Ministerstvo spravodlivosti Slovenskej republiky s Európskou komisiou komunikuje intenzívne o zmenách v trestnom práve už od novembra minulého roku.
Náš konštruktívny prístup potvrdzujú aj viaceré zmeny návrhu, ktoré sme v priebehu legislatívneho procesu urobili a ktorými sme vyšli v ústrety mnohým konkrétnym výhradám, vzneseným zo strany Európskej únie tak, aby boli posilnené možnosti vyšetrovania v oblasti trestných činov, poškodzujúcich záujmy EÚ.
Pokiaľ ide o zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry Generálnej prokuratúry SR, toto jednoznačne nie je v rozpore s právom EÚ. Potvrdzuje to aj stanovisko Generálneho advokáta v prípade C-634/22, ktorý v bode 64 svojho stanoviska uvádza, že: „vnútroštátny zákonodarca je oprávnený zvoliť si taký systém trestného súdnictva, v ktorom majú všeobecné súdy právomoc rozhodovať o všetkých typoch trestných činov, ako aj iný systém, v ktorom sa na určitom špecializovanom súde koncentruje právomoc rozhodovať o určitých obzvlášť závažných trestných činoch. Oba modely sa používajú v rôznych členských štátoch, ktoré si – pripomínam – môžu vybrať ktorýkoľvek z nich alebo ho zmeniť.“ Pokiaľ ide o takýto prístup v prípade súdnictva, o to viac to musí platiť v prípade orgánov vyšetrovania.
Z hľadiska práva EÚ je dôležité iba to, aby bola zachovaná účinnosť trestných vyšetrovaní, najmä pokiaľ ide o trestné činy s vplyvom na rozpočet EÚ. Zákon v schválenej podobe a následné opatrenia prijaté Generálnou prokuratúrou SR poskytujú dostatočné záruky, že efektivita uvedených trestných vyšetrovaní znížená nebude. Naopak, zmeny prinesú zvýšenie počtu špecializovaných prokurátorov a vyšetrovateľov, ktorí sa budú venovať vyšetrovaniu a stíhaniu trestných činov, ktoré boli v pôsobnosti ÚŠP GP SR.
Aj generálny prokurátor vo svojom liste z 18. marca 2024 adresovanom komisárovi Reyndersovi potvrdil, že: „zrušenie ÚŠP GPSR, ktorá nebola samostatným štátnym orgánom, ale len osobitnou súčasťou GP SR, nebude mať žiaden negatívny vplyv na plnenie úloh prokuratúry SR, ako i na plnenie záväzkov SR, ktoré jej vyplývajú z uzatvorených zmlúv.“ Odmietame preto tvrdenie EK, že vyjadruje poľutovanie nad rozpustením ÚŠP bez zavedenia záruk, ktoré zaistia efektívne pokračovanie vyšetrovania
Rokovania vlády s predstaviteľmi Európskej komisie naďalej pokračujú, aj dnes sú naplánované ďalšie konzultácie. Sme presvedčení, že zachovanie účinnosti vyšetrovania trestných činov poškodzujúcich finančné záujmy EÚ nie sú nijakým spôsobom ohrozené a budú pokračovať v rovnakej intenzite, ak nie vo väčšej. Akékoľvek pochybnosti EK v tejto oblasti preto považujeme za neopodstatnené.
Ministerstvo spravodlivosti SR sa dôrazne ohradzuje voči zneužívaniu tejto témy v kampani pred voľbami hlavy štátu a voľbami do Európskeho parlamentu, osobitne v čase moratória.
ereport.sk
Kyjev sa sťažuje, že pri nočnom útoku na Dnepropetrovsk bola použitá medzikontinentálna balistická raketa RS-26…
Článok pochádza zo „The Altworld“ – čosi ako alternatívny svet a - volá sa „Odhalenie“.…
Technológie od nepamäti zohrávajú kľúčovú úlohu v ozbrojených konfliktoch. Víťazstvo často patrilo tej strane, ktorá…
Medzinárodný trestný súd (ICC) vydal zatykač na predsedu izraelskej vlády Benjamina Netanjahua a jeho bývalého…
Ruský veľvyslanec v Londýne Andrej Kelin medzitým vyhlásil, že Veľká Británia je priamo zapojená do…
Ukrajinské letectvo predtým informovalo o tom, že Rusko pri nočnom útoku použilo medzikontinentálnu balistickú raketu.…