zamyslenie

„Môžu stroje myslieť a ako môžu myslieť“: Čo je nebezpečnejšie? Umelá inteligencia alebo prirodzená inteligencia?

Existuje koncept, ktorý sa nazýva všadeprítomný

Toto slovo sa používa v súvislosti s nasledujúcimi pojmami:

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín
  • existujúci všade v rovnakom čase,
  • vždy všade,
  • prevládajúci,
  • klíčky bez výsadby,
  • imanentný.

Historicky bol tento pojem známy svetu telekomunikácií, pretože ľudia boli schopní komunikovať bez ohľadu na vzdialenosť pomocou rôznych telekomunikačných technológií.

Dnes sa pojem „všadeprítomný“ s príchodom umelej inteligencie rozšíril. Potom umelá inteligencia existuje všade, narazíme na ňu kedykoľvek bez toho, aby sme si to uvedomovali.

Umelá inteligencia sa v posledných rokoch rozšírila. Myšlienka tejto technológie však nie je nová. Anglický matematik Alan Turing bol prvým človekom, ktorý predložil myšlienku umelej inteligencie. Turing napísal článok s názvom „Výpočtové stroje a inteligencia“ v októbrovom vydaní časopisu Mind Magazine z roku 1950. V tomto článku Turing otvoril filozofickú diskusiu na tému „Môžu stroje myslieť? otázku a odmietol opozície voči argumentu „strojového myslenia“.

Tou istou témou sa u nás zaoberal celosvetovo známy turecký matematik a vedec Cahit Arf vo svojej konferencii s názvom „Môže stroj myslieť a ako môže myslieť? “ v rámci verejných konferencií organizovaných Univerzitou Erzurum Atatürk v roku 1959.

Cahit Arf vo svojej konferenčnej prezentácii porovnával ľudský mozog so strojmi a povedal, že je možné navrhnúť stroj, ktorý sa dokáže sám vyvinúť. Svoju prezentáciu na konferencii však zakončil zdôraznením svojich obáv z neschopnosti stroja prijímať rozhodnutia s prihliadnutím na estetické predpoklady.

„Predstava, ktorá charakterizuje tieto kvalifikácie, je, že všetky obsahujú prvok neistoty a neexistuje žiadne určité pravidlo, ktoré by sa mali striktne riadiť. Existujú prírodné javy mimo človeka s neistými charakteristikami. Sú to deje prebiehajúce vo vnútri atómov.

Ako také, ak sa udalosti odohrávajúce sa v relatívne malom množstve atómov dajú zefektívniť pri prevádzke strojov, môžeme dúfať, že stroje budú z estetického hľadiska pripomínať ľudský mozog. … Ale verím, že to nie je možné urobiť ani po mnohých storočiach.“

Obavy Cahit Arf sú platné aj dnes, aj keď sa technológia vyvíja exponenciálnym tempom.

Umelá inteligencia (AI) sa oficiálne zrodila v roku 1956 , v roku veľmi významnej letnej konferencie, ktorá sa konala na Dartmouth College v New Hampshire, USA.

Skupina matematikov a počítačových vedcov počas svojich stretnutí, ktoré trvali 8 týždňov, snívala o novej oblasti výskumu.

John McCarthy, vtedy mladý profesor v Dartmouthe, vymyslel termín „umelá inteligencia“, keď napísal svoj návrh na workshop, ktorý by podľa neho mal preskúmať hypotézu, že „každý aspekt učenia alebo akákoľvek iná vlastnosť inteligencie môže byť v zásade tak presne popísané, že je možné vyrobiť stroj na jeho simuláciu.“

„V minulosti sa odohrali tri dôležité udalosti.

Prvým je sformovanie vesmíru.

Druhým je formovanie začiatku života.

A tretím, s rovnakým stupňom dôležitosti, je objavenie sa umelej inteligencie.“

To sú slová Edwarda Fredkina , počítačového vedca z MIT, ktorý minulý rok zomrel vo veku 88 rokov, v rozhovore pre BBC.

Toto hodnotenie Fredkina o dôležitosti umelej inteligencie nie je prehnaným, nepodloženým argumentom platným len vo svete počítačových vedcov. Koncept umelej inteligencie bol po prvom použití v roku 1956 témou, na ktorej intenzívne pracovalo mnoho výskumníkov z rôznych odborov. Dosiahnutý bod, cieľ a vyhliadky do budúcnosti sú dosť sporné kvôli rôznym názorom a diskrétnym prístupom k tejto téme.

Stephen Hawking , jeden z popredných britských vedcov, ktorý si bol dobre vedomý dôležitosti výskumu umelej inteligencie a v skutočnosti potreboval primitívnu formu umelej inteligencie pri komunikácii so svetom, bol k vývoju skeptický. umelej inteligencie s tým, že doteraz vyvinuté primitívne formy umelej inteligencie sa už ukázali ako veľmi užitočné, ale obáva sa dôsledkov vytvorenia niečoho, čo sa môže rovnať alebo prekonať ľudí. Pre BBC povedal:

Vývoj úplnej umelej inteligencie by mohol znamenať koniec ľudskej rasy

Podľa Hawkinga by vzlietla sama od seba a prepracovala by sa stále rastúcou rýchlosťou, ale ľudia, ktorých obmedzuje pomalá biologická evolúcia, by nemohli konkurovať a boli by nahradení.

Hrozbami, ktoré Hawking zdôrazňoval, bola pravdepodobnosť vývoja veľmi robustných autonómnych zbraní alebo nových spôsobov represívnych metód v autoritárskych režimoch pomocou umelej inteligencie.

Vo vydaní časopisu IEEE Spectrum Magazine z 30. septembra 2021, ktorý vydáva IEEE (Institute of Electrical and Electronics Engineers), najväčšia svetová technická profesionálna organizácia, ktorá sa venuje rozvoju technológií v prospech ľudstva, bol článok s názvom

Búrlivá minulosť a neistá budúcnosť umelej inteligencie“, ktorá kladie otázku „Existuje cesta von z cyklu rozmachu a poklesu AI?”

V tomto článku vidíme, že štúdie v oblasti umelej inteligencie sa vyvíjali ako vlny, niekedy sa zastavili a stiahli späť a niekedy robili šprinty.

Umelá inteligencia sa stala širokou interdisciplinárnou vedou až po 80. rokoch 20. storočia a aplikácie umelej inteligencie v priemysle začali pribúdať.

Vývoj umelej inteligencie, ktorý opäť vstúpil do obdobia pauzy na konci 80. rokov, nabral na intenzite v druhej polovici 90. rokov, keď sa internet rozšíril. Počas pandémie bola umelá inteligencia so svojimi rôznorodými aplikáciami záchranou v mnohých oblastiach. Tak, že kým sa svetové ekonomiky zmenšujú, nedošlo k poklesu investícií do oblasti umelej inteligencie.

S internetom sa po celom svete rozšírilo mnoho programov založených na umelej inteligencii. Keď sa preukázala účinnosť poskytovaná aplikáciami umelej inteligencie, využitie umelej inteligencie v priemysle sa zvýšilo.

Na druhej strane, zatiaľ čo sa návratnosť investícií do oblastí umelej inteligencie zvýšila a hodnoty akciových trhov vyleteli vysoko, globálne kapitálové investície začali prúdiť do oblasti AI.

Tento tok globálneho kapitálu na úrovni miliárd dolárov – v spojení s nadšením spoločností a ľudí pracujúcich v tejto oblasti, ktoré posúvajú technológie nahor – naznačovali, že bol dosiahnutý bod, z ktorého niet návratu.

Aby som uviedol príklad toku kapitálu do oblasti umelej inteligencie, spoločnosť Open AI, ktorá spustila službu ChatGPT, ktorá bola vyškolená na poskytovanie komplexných odpovedí podľa pokynov uvedených s výzvou, ku koncu roka 2022 dosiahla na hodnotu takmer 100 miliárd dolárov predtým, ako zavŕšila prvých desať rokov.

Medzi vedné disciplíny zdôrazňujúce umelú inteligenciu patrí logika, štatistika, kognitívna psychológia, teória rozhodovania, neurológia, lingvistika, kybernetika a počítačové inžinierstvo .

Ak sa pokúsime vymenovať oblasti, ktoré ovplyvňuje umelá inteligencia, od bezpečnosti po obranu, od priemyslu po obchod, od poľnohospodárstva po dopravu, od zdravotníctva po vzdelávanie, od domácich záležitostí po zahraničné záležitosti, od zábavy po nakupovanie, od pracovného života po každodenný život , zahŕňa všetky oblasti života, na ktoré si spomeniete.

Počas vypočutia výboru pre zahraničné vzťahy v Senáte USA s názvom „Vedúce postavenie USA v oblasti umelej inteligencie v ére strategickej konkurencie“ z 15. novembra 2023 Nathaniel Fick, ktorý bol jedným zo svedkov, uviedol, že zodpovedné technologické inovácie sú čoraz viac základným zdrojom geopolitická moc.

Na tomto vypočutí Senát diskutoval o krokoch, ktoré treba podniknúť pre vedenie USA v oblasti umelej inteligencie v ére geopolitickej konkurencie a o tom, ako získať to najlepšie z umelej inteligencie v zahraničných vzťahoch. V skutočnosti umelá inteligencia mení svet.

V najbližších rokoch môžeme predpokladať, že každá technológia, ktorú používame, nejako súvisí s umelou inteligenciou. Nuž, sme teda pripravení na túto revolučnú zmenu, ktorá ovplyvňuje náš životný štýl, spôsob nášho podnikania, spôsob komunikácie s inými ľuďmi a svet, v ktorom žijeme?

Hovoríme o systéme, ktorý sa učí z údajov, je to taký systém, ktorý ukladá obrovské množstvo údajov do pamäte a učí sa obrovskou rýchlosťou, neustále sa vyvíja, komentuje budúcnosť, okrem technológií, ktoré vynašli ľudia. doteraz sa rozhoduje sám a je to prvá technológia, ktorá vytvára nové nápady, učí sa zo starých údajov, špekuluje o budúcnosti a robí to všetko so špecifickou presnosťou.

Uvádza sa, že umelá inteligencia nejakým spôsobom vytvára logiku riešením algoritmov v údajoch.

  • Je schopná porozumieť emóciám pomocou multimodality, ale nemá emocionálnu schopnosť.
  • Predstavte si stroj alebo stvorenie, veľmi racionálne, ktoré sa rýchlo učí a rozumie, ale nemá city, nebolo by to veľmi strašidelné?
  • Na druhej strane je tu možnosť robiť chyby.
  • Túto technológiu sme vynašli a vyvíjame, ale zatiaľ nevieme, ako nám dáva tieto odpovede.

Počas procesu nepoznáme kritérium a algoritmy, ktoré používa, aby dospel k riešeniu. Ľudia môžu ovplyvniť len časť procesu strojového učenia umelej inteligencie, nevytvárajú algoritmus, stroj rozhoduje sám a to je znak, ktorý v doteraz vynájdených technológiách neexistuje. Prvýkrát v histórii sa stretávame s technológiou, ktorá sa vyvíja sama od seba.

Môžeme sa spoľahnúť na mechanizmy trhu pri riadení príležitostí a výziev umelej inteligencie, samozrejme nie je možné dať kladnú odpoveď na túto otázku.

Umelá inteligencia nesie popri svojich potenciálnych príležitostiach aj riziká a dokonca smrteľné hrozby, preto je nevyhnutné túto oblasť organizovať reguláciou a okrem toho potrebuje štátne vedenie v každej krajine a predovšetkým medzinárodné riadenie.

ITU (International Telecommunication Union), ktorá bola založená v roku 1865 s cieľom formulovať predpisy v telekomunikačnom sektore a dnes sa stala špecializovanou organizáciou Organizácie Spojených národov pre informačné a komunikačné technológie, začala pracovať na predpisoch o umelej inteligencii od roku 2017.

Generálny tajomník Organizácie Spojených národov António Guterres oznámil zriadenie poradného zboru AI na podporu úsilia medzinárodného spoločenstva o riadenie umelej inteligencie koncom minulého roka.

Rada sa na svojom prvom zasadnutí zišla 27. októbra 2023 a svoju prvú priebežnú správu zverejnila v decembri 2023. V Poradnom zbore AI, ktorý tvoria dvaja spolupredsedovia a 37 členov, bohužiaľ nie je zástupca z našej krajiny. V Európe, na národnej, regionálnej alebo medzinárodnej úrovni, sa každá inštitúcia zorganizovala na prácu na umelej inteligencii. Európska únia je v regulácii umelej inteligencie popredu.

Na druhej strane, Snemovňa a Senát v USA zrýchlili svoje úsilie v oblasti riadenia umelej inteligencie. V snahe udržať si vedúcu pozíciu vo svete sa USA usilujú o vedúce postavenie v oblasti umelej inteligencie a uznávajú Čínu a Rusko ako svojich konkurentov v tejto oblasti. Aká je situácia našej krajiny v oblasti umelej inteligencie, túto tému preskúma nasledujúci článok.

Zatiaľ čo tieto regulačné štúdie pokračujú, technológia umelej inteligencie sa vyvíja exponenciálne.

Otázka zosúladenia sveta a ľudstva s týmto exponenciálnym vývojom umelej inteligencie zamestnáva mysle.

V snahe spomaliť rozvoj umelej inteligencie mnohé organizácie vrátane OSN a stovky lídrov vo svete biznisu vyzvali na moratórium.

Je však jasné, že nie je možné zastaviť technológiu, ktorá sa stala ťažiskom finančného kapitálu a na jednej strane sa stala všadeprítomnou a na druhej strane začala hrať dominantnú úlohu v geopolitickom boji svetových mocností.

Okrem toho, ak vezmeme do úvahy zlyhanie Spojených štátov pri predchádzaní katastrofám a genocíde spôsobenej prirodzenou inteligenciou v súčasnosti, naliehavá výzva OSN na moratórium v ​​roku 2021 v súvislosti s predajom a používaním umelej inteligencie, kým sa neprijmú dostatočné bezpečnostné opatrenia, nemá žiadny vplyv. význam.

Nie je možné preskúmať všetky aspekty umelej inteligencie v jednom článku, pretože téma je taká rozsiahla. Je potrebné neustále sledovať vývoj v tejto oblasti, byť aktuálny a pripravený na preteky, pretože ide o veľmi rýchle rýchlostné preteky. Je v národnom záujme našej krajiny pozorne sledovať vývoj tejto bezprecedentnej technológie, ktorá je stále v počiatočnom štádiu. Zakončme tento článok slovami slávneho historika Yuvala Harariho o umelej inteligencii.

„Umelá inteligencia je stále len maličké bábätko, zatiaľ sme nič nevideli. Umelá inteligencia sa v reálnom svete používa približne 10 rokov. Ak uvažujete o biologickej evolúcii, evolúcia života na Zemi trvala asi 4 miliardy rokov, 4 miliardy, kým sa dostal k týmto rastlinám a dostal sa k nám, ľudským bytostiam. AI je v štádiu améb, je to ako pred 4 miliardami rokov a z organickej polievky vyliezajú prvé živé organizmy.

A ChatGPT a všetci ostatní, to sú améby sveta AI. Ako by vyzeral T-Rex? A ako dlho bude trvať, kým sa z AI améb vyvinie T-Rex. A nebude to trvať miliardy rokov, možno len pár desaťročí alebo pár rokov. Pretože jeho evolúcia prebieha v úplne inej časovej škále ako evolúcia organických bytostí. Pretože samotná AI funguje v inom časovom rámci, AI je vždy zapnutá, počítače sú vo všeobecnosti vždy zapnuté, ľudia a iné organizmy, žijú, vyvíjajú sa v cykloch, potrebujú nejaký čas odpočívať, AI si nikdy nemusí oddýchnuť.“

Dicle Eroğul/skspravy.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

redakcia SN 2

Recent Posts

VIDEO: Putin rokuje s Ficom v Kremli

Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…

10 hodín ago

Srbský prezident avizoval štátny prevrat, organizovaný „zvonka“

Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…

11 hodín ago

Video: Ruské rakety zničili v Chersone najväčšie sídlo špecialistov elektronického boja ukryté v klinike

Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…

12 hodín ago

Stalin a Afrika: nerealizované projekty

Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…

12 hodín ago

Nemecký kancelár Scholz ostro kritizoval návrh poľského prezidenta Dudu na konfiškáciu ruského majetku

„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…

12 hodín ago