Boris Susko upozornil na to, že po súdnej reforme Márie Kolíkovej sa povaľujú po budovách súdov vrecia so spismi a Kolíková dosiahla presný opak toho, čo deklarovala ako zámer, teda urýchliť súdne konania.
Prvou témou rozhovoru v relácii Bez cenzúry bola téma novely trestného zákona, ktorá prešla parlamentom. Podľa Suska sme sa novým trestným zákonom priblížili k modernej Európe. Za pôsobenia D. Lipšica sme sa tomu, čo vidíme v modernej Európe vzdialili. Bývalý minister podľa súčasného zaviedol neprimerané a drakonické tresty, Susko hovorí o inkvizičných procesoch.
Dôležitá je podľa neho hlavne náhrada škody, nie to aby páchateľ sedel vo väzení dlhé roky. Nechápe kritiku súčasnej opozície. Susko je presvedčený, že keď súčasná opozícia keď bola vo vláde, hovorila neustále o dôležitosti sudcov v celom konaní. Dnes by teda mali byť s navrhovanou novelou spokojní, pretože tá dáva sudcom oveľa väčšie rozhodovacie právo, ako tomu bolo doteraz. Doterajšia platná úprava zákona zväzovala sudcom ruky. Sudcovia sú podľa ministra príčetní a vedia páchateľovi uložiť spravodlivý trest aj vo väčšej flexibilite, ktorú nový trestný zákon ponúka.
„Premlčacie doby sme nastavili správne,“ stojí si za svojím Susko. Upozorňuje, že aj tomto ohľade radikálne premlčacie doby dvihol práve Daniel Lipšic. Nový minister tvrdí, že rozhodovanie po mnohých rokoch, bez dôkazov, ako je tomu v prípade toľko spomínaných znásilnení, je problematické.
„V niektorých veciach sme ustúpili pre kľud v spoločnosti,“ pripustil minister. Podľa neho si opozícia cielene vybrala mediálne trestný čin znásilnenia, využívajúc pri tom hru na city. „Čím dlhší čas od takéhoto trestného činu prešiel, tým ťažšie je ho objasniť,“ upozornil Susko. Samozrejme, po rokoch chýbajú dôkazy. Podstata problému v takomto prípade nie je trestnoprávna rovina, ale pomoc s traumou ženám, ktoré takýto skutok prežili. Podľa ministra je dôležité docieliť, aby sa takéto trestné činy nahlasovali vtedy, kedy sa udejú. Opozícia podľa neho straší tým, že sa takéto trestné činy nebudú vyšetrovať, čo nie je pravda.
Podľa B. Suska opozícii nejde o vec, ale o politiku. Konkrétne o predvolebnú kampaň v prezidentských voľbách. Opozícia tvrdí, že po nadobudnutí nového trestného zákona umrie na Slovensku demokracia. Minister odpovedá, že demokracia neumrela ani v Čechách ani v Rakúsku ani v Nemecku, kde majú podobné lehoty.
Minister spravodlivosti upozornil na to, čo sa na Slovensku dialo za vlády I. Matoviča a E. Hegera. Vo väzbe zomreli dvaja ľudia, boli porušované práva ľudí, ktorí boli vo väzbe. Diali sa nezákonné väzby, MS SR sa dokonca muselo aj ospravedlňovať… a ešte sa aj bude musieť, dodal minister.
Skritizoval aj súdnu mapu, ktorú zaviedla ministerka Kolíková. „Na dennej báze chodia podnety čo všetko je zlé,“ upozornil Susko.
„Súdna reforma ma úplne opačný efekt, ako bolo cieľom, teda zrýchliť trestné konania,“ povedal. „Dĺžka trestných konaní sa drasticky predĺžila,“ dodal. Podľa ministra sú od Kolíkovej súdnej reformy, spisy nahádzané v čiernych vreciach a váľajú sa na súdoch po chodbách. Sudcovia nevedia čo s tým. „riešime to v spolupráci so sudcami,“ hovorí minister.
Boris Susko zastavil financovanie cez granty niektorým mimovládkam. Upozorňuje, že veľmi často dostávali peniaze tie isté mimovládky. A nielen to. Pri výbere boli v komisii ľudia, ktorí mali na neziskovky ktoré peniaze dostali, priame prepojenie.
ereport.sk
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…