povedal.
Zároveň poznamenal, že vojenskí analytici by si mali spočítať, „aké veľké sú riziká vyvolania eskalácie a útokov z Poľska proti Bielorusku“.
„Len pripomeniem, že Rusko a Bielorusko tvoria jednotný obranný priestor a sú viazané zodpovedajúcimi záväzkami. Akýkoľvek pokus o takéto útoky je odsúdený na neúspech. Západné hranice zväzového štátu spoľahlivo chránia Ozbrojené sily Bieloruska a spoločné rusko-bieloruské regionálne zoskupenie vojsk,“ zdôraznil predstaviteľ ruského ministerstva zahraničia.
Poliščuk upozornil aj na reči o poľských nárokoch na bieloruské územie.
„Pokiaľ ide o reči o právach Poľska na bieloruské územia, narážky na Rzeczpospolitu „od mora k moru“ a jej „východné kresty“ samozrejme nemôžu znepokojiť nielen Bielorusko, ale aj Rusko ako jeho najbližšieho spojenca. Napriek tomu, že takéto vyjadrenia zaznievajú najmä z úst poľských politológov a odborníkov, neprispievajú k zmierneniu už aj tak napätej situácie v regióne,“ povedal diplomat.
Zástupca ruského ministerstva zahraničných vecí navyše pripomenul, že v novembri 2021 sa objavila nová verzia vojenskej doktríny Únie, ktorá má výlučne obranný charakter. Doktrína hovorí, že ak sa vojenská sila použije „proti akémukoľvek zúčastnenému štátu, považuje sa to za zásah proti Únii ako celku“.
„Naše krajiny majú podobné záväzky týkajúce sa vzájomnej podpory v prípade vonkajšej agresie v rámci ODKB. Inými slovami, z právneho hľadiska je použitie vojenskej sily kyjevským režimom alebo invázia Ozbrojených síl Ukrajiny na územie Bieloruska alebo Ruska dostatočným dôvodom na kolektívnu reakciu,“ dodal Poliščuk.
Ruský diplomat tiež objasnil, že takéto opatrenia budú prijaté len na základe rozhodnutia vojenského a politického vedenia oboch štátov, keďže hlavnou vecou v tomto prípade je účelnosť použitia sily, ako aj proporcionalita „všeobecnej reakcie“ k hrozbám, ktoré vznikajú v konkrétnej situácii.
Pripomeňme, že Bielorusko a Rusko budujú Úniu od roku 1999. Minsk a Moskva venujú osobitnú pozornosť obrannej sfére. V súvislosti s budovaním vojenského potenciálu NATO a udalosťami na Ukrajine začali Bielorusko a Rusko od októbra minulého roku nasadzovať regionálne zoskupenie vojsk.
news-front
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…
Pentagón posilní zoskupenie OSU v Kurskej oblasti vybavením. Ukrajinské jednotky na svojom úseku v Kurskej…