svet

Môžu hrozby USA zabrániť širšej vojne na Blízkom východe?

Zatiaľ čo minister zahraničných vecí Anthony Blinken zúfalo pendluje po Blízkom východe a snaží sa zastaviť izraelský konflikt v Gaze, aby prerástol do regionálnej vojny, Spojené štáty vyslali aj dve úderné skupiny lietadlových lodí, námornú expedičnú jednotku a ďalších 1200 vojakov.

Blízky východ ako „odstrašujúci prostriedok“. Zjednodušene povedané, Spojené štáty hrozia útokom na všetky sily, ktoré prídu na obranu Palestínčanov z iných krajín v regióne, čím ubezpečujú Izrael, že v Gaze môže naďalej beztrestne zabíjať.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

Ale ak Izrael zotrvá v tejto genocídnej vojne, americké hrozby môžu byť bezmocné, aby zabránili ostatným zasiahnuť. Od Libanonu po Sýriu, Jemen, Irak a Irán sú možnosti rozšírenia konfliktu obrovské. Dokonca aj Alžírsko tvrdí, že je pripravené bojovať za slobodnú Palestínu na základe jednomyseľného hlasovania v jeho parlamente 1. novembra.

Blízkovýchodné vlády a ich ľudia už vidia Spojené štáty ako stranu izraelského masakru v Gaze . Akákoľvek priama vojenská akcia USA sa teda bude považovať za eskaláciu na strane Izraela a je pravdepodobnejšie, že ďalšiu eskaláciu vyprovokuje, než aby ju odradila.

Spojené štáty už čelia tejto ťažkej situácii v Iraku. Napriek dlhoročným požiadavkám Iraku na odstránenie amerických síl zostáva najmenej 2 500 amerických vojakov na leteckej základni Al-Asad v západnej provincii Anbar, na leteckej základni Al-Harir severne od Erbilu v irackom Kurdistane a na ďalšej malej základni na letisku v Erbile. Existuje tiež „ niekoľko stoviek “ jednotiek NATO vrátane Američanov, ktorí poskytujú poradcom irackým silám v misii NATO Irak (NMI) so základňou neďaleko Bagdadu.

Americké sily v Iraku sa mnoho rokov zmietajú vo vojne nízkej kvality proti ľudovým mobilizačným silám (PMF), ktoré Irak vytvoril na boj proti ISIS, najmä zo šiitských milícií. Napriek ich prepojeniu s Iránom ozbrojené skupiny Kata’ib Hizballáh, Asa’ib Ahl al-Haq a ďalšie PMF často ignorovali iránske výzvy na deeskaláciu útokov na americké sily. Tieto iracké skupiny nerešpektujú vodcu iránskych jednotiek Quds generála Esmaila Qaaniho tak vysoko ako generála Soleimaniho, takže Soleimaniho atentát Spojenými štátmi v roku 2020 ešte viac znížil schopnosť Iránu obmedziť milície v Iraku.

Po ročnom prímerí medzi americkými a irackými silami vyvolala izraelská vojna v Gaze novú eskaláciu tohto konfliktu v Iraku aj Sýrii. Niektoré milície sa premenovali na Islamský odpor v Iraku a začali útočiť na americké základne 17. októbra. Po 32 útokoch na americké základne v Iraku, 34 ďalších v Sýrii a 3 amerických náletoch v Sýrii, americké sily podnikli nálety proti dvom Kata’ib Hizballáhu . základne v Iraku, jednu v provincii Anbar a jednu v Jurf Al-Nasr, južne od Bagdadu, 21. novembra, pričom zahynulo najmenej deväť milicionárov.

Nálety USA vyvolali zúrivou reakciu hovorcu irackej vlády Bassama al-Awadiho .

“Dôrazne odsudzujeme útok na Jurf Al-Nasr , ktorý bol vykonaný bez vedomia vládnych agentúr,” povedal al-Awadi. „Táto akcia je očividným porušením suverenity a pokusom o destabilizáciu bezpečnostnej situácie… Nedávny incident predstavuje jasné porušenie misie koalície v boji proti Daeš (ISIS) na irackej pôde. Vyzývame všetky strany, aby sa vyhli jednostranným krokom a rešpektovali suverenitu Iraku…“

Ako sa iracká vláda obávala, Islamský odboj v Iraku reagoval na americké nálety dvoma útokmi na leteckú základňu Al-Harir 22. novembra a niekoľkými ďalšími 23. novembra. Zaútočili niekoľkými bezpilotnými lietadlami na leteckú základňu Al-Asad, spustili ďalší bezpilotný útok na americkú základňu na letisku Erbil a ich spojenci v Sýrii zaútočili na dve americké základne za hranicami v severovýchodnej Sýrii.

Okrem prímeria v Gaze alebo úplného stiahnutia sa USA z Iraku a Sýrie neexistujú žiadne rozhodné kroky, ktoré by USA mohli podniknúť a ktoré by zastavili tieto útoky. Takže miera násilia v Iraku a Sýrii bude pravdepodobne naďalej stúpať, kým bude vojna v Gaze pokračovať.

Ďalšou impozantnou a skúsenou vojenskou silou stojacou proti Izraelu a Spojeným štátom je armáda Houthiov v Jemene. 14. novembra Abdul-Malek al-Houthi , vodca vlády Houthi v Jemene, požiadal susedné krajiny, aby otvorili koridor cez svoje územie pre jeho armádu, aby mohla ísť bojovať proti Izraelu v Gaze.

Zástupca ministra informácií Houthi Nasreddin Amer pre Newsweek povedal, že ak by mali spôsob, ako vstúpiť do Palestíny, neváhali by sa zapojiť do boja proti Izraelu.

“Máme státisíce bojovníkov, ktorí sú odvážni, tvrdí, trénovaní a skúsení v boji,” povedal Amer. “Majú veľmi silnú vieru a ich životným snom je bojovať proti sionistom a Američanom.”

Dopraviť státisíce jemenských vojakov do boja v Gaze by bolo takmer nemožné, pokiaľ by Saudská Arábia neotvorila cestu. Zdá sa to veľmi nepravdepodobné, ale Irán alebo iný spojenec by mohli pomôcť pri preprave menšieho počtu letecky alebo po mori, aby sa zapojili do boja.

Húsíovia vedú asymetrickú vojnu proti votrelcom vedeným Saudskou Arábiou už mnoho rokov a vyvinuli zbrane a taktiky, ktoré by mohli použiť proti Izraelu. Krátko po vyhlásení al-Houthiho sa jemenské sily v Červenom mori nalodili na loď, ktorú prostredníctvom fiktívnych spoločností vlastnil izraelský miliardár Abraham Ungar. Loď, ktorá bola na ceste z Istanbulu do Indie, zadržali v jemenskom prístave.

Húsíovia tiež vypustili sériu dronov a rakiet smerom k Izraelu. Zatiaľ čo mnohí členovia Kongresu sa snažia vykresliť Húsíov ako obyčajné bábky Iránu, Húsíovia sú v skutočnosti nezávislou, nepredvídateľnou silou, ktorú ostatní aktéri v regióne nemôžu kontrolovať.

Dokonca aj spojenec NATO Türkiye má problém zostať len prihliadnutím vzhľadom na širokú verejnú podporu Palestíny. Prezident Erdogan z Türkiye bol medzi prvými medzinárodnými lídrami, ktorí ostro vystúpili proti izraelskej vojne v Gaze, pričom ju výslovne nazvali masakrom a vyhlásili, že ide o genocídu .

Skupiny tureckej občianskej spoločnosti vedú kampaň za posielanie humanitárnej pomoci do Gazy na nákladných lodiach, pričom čelia možnej konfrontácii, ako bola tá, ku ktorej došlo v roku 2010, keď Izraelčania zaútočili na Flotilu slobody, pričom na palube Mavi Marmara zahynulo 10 ľudí.

Na libanonských hraniciach si Izrael a Hizballáh od 7. októbra denne vymieňali paľbu, pričom zabili 97 bojovníkov a 15 civilistov v Libanone a 9 vojakov a 3 civilistov v Izraeli. Z pohraničnej oblasti bolo vysídlených približne 46 000 libanonských civilistov a 65 000 Izraelčanov. Izraelský minister obrany Yoav Gallant varoval 11. novembra

“To, čo robíme v Gaze, môžeme robiť aj v Bejrúte.”

Ako zareaguje Hizballáh, ak Izrael po krátkej prestávke obnoví svoj brutálny masaker v Gaze, alebo ak Izrael rozšíri masaker na Západný breh, kde už od 7. októbra zabil najmenej 237 ďalších Palestínčanov?

V prejave z 3. novembra sa vodca Hizballáhu Hassan Nasralláh zdržal vyhlásenia novej vojny Izraelu, ale varoval, že „všetky možnosti sú na stole“, ak Izrael neukončí svoju vojnu v Gaze.

Keď sa Izrael 23. novembra pripravoval na prerušenie bombardovania, iránsky minister zahraničných vecí Hossein Amirabdollahian sa stretol v Katare, najskôr s Nasralláhom a libanonskými predstaviteľmi a potom s vodcom Hamasu Ismailom Haniyehom.

Vo verejnom vyhlásení Amirabdollahian uviedol: „Pokračovanie prímeria môže zabrániť ďalšiemu rozširovaniu rozsahu vojny. Na stretnutí s vodcami odboja som zistil, že ak budú izraelské vojnové zločiny a genocída pokračovať, bude realizovaný tvrdší a komplikovanejší scenár odboja.

Amirabdollahian už 16. októbra varoval , že “Vodcovia odporu nedovolia sionistickému režimu, aby si v Gaze robil, čo chce, a potom prešiel na iné fronty odporu.”

Inými slovami, ak Irán a jeho spojenci veria, že Izrael má skutočne v úmysle pokračovať vo vojne proti Gaze, kým neodstráni Hamas od moci, a potom pustiť svoju vojnovú mašinériu proti Libanonu alebo jeho ďalším susedom, uprednostnili by boj v širšom Vojna teraz núti Izrael bojovať proti Palestínčanom, Hizballáhu a ich spojencom súčasne, namiesto toho, aby čakal, kým Izrael na nich jedného po druhom zaútočí.

Žiaľ, Biely dom nepočúva. Nasledujúci deň prezident Biden pokračoval v podpore izraelského sľubu obnoviť ničenie Gazy po jej „humanitárnej prestávke“, pričom uviedol, že pokus o odstránenie Hamasu je „legitímnym cieľom“.

Americká bezpodmienečná podpora Izraelu a nekonečné dodávky zbraní uspeli iba v tom, že Izrael zmenili na nekontrolovateľnú, genocídnu, destabilizujúcu silu v srdci krehkého regiónu, ktorý je už tak rozbitý a traumatizovaný desaťročiami americkej vojny. Výsledkom je krajina, ktorá odmieta uznať svoje vlastné hranice alebo hranice svojich susedov a odmieta akékoľvek a všetky obmedzenia svojich územných ambícií a vojnových zločinov.

Ak izraelské činy povedú k širšej vojne, USA budú mať niekoľko spojencov pripravených skočiť do boja. Aj keď sa vyhneme regionálnemu konfliktu, americká podpora Izraelu už spôsobila obrovské škody na reputácii USA v regióne a mimo neho a priame zapojenie USA do vojny by ho zanechalo izolovanejšie a bezmocnejšie ako predchádzajúce nešťastia vo Vietname a Afganistane. a Iraku.

Spojené štáty sa stále môžu tomuto osudu vyhnúť, ak budú trvať na okamžitom a trvalom prímerí a stiahnutí izraelských síl z Gazy. Ak s tým Izrael nebude súhlasiť, USA musia podporiť túto pozíciu okamžitým pozastavením dodávok zbraní, vojenskou pomocou, prístupom Izraela k americkým zásobám zbraní v Izraeli a diplomatickou podporou izraelskej vojny proti Palestíne.

Prioritou amerických predstaviteľov musí byť zastaviť izraelský masaker, vyhnúť sa regionálnej vojne a zísť z cesty, aby ostatné národy mohli pomôcť vyjednať skutočné riešenie okupácie Palestíny.

Medea Benjamin a Nicolas JS Davies

skspravy.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

redakcia SN 2

Recent Posts

VIDEO: Putin rokuje s Ficom v Kremli

Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…

13 hodín ago

Srbský prezident avizoval štátny prevrat, organizovaný „zvonka“

Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…

15 hodín ago

Video: Ruské rakety zničili v Chersone najväčšie sídlo špecialistov elektronického boja ukryté v klinike

Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…

15 hodín ago

Stalin a Afrika: nerealizované projekty

Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…

15 hodín ago

Nemecký kancelár Scholz ostro kritizoval návrh poľského prezidenta Dudu na konfiškáciu ruského majetku

„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…

15 hodín ago