V súčasnosti na Slovensku platí aj mimoriadna situácia pre hromadný prílev cudzincov na územie Slovenskej republiky v súvislosti s vojnou na Ukrajine.
Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR neplánuje v najbližšej dobe navrhnúť zrušenie mimoriadnej situácie v dôsledku pandémie ochorenia COVID-19. Podľa rezortu má stále oprávnený a opodstatnený význam. Argumentuje aj tým, že Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) dosiaľ neohlásila koniec globálnej pandémie. Pre TASR to uviedol komunikačný odbor MZ SR.
„V súčasnosti sú používané a stále potrebné napríklad opatrenia pre realizáciu výjazdového očkovania pre imobilných pacientov, uskladňovanie a distribúciu materiálno-technického vybavenia (napríklad ihly a striekačky, vakcíny) alebo prevádzku vakcinačných centier,“ načrtol rezort.
Opodstatnenosť mimoriadnej situácie ministerstvo zdravotníctva vyhodnocuje v pravidelnom intervale. Okrem odporúčaní WHO zohľadňuje napríklad aj aktuálnu epidemiologicú situáciu v regióne, prognózy a očakávaný vývoj.
„Ministerstvo zdravotníctva navrhne zrušenie mimoriadnej situácie, hneď ako to situácia bude umožňovať,“ deklarovalo.
Mimoriadnu situáciu v súvislosti s ohrozením verejného zdravia II. stupňa z dôvodu ochorenia COVID-19 spôsobeného novým koronavírusom vyhlásila vláda na Slovensku od 12. marca 2020.
Ako vyplýva zo zákona o civilnej ochrane obyvateľstva, vláda vyhlasuje a odvoláva mimoriadnu situáciu pre ohrozené územie alebo pre územie, kde vznikla mimoriadna udalosť, ak rozsah ohrozeného alebo postihnutého územia presiahne územný obvod kraja.
Cieľom jej vyhlásenia je utvoriť podmienky na prijatie nevyhnutných opatrení na zamedzenie a zmiernenie následkov mimoriadnej udalosti.
Ako informovalo Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) na svojom webe, prostredníctvom 940 vykonaných RT-PCR testov odhalili v piatok (2. 12.) na Slovensku 122 prípadov nákazy novým koronavírusom. Pribudli tri obete.
Ponechávame na našich čitateľov, aby posúdili, že tieto údaje zodpovedajú, aby aj po dva a pol roku pretrvávali obmedzenia mimoriadnej situácie z dôvodu výskytu vírusového ochorenia Covid-19.
Očakávalo sa, že k zvládnutiu pandémie dôjde po zaočkovaní podstatnej časti populácie, nakoniec sa však zdá, že pandémiu ukončí aj premorenie vysoko nákazlivým variantom omikron. WHO pôvodne predpokladala, že zvládnutie pandémie COVID potrvá 2 roky a tento predpoklad sa zrejme plní.
Je stále pravdepodobnejšie, že k eradikácii vírusu SARS-CoV-2 už nedôjde a ochorenie sa stane endemické, t. j. bude trvalo a celosvetovo rozšírené v populácii a ľudia ho budú spravidla prekonávať už v detstve, väčšinou s minimálnymi príznakmi alebo asymptomaticky.
V súčasnosti na Slovensku platí aj mimoriadna situácia pre hromadný prílev cudzincov na územie Slovenskej republiky v súvislosti s vojnou na Ukrajine.
"Chcú zvrhnúť vládu." Viktor Orbán očakáva, že EÚ sa pokúsi o prevrat. Konflikt V EÚ…
Na už mesiac trvajúci a zdá sa, že stále sa prehlbujúci konflikt medzi triom z Národnej koalície…
Najskôr nekonečné lockdowny, potom drahé energie, inflácia a následná nižšia kúpyschopnosť obyvateľstva sa podpísali pod krach…
Desiatky miliónov voličov svojimi hlasmi rozhodujú aj o novom zložení 435-člennej Snemovne reprezentantov USA a…
Slovenky, Slováci, občania nášho štátu slovenského. Touto cestou sa vám chcem poďakovať za vaše nasadenie…
Politická kríza v koalícii sa prehlbuje. Skupina poslancov okolo nezaradeného poslanca NR SR Rudolfa Huliaka (NK), ktorí sa…