„Knihy sú tí najtichší a najstálejší priatelia; sú tí najdostupnejší a najmúdrejší radcovia a najtrpezlivejší učitelia.“ – Charles William Eliot
Literatúra, vo forme románov, poviedok, poézie či divadelných hier, nám môže umožniť prekročiť naše fyzické prostredie. Stačí niekoľko viet, aby sme sa s Hemingwayom preniesli na Kubu päťdesiatych rokov, s Lewisom do Narnie či s Hosseinim do súčasného Afganistanu.
Spisovatelia nás sprevádzajú neznámymi cestami v topánkach fiktívnych postáv, s ktorými sa učíme súcitiť. No v čase, keď knihu odložíme, sme to často my sami, o kom sme sa niečo dozvedeli.
Hlavne na túto vlastnosť presahu bol zameraný online kurz s názvom Literatúra a duševné zdravie: čítaním pre duševnú pohodu, ktorý usporiadala Warwická univerzita v Anglicku.
Cieľom kurzu je rozhovormi so spisovateľmi, hercami a profesormi ukázať, že čítanie beletrie je účinný spôsob na zvládanie nespočetného množstva problémov duševného zdravia a emocionálnych situácií.
Obzvlášť aktuálne je to aj počas súčasnej pandémie, kedy sa výrazne zvyšuje výskyt pocitov úzkosti a depresie medzi všetkými vekovými kategóriami ľudí.
Jedna z kľúčových postáv, s ktorou organizátorský tím kurzu hovoril, bol slávny anglický intelektuál Stephen Fry.
Ako uznávaný komik, herec, televízny moderátor a spisovateľ sa Fry stal jednou z najznámejších tvárí anglickej kultúry. Je uznávaný pre svoj vtip a vedomosti.
Aj on počas svojho života bojoval s manickou depresiou a bipolárnou afektívnou poruchou.
Čeliac svojim problémom duševného zdravia nachádzal útechu a pochopenie v románoch a poézii. Je presvedčený, že hlavne to druhé bolo dôležité pre jeho schopnosť pochopiť a vyjadriť sám seba, či už ju čítal alebo písal.
„Zdá sa, že jazyk a poézia, ktorú človek privádza k najvyššiemu vyjadreniu jazyka, je pre mňa prirodzenou cestou, ako sa popasovať s démonmi, ale aj pred nimi uniknúť,“ povedal Fry.
„Keď ste básnik, viete vyjadriť myšlienky nezvyčajnými spôsobmi; viete vyjadriť svoje pocity, turbulencie, ku ktorým vo vás dochádza.“
Fryove názory na moc poézie v jeho osobnom boji proti problémom duševného zdravia sú príkladom transformačnej sily, ktorú môže mať na psyché beletria.
Kurz bol pre poučenie 9000 účastníkov zameraný na šesť hlavných psychických príhod a ochorení – stres, hlboký žiaľ, smútok zo smrti blízkej osoby, traumu, depresiu a bipolárnu afektívnu poruchu, starnutie a demenciu.
Nebolo to ale prvýkrát, čo výskumníci vytvárali teórie o vplyvoch literatúry na duševnú pohodu…
Predstava literatúry ako terapie sa objavila koncom 19. storočia a razil ju „otec modernej psychológie“ Sigmund Freud. Počas svojich sedení s vojnovými veteránmi predpisoval tým, čo trpeli posttraumatickou stresovou poruchou (PTSP), „upokojujúce“ knihy.
Jeho metóda sa ukázala byť natoľko úspešná, že sa stalo bežnou praxou u vojakov, vracajúcich sa z 1. svetovej vojny, predpisovať im kurz čítania a odporúčať, aby o svojich zážitkoch písali, čo sa postaralo o opätovné objavenie sa literárneho žánru – vojnovej poézie.
V 21. storočí sa o tejto metóde bežne hovorí ako o biblioterapii a dôležitosť získala vďaka dvom ľuďom.
Susan Elderkinová a Ella Berthoudová založili svoju biblioterapeutickú sieť Škola života po rokoch priateľstva, keď si navzájom odporúčali knihy na základe toho, čo ich v tom čase trápilo.
Škola života teraz ponúka úplné psychologické posúdenie, osobne a na diaľku, a tiež zoznam „kníh na predpis“, šitý konkrétne na váš emocionálny a psychologický stav.
Hoci povznášajúce či empatické účinky literatúry zažili počas svojich životoch mnohí z nás, odbor biblioterapie sa nezakladá len anekdotických dôkazoch.
Štúdia publikovaná v roku 2011 v časopise Annual Review of Psychology ukázala, že keď účastníci čítali v príbehu nejakej postavy pasáže o emotívnych udalostiach, prežívali rovnakú emóciu ako tá postava.
Navyše, skeny funkčného zobrazenia magnetickou rezonanciou ukázali, že oblasť mozgu stimulovaná nejakou aktuálnou emotívnou udalosťou bola stimulovaná aj pri čítaní podobne emotívnej pasáže.
Výsledky dokázali, že sila empatie s fiktívnou postavou nás pripravuje na podobné udalosti v našich vlastných životoch, čo nás zase robí psychicky schopnejšími vyrovnávať sa s budúcimi negatívnymi emóciami alebo situáciami.
Pre čitateľov sú výsledky tejto štúdie sotva prekvapením. Biblioterapii však dodávajú toľko potrebnú vedeckú dôveryhodnosť pre univerzálne využitie jej princípov.
„Stratenie sa“ na niekoľko hodín do fiktívneho sveta nám môže poskytnúť dokonalý protijed na stresy a trápenia každodenného života.
Tiež nám pomáha stať sa empatickejšími, nepredpojatejšími a plne rozvinutými osobnosťami, schopnými dávať zmysel našim vlastným životom a tiež životom iných.
V obrovských radoch vydaných kníh nájdeme ľudí, živých alebo mŕtvych, ktorí nás nútia cítiť sa chápaní a ktorí vyslovili myšlienky, ktoré sa my zo strachu pred označením za nenormálnych vysloviť bojíme.
Beletria nás učí, že týmto reálnym svetom neputujeme sami.
„Najlepšie chvíle čítania sú tie, keď narazíte na niečo – myšlienku, pocit, spôsob pohľadu na veci – čo ste pokladali za jedinečné, špecifické pre vás a teraz to tam je, zachytené niekým iným. A… je to akoby sa objavila ruka… a uchopila vašu.“ – Alan Bennett
Zdroj: https://www.badatel.net
PODPORTE nezávislé médium.
Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na rozvoj a propagáciu stránky, aby sa o nej dozvedelo čo najviac ľudí.
Aj malá čiastka dostatočne pomôže.
Mame množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.
Bez Vašej pomoci sa však ďalej nepohneme.
IBAN: LT90 3250 0868 2837 7659 BIC: REVOLT21 do poznámky prosím uviesť “dar„
ďakujeme
Vyhlásenie:
Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu zna redakcia@slovanskenoviny.sk
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
Všetky vojny ľudstva boli v konečnom dôsledku o podrobovaní si iných národov, teritórií a globálnych…
Vedúci Úradu vlády SR Juraj Gedra, šéf Zboru poradcov predsedu vlády SR, europoslanec Erik Kaliňák…
Šéfka holandského ministerstva zdravotníctva Fleur Agema označila pandémiu koronavírusu za vojenskú operáciu NATO s tým, že ju…
Briti presvedčili Zalužného, aby uskutočnil operáciu v Krynkách tým, že na ňu pripravil niekoľko brigád…
Najvýkonnejšie severokórejské delá na tankovom podvozku môžu smerovať na cvičenie severokórejských vojsk v západných oblastiach…
Dnes sa Vladimír Putin “cíti vo veľmi, veľmi silnej pozícii”. Pre denník Neue Zürcher Zeitung…