Spoločnosť SpaceX ani ukrajinské ministerstvo obrany na žiadosti o komentár bezprostredne nereagovali.
Americký miliardár Elon Musk podľa správy zverejnenej v utorok osobne odmietol ukrajinskú žiadosť o rozšírenie svojej satelitnej internetovej služby na územie Krymu, pretože sa obáva, že snaha o opätovné získanie polostrova od ruských síl by mohla viesť k jadrovej vojne.
Po februárovej invázii Ruska na Ukrajinu Musk – a vláda USA – poskytli Kyjevu tisíce systémov Starlink, ktoré umožnili ukrajinským silám komunikovať v predtým mŕtvych zónach. Nízke energetické nároky satelitných prijímačov tejto služby umožnili jej pripojenie k prieskumným bezpilotným lietadlám, uviedol portál Yahoo News, čo poskytuje cenné spravodajské informácie o pohybe ruských lietadiel v reálnom čase a možnosť ich zamerania.
V poslednom čase sa však vyskytli problémy. Minulý týždeň denník Financial Times informoval, že služba zaznamenala „katastrofálne“ výpadky na frontových líniách, čo vyvolalo špekulácie, že bola vypnutá v oblastiach kontrolovaných Ruskom – možno preto, aby sa zabránilo tomu, že Kremeľ bude sám využívať túto sieť.
Musk na Twitteri uviedol, že sa nemôže vyjadriť k podmienkam na bojisku, pretože „to je tajné“. V rozhovore s politickým analytikom Ianom Bremmerom z Eurasia Group koncom septembra však Musk zrejme potvrdil, že satelitná služba bola zámerne vypnutá.
Spoločnosť SpaceX ani ukrajinské ministerstvo obrany na žiadosti o komentár bezprostredne nereagovali.
Musk v rozhovore s Bremmerom uviedol, že ho ukrajinské ministerstvo obrany požiadalo, aby aktivoval službu Starlink na Kryme, ktorý v roku 2014 napadlo a nezákonne anektovalo Rusko. Podľa Bremmera Musk „to odmietol vzhľadom na potenciál eskalácie“.
Musk podľa jeho vyjadrenia tvrdil, že nedávno hovoril s ruským prezidentom Vladimirom Putinom a ubezpečil ho, že je „pripravený rokovať“ (Musk tento mesiac navrhol mierový plán pre Ukrajinu, ktorý sa považuje za zosúladený s ruskými záujmami). V tomto rozhovore Putin údajne pohrozil použitím jadrových zbraní, ak sa Ukrajina pokúsi znovu získať Krymský polostrov, ktorý slúži ako základňa pre ruské námorné sily v Čiernom mori.
Musk však na Twitteri jeho vyhlásenie kategoricky poprel a napísal, že „s Putinom hovoril len raz, a to asi pred 18 mesiacmi“. Povedal, že témou bol „vesmír“. (Podobne neoblomný je aj Bremmer, ktorý na sociálnej sieti napísal, že Musk „mi povedal, že hovoril s [P]utinom a [K]remlinom priamo o [U]kraine“.
Zároveň dodal, že Bremmerovi by nemal nikto veriť.
Ruské sily strácajú pozície na juhu Ukrajiny a prišli o obrovské územia na východe Ukrajiny, keď sa tlačia do regiónov, ktoré Rusko vyhlásilo za anektované, čo vyvoláva obavy expertov na kontrolu zbraní, či Putin a jeho najvyšší poradcovia neuvažujú o útoku jadrovou zbraňou zo svojho rozsiahleho arzenálu v snahe zastaviť svoje straty.
Zdroj: businessinsider.com
Preklad: InfoVojna
Slovenský premiér Robert Fico vyjadril prekvapenie nad rozhodnutím ukrajinského prezidenta Vladimíra Zelenského nepovoliť tranzit ruského…
Britský Chatham House systematizoval ekonomické, s príklonom k energetike, bonusy, ktoré Turecko získava v novej Sýrii. Hneď…
Líder strany Zdravý rozum, majiteľ prieskumnej agentúry Polis, publicista a politický analytik Ján Baránek vo…
Šéf protiimigračnej strany Liga severu (LN) Matteo Salvini ako minister vnútra v roku 2019 zaviedol…
Americké úrady označili súčasného vodcu džihádistov z teroristickej skupiny Hajat Tahrír aš-Šám (HTS) Abú Muhammada…
Na Vianočných trhoch v nemeckom Magdeburglu došlo k teroristickému útoku: Páchateľ terénnym vozidlom zámerne narazil…