Maďari mali s plotom asi pravdu, zaznelo na zasadnutí ministrov vnútra EÚ. Kvôli kríze v Afganistane a kvôli obavám z novej utečenecké vlny „vítačov“ v Rade EÚ znateľne ubudlo. Podľa ministra vnútra ČR Jana Hamáčka (ČSSD) počas rokovania medzi ministrami panovala zhoda, že nelegálna migrácia do EÚ nepatrí. Podpredseda vlády to povedal v rozhovore pre Lidové noviny
Hamáčka potešilo predovšetkým záverečné vyhlásenie ministrov vnútra. V ňom jasne deklarovali, že migrácia do Európskej únie nie je riešením a situácia „sa musí riešiť na mieste“.
„V diskusii zaznievali dokonca slová o tom, že je potrebné sa do istej miery ospravedlniť Maďarsku za kritiku kvôli výstavbe hraničného plotu. A že ploty na hraniciach schengenského priestoru by sa mali platiť z európskych peňazí,“povedal Hamáček Ľudovým novinám.
Postoj niektorých krajín ho dokonca prekvapil. Podľa neho si lídri po zlých skúsenostiach z prvej migračnej vlny v roku 2015 uvedomili, že niektoré neopatrné vyhlásenia môžu v ľuďoch vzbudiť pocit falošných nádejí, z ktorých profitujú pašeráci.
„Je to o skúsenosti. EÚ si uvedomila, že formulácie typu ,možno nájdeme spôsob, ako pomôcť‘ len v ľuďoch vzbudzujú nádeje. Ide o vodu na mlyn pašerákom. Tí vďaka tomu povedia – zaplaťte a my vás dostaneme čo najbližšie k hraniciam EÚ. Preto je potrebné ukázať, že nič také ako nelegálna migrácia možné nie je. A že takéto riešenie odmietame. EÚ teraz potenciálnym nelegálnym migrantom odkázala, že ak budú platiť pašerákom za to, že ich odvezú do Turecka, len vyhodia peniaze,“ poukázal minister.
Podľa neho má Brusel naďalej podporovať krajiny na hranici EÚ, a síce financiami aj personálom. Ďalej uviedol, že na odvrátenie migračnej a humanitárnej krízy je nutné hovoriť aj s Talibanom, čo ale neznamená, že ich vládu majú uznať. Je to však nutné pre zaistenie humanitárnej pomoci ľuďom v tejto krajine. Okrem EÚ by sa v tom ale mali angažovať aj regionálne veľmoci.
„Zároveň by som očakával, že do krajiny budú smerovať pomoc aj veľmoci, ktoré majú na mieste svoje záujmy. Menovite Čína a Rusko,“ poznamenal Hamáček.
O tom, že je potrebné viesť dialóg s Talibanom v auguste hovoril aj minister zahraničia ČR Jakub Kulhánek (ČSSD). Vyslovil sa tiež za vyjednávanie s regionálnymi hráčmi, ktorí majú na Taliban vplyv. Konkrétne spomenul Pakistan, Čínu a Katar. Nespomenul však Rusko. Podľa neho s Moskvou bude rokovať nová vláda.
„Čo sa týka Afganistanu, samozrejme si dokážem predstaviť, že prostredníctvom EÚ a NATO je možné nejaký pragmatický dialóg s Ruskom o Afganistane viesť, a že by sme sa o to mali pokúsiť,“ vysvetlil Kulhánek.
HLAVNESPRAVY
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…