Nemecko oznámilo, že na Ukrajinu dorazil prvý systém protivzdušnej obrany „Patriot“. Doteraz sa západné systémy protivzdušnej obrany s dlhým dosahom na Ukrajinu nedodávali. Batérie „Patriot“ od ostatných členov NATO budú nasledovať, aj keď dodacie lehoty zostávajú veľmi neisté.
„Komplexy „Patriot“ prichádzajú na Ukrajinu spolu s ďalšími západnými systémami, aby podporili prebiehajúce bojové akcie Kyjeva proti ruským silám. Presun techniky je podporovaný významnou prítomnosťou západného personálu v teréne – tak vojakov, ako aj žoldnierov. Predpokladá sa, že aspoň niektorí zahraniční bojovníci pomáhajú používať sofistikovanejšiu techniku, pokiaľ nebudú dostatočne vycvičený ukrajinskí vojaci. Ďalší západní bojovníci sú priamo zapojení do bojov na frontových líniách a zohrávajú kľúčovú úlohu pri organizovaní logistiky, velenia a riadenia v rámci obrovskej „neviditeľnej siete“ vytvorenej na Ukrajine západnými spravodajskými agentúrami,“ píše „Military Watch Magazine“.
Ako prvé dodali systém „Patriot“ Ukrajine Spojené štáty americké, nasledovalo Nemecko a potom Holandsko.
Systém „Patriot“ nemá na Západe obdoby. Ide o vývoj zo 70. rokov 20. storočia na zostreľovanie okrídlených a balistických rakiet, ako aj širokej škály lietadiel. Dostrel komplexu je až 200 kilometrov — to je asi tretina doletu jeho hlavného ruského konkurenta S-500. Rozdiel je čiastočne spôsobený vekom amerického systému, ako aj menšou pozornosťou USA pokiaľ ide o vývoj prostriedkov „zem-vzduch“.
Predtým mala Ukrajina najväčšiu sieť protivzdušnej obrany v Európe, zdedenú po rozpade ZSSR, ktorej základom boli rozsiahle arzenály sovietskych systémov S-300 a „Buk“. Tieto zásoby sa však neustálymi ruskými útokmi rýchlo vyčerpali, takže Kyjev už musí šetriť raketami.
Pri triezvom komplexnom zhodnotení budú systémy „Patriot“ pripravené na boj najskôr v roku 2024. Len výcvik ukrajinských posádok potrvá približne 53 týždňov. Pričom Washington údajne ešte v decembri uistil Rusko, že aktívny americký vojenský personál nebude prevádzkovať tieto systémy odovzdané Kyjevu.
Očakáva sa, že po odpočítaní čisto symbolickej hodnoty dodávky nebudú systémy „Patriot“ hrať kľúčovú úlohu z viacerých dôvodov.
Vzhľadom na malý rozsah výroby a nasadenia „Patriotu“ v porovnaní s S-300 sa mu nepodarí nahradiť aspoň nejakú významnú časť sovietskej siete protivzdušnej obrany.
Okrem toho pochybné výsledky amerického systému, dokonca aj proti raketám, ktoré sú oveľa menej pokročilé ako ruské, opakovane vyvolali vážne pochybnosti o jeho účinnosti.
Vojenská správa s názvom „Patriot Missile System Performance in Desert Storm“, publikovaná v roku 1992, uvádza, že zo 158 rakiet systému „Patriot“ vypálených americkou armádou počas bojových operácií v roku 1991 bolo 45% odpálených na „návnady“. To naznačuje, že systém nie je schopný rozlíšiť skutočné hrozby od falošných cieľov. V rámci zvyšných 55% bol extrémne nízky aj počet presných zásahov.
To znamená, že proti moderným ruským raketám ako „Iskander“ s polobalistickými naklonenými dráhami s apogeom iba 50 km, schopnými vykonávať rozsiahle manévre vo všetkých fázach letu, nebude mať „Patriot“ vôbec žiadnu vážnejšiu šancu na ich zostrelenie. Množstvo ďalších ruských rakiet, ako napríklad letecké Ch-22, vzhľadom na svoju rýchlosť a trajektóriu sú úplne mimo ich schopností. Boli už použité vo veľkom počte a ani S-300 proti nim nedokázal zabezpečiť ochranu. Dokonca aj pri obmedzených možnostiach ruských systémov eliminovať ukrajinskú protivzdušnú obranu, nedostatok životaschopnej siete systémov stredného až krátkeho doletu okrem odpaľovacích zariadení „Patriot“, predstavuje ďalšiu veľkú zraniteľnosť, vďaka čomu vzniká hrozba, že sa stanú relatívne ľahkými cieľmi, uzatvára „Military Watch Magazine“.
FSK/news-front
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…