Na verejného ochrancu práv sa obrátil podávateľ vo veci odmietnutia poskytnúť informácie v zmysle zákona o slobodnom prístupe k informáciám. Podávateľ žiadal Ministerstvo obrany Slovenskej republiky o sprístupnenie právnej analýzy k otázke, či bola vláda Slovenskej republiky, ktorej bola vyslovená nedôvera
oprávnená darovať vojenský materiál v podobe prúdových stíhacích lietadiel Mikojan-Gurevič (Mig-29) vojensky napadnutej Ukrajine. Ministerstvo obrany túto analýzu nesprístupnilo, a to ani v odvolacom konaní. O prípad bol aj mediálny záujem – Kancelária verejného ochrancu práv v máji tohto roka reagovala na mediálny dopyt.1
Na základe preskúmania podnetu verejný ochranca práv dňa 16.11.2023 konštatoval porušenie práva na informácie podľa čl. 26 ods. 1 Ústavy Slovenskej republiky Ministerstvom obrany tým, že podávateľovi nesprístupnilo analýzu zo dňa 14.03.2023. Ako dôvod nesprístupnenia informácie ministerstvo uviedlo, že nemá uvedenú analýzu k dispozícií.
„Argumentácia v rozhodnutí o odmietnutí požadovanej informácie a v rozhodnutí o rozklade je ničím nepodložená, je protichodná a vôbec nezohľadňuje skutkový stav konkrétnej situácie. Samotný v tom čase poverený minister obrany Slovenskej republiky Jaroslav Naď, opakovane potvrdzoval existenciu analýzy v listinnej forme na svojich tlačových konferenciách minimálne od 11.02.2023. Tvrdil aj to, že analýza bola vytvorená Ministerstvom obrany Slovenskej republiky. Minister sa podieľal na tvorbe zahraničnej politiky štátu, ktorá sa týkala nakladania s majetkom Slovenskej republiky. Minister bol ten, ktorý na základe analýzy tvoril vôľu, ktorá vyústila do darovania vojenskej pomoci na Ukrajinu.
Skutkové okolnosti prípadu nasvedčujú tomu, že Ministerstvo obrany Slovenskej republiky nenaplnilo svoju povinnosť a nesprístupnilo podávateľovi informáciu ako „stojí a leží. “ hovorí verejný ochranca práv, Róbert Dobrovodský.
Poverený minister obrany napokon analýzu sám uverejnil na svojom profile na sociálnej sieti Facebook dňa 15.05.2023. V spojení s jeho mediálnymi vystúpeniami prišiel verejný ochranca práv k záveru, že analýza existuje minimálne od 11.02.2023, Ministerstvo obrany Slovenskej republiky ju samo vytvorilo a neexistujú iné dôvody na jej nesprístupnenie.
„Právo na informácie považujem za jedno z najdôležitejších politických práv obyvateľov Slovenska, a to obzvlášť v tak spoločensky sledovaných prípadoch, akým bolo darovanie migov na Ukrajinu. Aj preto som odporučil rezortu obrany prijať opatrenia v podobe preškolenia zamestnancov v oblasti práva na prístup k informáciám. Rovnako som navrhol, aby ministerstvo obrany rozhodnutie zrušilo a podávateľovi sprístupnilo analýzu.“ konštatuje verejný ochranca práv.
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…
Pentagón posilní zoskupenie OSU v Kurskej oblasti vybavením. Ukrajinské jednotky na svojom úseku v Kurskej…