V čase nízkej dôvery verejnosti v spravodlivosť na Slovensku by bolo zvolenie advokáta Daniela Lipšica v konkurencii ďalších troch kvalitných kandidátov nešťastným krokom.
Advokát Daniel Lipšic podľa Nadácie Zastavme korupciu nie je schopný presvedčiť dostatočnú časť verejnosti o svojej nestrannosti, či už voči bývalým politickým kolegom, alebo klientom. V čase nízkej dôvery verejnosti v spravodlivosť na Slovensku by bolo jeho zvolenie v konkurencii ďalších troch kvalitných kandidátov nešťastným krokom.
Nadácia Zastavme korupciu tak reaguje na pondelkové verejné vypočúvanie kandidátov na špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica a Petra Kysela pred členmi Ústavnoprávneho výboru Národnej rady. Nadácia však tvrdí, že obaja preukázali odborné kvality.
„Čiastočne sa zhodujú aj ich vízie zmien na špeciálnej prokuratúre, ktorá dozoruje vyšetrovanie najzávažnejších trestných činov. Kandidát Peter Kysel má ako dlhoročný prokurátor jasný prehľad o tom, ako Úrad špeciálnej prokuratúry momentálne funguje a kde sú jeho nedostatky. Pozitívne hodnotíme aj jeho kariérne výsledky a schopnosť priznať pochybenie,“ dodala Nadáca Zastavme korupciu.
Rovnako mimovládna organizácia Transparency International Slovensko (TIS) uviedla na sociálnej sieti, že obaja prejavili vysokú odbornú úroveň.
Organizácia tiež ocenila, že hoci o Lipšicovi médiá hovoria ako o vládnom kandidátovi, na vypočutí mu položili ťažké otázky nielen opoziční poslanci. Najsilnejším momentom prokurátora Kysela bolo podľa TIS hodnotenie jeho bývalého šéfa Dušana Kováčika a bývalých generálnych prokurátorov Dobroslava Trnku a Jaromíra Čižnára.
„Nik z prokurátorov nedokázal doteraz verejne tak tvrdo pomenovať nekompetentnosť, alibizmus a zlyhania svojich bývalých šéfov. Kysel vedel dobre vysvetliť aj svoje dozorovanie kauzy Lučanský a spol a tiež zámery so stíhaním extrémizmu na úrade,“pokračovala organizácia.
Doplnila, že tradične slabým miestom všetkých kandidujúcich prokurátorov vrátane Kysela je ich nedostatok vzbury voči dlhodobo trvajúcej situácii na prokuratúre. Podla mimovládky chýbal Kyselovi aj systémovejší pohľad na inštitúciu, „aby sa v nej zneužitie moci už nemohlo zopakovať“.
„Lipšic je dlhodobo jedným z najlepších rečníkov medzi politikmi či advokátmi, čo dnes potvrdil. To je veľmi užitočná vlastnosť aj pre prokurátorov. Z miery ho nevyviedli ani podpásové útoky poslanca Blahu (poslanec NR SR za Smer-SD Ľuboš Blaha, pozn. SITA). Na mnohé špekulácie vedel fakticky veľmi dobre odpovedať,“ opísala organizácia pondelkové vypočutie.
Lipšic bol podľa TIS analytickejší a mal viac postrehov a riešení, ako vylepšiť prácu prokuratúry. Mimovládku však prekvapilo, že podobne ako Kysel ani Lipšic nevidel ako dôležitý recept na zneužitie moci zvýšenú verejnú kontrolu inštitúcie.
„Lipšic bol tiež ochotný povedať, že na špeciálnej prokuratúre sú aj slabí prokurátori, čím naznačil oproti Kyselovi ochotu ráznejšie vystupovať proti nekvalite či nečinnosti,“ priblížila TIS. Mimovládka ďalej uviedla, že Lipšic nedokázal nájsť dostatočnú odpoveď na svoje politické či advokátske konflikty záujmov a na obraz spolitizovanej prokuratúry na čele s bývalým politikom blízkym vláde.
„Nepresvedčivé bolo aj jeho úvodné tvrdenie, že aktuálna voľba je kľúčová pre ďalší osud špeciálnej prokuratúry. Nik z protikandidátov predsa osud inštitúcie neohrozuje,“ uzavrela TIS s tým, že Lipšic pri menovaní štátnych zákaziek pre kanceláriu Dentons, kde pracuje, opomenul zákazku pre štátnu firmu SEPS pri zastupovaní, s maximálnou sumou 33-tisíc eur.
Lipšica podľa nadácie Zastavme korupciu diskvalifikuje jeho politická a advokátska minulosť
Nadácia Zastavme korupciu odporúča na funkciu špeciálneho prokurátora Petra Kysela, Jána Šantu a Vasiľa Špirka. Daniela Lipšica podľa nadácie diskvalifikuje jeho politická či advokátska minulosť. Zhodnotili tak druhý deň vypočúvania kandidátov, na ktorom sa v utorok predstavili Ján Šanta a Vasiľ Špirko.
Druhý menovaný podľa nadácie prekvapil, pretože okrem „povinných“ dokumentov predložil aj Koncepciu rozvoja a riadenia špeciálnej prokuratúry. Nadácia Zastavme korupciu o tom informovala na svojom profile na sociálnej sieti.
Nadácia skonštatovala, že rovnako ako jeho protikandidáti má Špirko výborný prehľad o fungovaní špeciálnej prokuratúry, v porovnaní s nimi však navrhuje výraznejšie systémové zmeny.
„Silnou stránkou je jeho morálna integrita. Otvorene vystúpil voči korupčnej chobotnici v polícii ešte predtým, ako sa zmenila spoločenská a politická klíma. Urobil tak po tom, ako bol účelovo obvinený a sledovaný, lebo chcel vyšetrovať Kaliňáka (exministra Roberta Kaliňáka, pozn. SITA) a Počiatka (exministra financií a exministra dopravy Jána Počiatka, pozn. SITA),“ pokračovala nadácia.
Ako ďalej uviedli, Ján Šanta potvrdil svoj obraz skúseného dlhoročného prokurátora a výborného rečníka.
„Okrem organizačných zmien na Úrade špeciálnej prokuratúry, v ktorých sa viac-menej zhoduje so svojimi konkurentmi, viackrát zdôraznil potrebu zlepšenia jej transparentnosti a komunikácie smerom k verejnosti či kontroly zo strany generálneho prokurátora a Národnej rady SR,“ dodali.
Traja prokurátori Peter Kysel, Ján Šanta, Vasiľ Špirko majú podľa nadácie v prípade zvolenia potenciál zvýšiť efektívnosť a transparentnosť práce na Úrade špeciálnej prokuratúry.
„Ide o skúsených prokurátorov, pri ktorých nemáme pochybnosti o ich odbornosti a morálnom profile. V čase rekordnej nedôvery Slovákov v inštitúcie a dosahovanie spravodlivosti je podľa nás veľmi dôležité, aby nový špeciálny prokurátor nielen bol nestranný, ale aby sa tak aj javil v očiach čo najväčšej časti verejnosti. Zvlášť, ak sa veľká časť vedených trestných konaní týka verejných funkcionárov či dokonca politikov,“ uzavrela Nadácia Zastavme korupciu.
Zdroj: sme.sk / finreport.sk
PODPORTE nezávislé médium.
Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na rozvoj a propagáciu stránky, aby sa o nej dozvedelo čo najviac ľudí.
Aj malá čiastka dostatočne pomôže.
IBAN: LT90 3250 0868 2837 7659 BIC: REVOLT21 do poznámky prosím uviesť “dar“
ďakujeme
Vyhlásenie:
Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu zna redakcia@slovanskenoviny.sk
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
Bývalá dánska kráľovná Margaréta II. svojich zosnulých rodičov obraňuje. Peter Kramer vo svojej 380-stranovej knihe…
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…