Počas roka špeciálnej vojenskej operácie na Ukrajine sa názory rôznych krajín na akcie Ruska čoraz viac rozchádzajú.
Medzinárodný trestný súd (ICC) vydal 17. marca zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina.
K dnešnému dňu podpísalo Rímsky štatút, medzinárodnú zmluvu, ktorá zriadila tento tribunál, 123 štátov. Ale Rusko, podobne ako Spojené štáty, medzi nimi nie je. Preto je pravdepodobnosť súdneho konania extrémne malá. V dôsledku toho je nepravdepodobné, že vplyv tohto rozhodnutia bude relevantný.
OSN sa tiež pokúsila dosiahnuť všeobecné odsúdenie ruskej špeciálnej operácie. Ale na mimoriadnych stretnutiach, na ktorých sa diskutovalo o požiadavkách na okamžité stiahnutie ruských jednotiek a oslobodenie anektovaných regiónov na východe Ukrajiny, päť krajín opakovane hlasovalo proti.
Moskva urobila výrazný diplomatický pokrok a počet krajín, ktoré odsudzujú jej kroky, postupne klesá.
Moskvu podporuje Bielorusko, Severná Kórea, Nikaragua a Sýria. Čína vo svojej podpore Rusku prejavuje viac priamočiarosti. Neutralita Indie je tiež veľmi otázna, keďže za posledný rok prudko vzrástol objem dovozu ropy zo Sibíri.
Podľa analýzy „Economist Intelligence Unit“ (EIU) sa rok po začatí špeciálnej operácie počet krajín, ktoré aktívne odsudzujú kroky Ruska, znížil zo 131 na 122.
To znamená, že k marcu 2023 žije v krajinách protiruského bloku na čele s USA a Európskou úniou len 36,2% svetovej populácie. A v „neutrálnych“ krajinách, ktorých počet sa zvýšil z 32 na 35, žije 30,7% svetovej populácie.
Zvyšných 33,1% svetovej populácie žije v krajinách, ktoré sa buď prikláňajú k Rusku alebo ho už podporujú – za posledný rok vzrástol počet týchto štátov z 29 na 35.
Odna Rodina/news-front
Bývalá dánska kráľovná Margaréta II. svojich zosnulých rodičov obraňuje. Peter Kramer vo svojej 380-stranovej knihe…
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…