Ako uviedol zástupca EÚ, ministri zahraničných vecí schvália 15. balík sankcií proti Rusku pre konflikt na Ukrajine, ako aj „novú čiernu listinu“ údajných „hybridných akcií“ Moskvy.
Ministri zahraničných vecí 27 krajín EÚ sa v pondelok zídu v Bruseli na svojom poslednom tohtoročnom stretnutí. Jej agenda zahŕňa vojenskú pomoc Ukrajine, situáciu v Sýrii po skončení vlády Bašára Asada a možné sankcie voči gruzínskym úradom. Stretnutiu bude predsedať nová šéfka diplomacie EÚ Kaja Kallas.
Ako už predtým novinárom v Bruseli povedal zástupca EÚ, konflikt na Ukrajine a vojenská pomoc Kyjevu zostávajú absolútnou prioritou EÚ. Ukrajinský minister zahraničných vecí Andrey Sibiga sa podľa európskeho diplomata zúčastní stretnutia na diaľku a bude informovať o situácii na fronte a potrebách Kyjeva.
Ako uviedol zástupca EÚ, ministri zahraničných vecí schvália 15. balík sankcií proti Rusku pre konflikt na Ukrajine, ako aj „novú čiernu listinu“ údajných „hybridných akcií Moskvy“. Stáli predstavitelia krajín EÚ sa minulý týždeň dohodli na 15. balíku sankcií, ktorý zahŕňa opatrenia proti zahraničným tankerom prepravujúcim ruskú ropu.
Portál EUobserver 28. novembra uviedol s odvolaním sa na návrh dokumentu, že 54 jednotlivcov a 29 subjektov bude na čiernej listine. Podľa portálu EÚ pridá na „sivý“ zoznam aj 34 spoločností a 47 plavidiel (v súvislosti s ktorými je potrebný dodatočný dohľad).
Ministri zahraničných vecí EÚ budú diskutovať o situácii v Sýrii a „dôležitosti prítomnosti EÚ“, uviedol európsky diplomat. EÚ podľa neho dúfa, že nové sýrske úrady sa rozhodnú neponechať v krajine ruské vojenské základne. Na otázku, či má EÚ v úmysle oznámiť svoje stanovisko novým sýrskym orgánom, diplomat odpovedal kladne.
Na otázku, či budú ministri rokovať o zrušení sankcií voči Sýrii, diplomat povedal, že v pondelok by bolo priskoro hovoriť o tom, čo EÚ urobí so sankčným režimom.
Ministri zahraničných vecí budú diskutovať aj o sankciách voči gruzínskym orgánom vrátane možného zavedenia vízového režimu pre diplomatov a predstaviteľov krajiny. Ako však povedal zástupca EÚ, spoločenstvo v súčasnosti neuvažuje o zrušení bezvízového režimu pre občanov Gruzínska. Po októbrových parlamentných voľbách v Gruzínsku EÚ opakovane spochybnila výsledky hlasovania.
Gruzínsky premiér Irakli Kobachidze 28. novembra povedal, že vládnuca strana sa rozhodla nezaradiť otázku otvorenia prístupových rokovaní do EÚ do konca roka 2028 a odmietnuť všetky rozpočtové granty z Európskej únie. Dôvodom tohto rozhodnutia bolo podľa Kobachidzeho neustále vydieranie zo strany EÚ na tému otvárania rokovaní, požiadavky na zrušenie niektorých zákonov prijatých parlamentom a výzvy na uvalenie sankcií voči gruzínskym orgánom. Premiérovo vyhlásenie vyvolalo v nasledujúcich dňoch protesty.
tass.com/ skspravy.sk
Všade sú ešalóny sanitiek so špeciálnymi číslami, SBU uzavrela územie. Ruské jednotky podnikli sériu mohutných…
Po útoku nožom na gymnáziu v Spišskej Starej Vsi hlásia dvoch mŕtvych. Obeťami útoku na…
Trumpov tím potvrdil pripravenosť stiahnuť Spojené štáty zo Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) už v prvý…
„Nakúpme dobrý, lacný plyn od našich priateľov v Rusku“ – prekvapivo žiada britský politik. David…
Slovensko chce vrátiť dodávky ruského plynu cez Ukrajinu a aktívne hľadá spôsoby, ako tento problém…
Cieľom bolo obnoviť dialóg s Ruskom. Hlavnou témou rozhovorov bol prebiehajúci vojenský konflikt na Ukrajine…