Okolo darovania stíhačiek MIG-29 Ukrajine bolo na Slovensku poriadne dusno. Vláda Eduarda Hegera a najmä minister obrany Jaroslav Naď darovanie „nepotrebných“ stíhačiek ukrajinskej armáde obhajovali ako „záslužný“ čin, ktorý zlepší imidž Slovenska vo svete. Že ale všetko nemuselo byť až tak celkom v poriadku dokumentuje aj to, že ministerstvo odmietlo poskytnúť analýzu vo veci darovania.
Kancelária verejného ochrancu práv teraz zverejnila tlačovú správu, v ktorej sa píše, že Ministerstvo obrany porušilo zákon a Ústavu SR tým, že neposkytlo analýzu vo veci darovania stíhačiek MIG-29 Ukrajine. Na verejného ochrancu práv Róberta Dobrovodského sa totiž obrátil podávateľ vo veci odmietnutia poskytnúť informácie v zmysle zákona o slobodnom prístupe k informáciám. Podávateľ žiadal Ministerstvo obrany SR o sprístupnenie právnej analýzy k otázke, či bola vláda Slovenskej republiky, ktorej bola vyslovená nedôvera, oprávnená darovať vojenský materiál v podobe prúdových stíhacích lietadiel Mikojan-Gurevič (Mig-29) vojensky napadnutej Ukrajine.
Ministerstvo obrany túto analýzu podľa kancelárie nesprístupnilo, a to ani v odvolacom konaní. Kancelária verejného ochrancu práv v máji tohto roka reagovala na mediálny dopyt. Na základe preskúmania podnetu verejný ochranca práv dňa 16. novembra konštatoval porušenie práva na informácie podľa čl. 26 ods. 1 Ústavy SR Ministerstvom obrany tým, že podávateľovi nesprístupnilo analýzu zo dňa 14. marca 2023. Ako dôvod nesprístupnenia informácie ministerstvo uviedlo, že nemá uvedenú analýzu k dispozícií.
„Argumentácia v rozhodnutí o odmietnutí požadovanej informácie a v rozhodnutí o rozklade je ničím nepodložená, protichodná a vôbec nezohľadňuje skutkový stav konkrétnej situácie. Samotný v tom čase poverený minister obrany SR Jaroslav Naď, opakovane potvrdzoval existenciu analýzy v listinnej forme na svojich tlačových konferenciách minimálne od 11.02.2023. Tvrdil aj to, že analýza bola vytvorená Ministerstvom obrany SR. Minister sa podieľal na tvorbe zahraničnej politiky štátu, ktorá sa týkala nakladania s majetkom SR.
Minister bol ten, ktorý na základe analýzy tvoril vôľu, ktorá vyústila do darovania vojenskej pomoci na Ukrajinu. Skutkové okolnosti prípadu nasvedčujú tomu, že Ministerstvo obrany SR nenaplnilo svoju povinnosť a nesprístupnilo podávateľovi informáciu ako „stojí a leží“, uvádza Róbert Dobrovodský.
Poverený minister obrany napokon analýzu sám uverejnil na svojom profile na sociálnej sieti 15. mája. V spojení s jeho mediálnymi vystúpeniami prišiel verejný ochranca práv k záveru, že analýza existuje minimálne od 11. februára, Ministerstvo obrany SR ju samo vytvorilo a neexistujú iné dôvody na jej nesprístupnenie. „Právo na informácie považujem za jedno z najdôležitejších politických práv obyvateľov Slovenska, a to obzvlášť v tak spoločensky sledovaných prípadoch, akým bolo darovanie migov na Ukrajinu.
Aj preto som odporučil rezortu obrany prijať opatrenia v podobe preškolenia zamestnancov v oblasti práva na prístup k informáciám. Rovnako som navrhol, aby ministerstvo obrany rozhodnutie zrušilo a podávateľovi sprístupnilo analýzu,“ skonštatoval na záver verejný ochranca práv Róbert Dobrovodský.
ereport.sk
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…