Tento týždeň sa proti sebe postavili miliardár Elon Musk a predseda Svetového ekonomického fóra (WEF) Klaus Schwab , ktorí na tohtoročnom samite svetovej vlády (WGS) predstavili konkurenčné vízie do budúcnosti.
WGS , ktorá sa konala od 13. do 15. februára v Dubaji pod heslom „ Utváranie budúcich vlád “, spojila významné osobnosti v politike, obchode a globálnej správe vecí verejných vo formáte podobnom nedávnemu výročnému stretnutiu WEF .
WGS sa prezentuje ako „globálna platforma na výmenu znalostí venovaná formovaniu budúcnosti vlád na celom svete“.
Účastníkov tvorilo viac ako 300 rečníkov a 10 000 účastníkov, vrátane 250 ministrov vlád a zástupcov 80 medzinárodných, regionálnych a vládnych organizácií vrátane OSN, WEF, Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), Svetovej banky a Medzinárodného menového fondu .
Musk, Schwab a ďalší lídri diskutovali o protichodných nádejach a obavách z budúcnosti. Samotná WGS tiež predpovedala, ako bude svet vyzerať do roku 2071, vydaná ako súčasť iniciatívy WGS „ Vláda v roku 2071 “.
Tieto projekcie predpovedajú dystopickú budúcnosť katastrofickej zmeny klímy, masovej migrácie, hromadného prepúšťania v dôsledku automatizácie, následných sociálnych nepokojov a zlúčenia ľudí a technológií ako „najlepší scenár“ pre rok 2071.
Musk sa v stredu vyjadril k pokračujúcemu vzostupu umelej inteligencie (AI) a nebezpečenstvám jednosvetovej vlády prostredníctvom videa pre WGS.
„Jedným z najväčších rizík pre budúcnosť civilizácie je AI,“ povedal Musk účastníkom WGS. „Umelá inteligencia je však pozitívna aj negatívna – má veľký prísľub, veľké schopnosti, ale s tým prichádza aj veľké nebezpečenstvo.“
Vyjadril sa k ChatGPT, čoraz populárnejšiemu nástroju AI vyvinutému spoločnosťou OpenAI. Musk spoluzakladal OpenAI s bývalým partnerom PayPal Petrom Thielom, ale odvtedy opustil jeho predstavenstvo, informoval New York Post.
„Myslím, že služba ChatGPT ľuďom ilustrovala, ako pokročilá sa AI stala. AI bola na chvíľu pokročilá; jednoducho nemal používateľské rozhranie, ktoré by bolo prístupné väčšine ľudí,“ povedal Musk.
„Čo ChatGPT urobil, je len vloženie prístupného používateľského rozhrania do technológie AI, ktorá je prítomná už niekoľko rokov,“ dodal.
Musk vyzval vlády, aby vypracovali bezpečnostné predpisy pre AI a porovnali jej vzostup s vývojom jadrovej technológie.
„Pozrite sa povedzme na objav jadrovej fyziky. Mali ste jadrovú energiu, ale aj jadrové bomby,“ povedal Musk a dodal:
Úprimne si myslím, že musíme regulovať bezpečnosť AI. Pomyslite na akúkoľvek technológiu, ktorá je potenciálne rizikom pre ľudí, napríklad ak ide o lietadlá, autá alebo lieky, máme regulačné orgány, ktoré dohliadajú na verejnú bezpečnosť áut a lietadiel a liekov.
„Myslím si, že by sme mali mať podobný súbor regulačného dohľadu nad umelou inteligenciou, pretože si myslím, že je to v skutočnosti väčšie riziko pre spoločnosť.“
Nie je to prvýkrát, čo Musk urobil takéto poznámky o AI. V marci 2022 Musk povedal, že „ chyba umelej inteligencie “ je jednou z troch najväčších hrozieb, ktorým ľudstvo čelí, spolu s klesajúcou pôrodnosťou a nárastom „náboženského extrémizmu“.
Iní vyjadrili obavy, že AI sa „pokazí“ – tvrdia, že v technológii je zaujatá zaujatosť. New York Post napríklad uviedol, že ChatGPT odmietol napísať článok o Hunterovi Bidenovi v kritickom štýle novín, ale bol ochotný napísať článok z pohľadu CNN.
Business Insider tvrdí, že nástroje AI ako ChatGPT musia byť „prebudené“, aby prilákali veľkých investorov.
Do takýchto technológií AI smerujú veľké investície. Microsoft minulý mesiac oznámil, že investuje 10 miliárd dolárov do OpenAI , zatiaľ čo Google pracuje na konkurentovi ChatGPT známemu ako „ Bard “.
Musk sa vo svojom prejave s delegátmi WGS zaoberal aj tým, čo považuje za nebezpečenstvo jednosvetovej vlády .
Viem, že sa to nazýva samit svetovej vlády, ale myslím si, že by sme sa mali možno trochu obávať, že sa v skutočnosti staneme príliš jedinou svetovou vládou
povedal. „Chceme sa vyhnúť vytvoreniu civilizačného rizika tým, že, úprimne povedané – to môže znieť trochu zvláštne – príliš veľa spolupráce medzi vládami.“
Namiesto toho Musk vyzval na zachovanie „civilizačnej rozmanitosti“. Povedal:
„Myslím si, že chceme byť trochu opatrní, aby sme boli príliš jednou civilizáciou, pretože ak budeme príliš jednou civilizáciou, potom sa celá vec môže zrútiť.
„Samozrejme, že nenaznačujeme vojnu alebo niečo podobné, ale myslím si, že chceme byť trochu opatrní, aby sme skutočne príliš spolupracovali.“ Znie to trochu zvláštne, ale chceme mať určitú mieru civilizačnej rozmanitosti, a to takú, že ak sa v niektorej časti civilizácie niečo pokazí, celá vec sa nezrúti a ľudstvo ide stále dopredu.“
Musk mal aj radu pre politických lídrov a iné prominentné osobnosti: hovorte vlastným hlasom.
„Myslím si, že ľudia by mali hovoriť vlastným hlasom,“ povedal. „Vyzval by som generálnych riaditeľov, zákonodarcov, aby hovorili autenticky. Urobte si tweety sami a odovzdajte svoje posolstvo priamo.“
Musk tweetoval , že sa rozhodol urobiť tieto poznámky na WGS, pretože sa to „zdalo ako správne miesto“. Naznačil tiež svoje plány pre Twitter a naznačil, že očakáva, že „pravdepodobne koncom tohto roka“ nájde generálneho riaditeľa, ktorý by ho nahradil.
„Myslím, že potrebujem stabilizovať organizáciu a uistiť sa, že je finančne zdravá,“ povedal. „Hádam, že koncom tohto roka by bolo dobré načas nájsť niekoho iného, kto by viedol spoločnosť.“
Snáď potvrdzuje Muskove obavy vo svojom hlavnom prejave k WGS Schwab povedal, že zvládnutie technológií, ako je AI, môže pomôcť globálnej elite „ byť pánom sveta “.
„Sme na začiatku,“ povedal. „Keď sa pozriete na technologickú transformáciu, zvyčajne prebieha v podmienkach S-krivky. A práve sme sa dostali do exponenciálnej fázy.“
Táto fáza, povedal Schwab, „vyžaduje, aby sme posilnili spoluprácu a zlepšili koordináciu na úrovni vlád, krajín a inštitúcií, aby sme zachovali rámce medzinárodnej spolupráce, čo sa následne komplexne odráža v cestách rozvoja.
Schwab sa odvolal na nedávno skončené výročné stretnutie WEF, aby uviedol svoje poznámky do kontextu a uviedol: „Prediskutovali sme našu schopnosť prispôsobiť sa týmto globálnym výzvam vo svetle rôznych kríz, ktoré si vyžadujú nové mechanizmy a inovatívne metódy, ktoré nám pomôžu dosiahnuť lepšiu budúcnosť a slúžiť ašpirácie ľudstva“.
Schwab povedal, že nasledujúce desaťročia budú svedkami veľkých „štrukturálnych transformácií“ súvisiacich so zmenou klímy. Argumentoval dosiahnutím cieľov Parížskej klimatickej dohody a dosiahnutím „nulových emisií uhlíka“.
Nové technológie, povedal Schwab, budú naďalej zohrávať dôležitú úlohu v týchto transformáciách.
„Pred niekoľkými rokmi sme považovali niektoré technológie za sci-fi, ktorú bolo ťažké implementovať,“ povedal Schwab. „Dnes sa však stalo realitou, že žijeme prostredníctvom umelej inteligencie, nových vesmírnych technológií a priemyselnej biológie, čo predznamenáva veľkú zmenu prichádzajúcu v priebehu nasledujúcich 10 rokov a vyžaduje si od vlád, aby boli pri svojich rozhodnutiach ambiciózne.“
Schwab ohlasoval úlohu AI pri napomáhaní štvrtej priemyselnej revolúcie a povedal:
„Umelá inteligencia, ale nielen umelá inteligencia, ale aj metaverza, neovesmírne technológie a mohol by som pokračovať ďalej a ďalej… syntetická biológia. Náš život o desať rokov bude úplne iný, veľmi ovplyvnený. A kto ovláda tieto technológie, bude nejakým spôsobom pánom sveta.“
Rovnako ako Musk vyjadril určité obavy, ale jeho „ hlboké obavy “ boli, že nové technológie, ako je AI, by mohli „uniknúť“ kontrole globálnej elity.
„Mojím hlbokým znepokojením je, že [pokiaľ ide o technológie #4IR, ak nebudeme spolupracovať v globálnom meradle, ak nesformulujeme, nevytvoríme spolu potrebné politiky, uniknú našej moci zvládnuť tieto technológie,“ povedal. .
Tieto isté elity preto musia „vytvoriť potrebné politiky, aby zabezpečili, že tieto technológie budú slúžiť ľudstvu“.
Takto môžu, povedal Schwab, ukázať verejnosti, ktorá sa bude „cítiť zavalená zmenou“, pretože nedokáže „v skutočnosti pochopiť, čo sa deje“, prečo „tieto technológie môžu slúžiť pre dobro“. WEF je nadšeným zástancom technológií ako AI a metaverse .
Schwabove poznámky na WGS o tom, ako môžu nové technológie pomôcť globálnej elite „byť pánom sveta“, presne odzrkadľovali jeho vyhlásenia na tohtoročnom stretnutí WEF, kde vyjadril názor, čo to znamená „ovládnuť budúcnosť “ .
Na stretnutí WGS vystúpil aj generálny riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus, ktorý povedal, že COVID-19 „bohužiaľ… nebude poslednou pandémiou alebo veľkou zdravotnou núdzou“. Pridal:
„Frekvencia a intenzita iných hrozieb, ako je zmena klímy, sa budú naďalej zvyšovať.
„Dlžíme to tým, ktorých sme stratili, a tým, ktorí prídu po nás, aby sme sa poučili a urobili zmeny, ktoré by mali udržať svet bezpečnejší.“
Generálny tajomník OSN António Guterres účastníkom povedal, že svet „čelí zhluku kríz, aké ešte neboli v našich životoch“.
„Konflikt zúri, chudoba a hlad stúpa, rozpory sa prehlbujú a klimatická núdza sa stále zhoršuje,“ povedal. „Máme povinnosť konať. Musíme raziť cestu k väčšej spolupráci založenej na solidarite. Aby tak urobil, povedal:
„Musíme sa vyhnúť krátkodobej tvorbe politiky, ktorá odďaľuje vykonanie veľkých skúšok, ktorým čelíme – a v konečnom dôsledku robí tieto výzvy ešte neriešiteľnejšími. Musíme posilniť globálne riadenie a oživiť multilateralizmus pre 21. storočie. A musíme konať rýchlosťou a rozsahom, ktoré si vyžaduje naša rýchlo sa meniaca doba.
„To platí pre každú výzvu, ktorej čelíme – od riešenia klimatickej katastrofy a napredovania trvalo udržateľného rozvoja až po dosiahnutie mieru a ochranu ľudských práv vrátane práv budúcich generácií. … Vládna akcia je kritická, ale nestačí.“
„Potrebujeme, aby všetci – v súkromnom sektore, občianskej spoločnosti aj mimo nej – spolupracovali pre spoločné dobro,“ dodal Guterres. „Toto je naša spoločná agenda.“
A Arturo Bris z IMD World Competitiveness Center, ktorý tiež hovoril na WGS, povedal, že je potrebný „šok“, aby sa podnietil „prechod“ k novému „svetovému poriadku“.
Stretnutie WGS okrem prejavov kľúčových postáv zahŕňalo aj niekoľko fór vrátane „ Ciele trvalo udržateľného rozvoja [ Ciele trvalo udržateľného rozvoja ] v akcii“, „Globálne fórum Future by Design“, „Fórum o budúcnosti práce“, „Fórum o budúcnosti vzdelávania“, „Potraviny“. Fórum o transformácii systému“ a „Zhromaždenie najväčších myslí“.
Zborník WGS bol sprevádzaný aj niekoľkými správami , ktoré boli publikované ako doplnok k tohtoročnému stretnutiu. PWC napísala jednu takúto správu, v ktorej naznačuje, že „tvorcovia politiky a regulačné orgány sa budú musieť učiť od netradičných mimovládnych aktérov, ktorí si už vybudovali oporu v metavesmíre“.
Roberto Azevêdo , výkonný viceprezident a riaditeľ pre korporátne záležitosti spoločnosti PepsiCo a bývalý generálny riaditeľ Svetovej obchodnej organizácie, napísal správu, ktorá zdôraznila, že „vláda a podniky musia spolupracovať ako partneri, pričom obe musia lepšie zapojiť vôľu ľudí.“
„Toto partnerstvo musí hľadať štrukturálne zmeny, ktoré sa zameriavajú na dlhodobé riešenia bez logiky volebných cyklov,“ argumentoval Azevêdo… ale svet korporácií kráča inou cestou, redakčne sme si dovolili doplniť text.
Michael Nevradakis
O autorovi: Michael Nevradakis, Ph.D. , so sídlom v Aténach, Grécko, je hlavným reportérom pre The Defender a súčasťou rotácie moderátorov pre CHD.TV „Good Morning CHD“.
Pôvodným zdrojom tohto článku je Ochrana zdravia detí
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…