Šéf rezortu práce Milan Krajniak (Sme rodina) vníma zadržanie Vladimíra Pčolinského ako snahu zbaviť ho funkcie šéfa Slovenskej informačnej služby (SIS)
„Myslím si, že je to mocenský zápas,“ uviedol minister po piatkovom rokovaní vlády
„Dúfam, že po tom, keď bude riaditeľ SIS zbavený mlčanlivosti, tak sa dozviete zaujímavé informácie, ktoré vás možno prekvapia,“ zdôraznil.
> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín
Dočasné postavenie šéfa SIS mimo služby považuje vzhľadom na zadržanie za správne. Na prezidentku apeluje, aby po prijatí žiadosti čím skôr Pčolinského pozbavila aj povinnosti mlčanlivosti.
Krajniak zadržanie vníma ako spravodajskú hru.
„Niekomu veľmi nevyhovovalo, že SIS posielala opakovane oprávneným osobám veľmi nelichotivé informácie,“ podotkol.
Dôvodom zadržania šéfa SIS majú byť podozrenia z korupcie. Úrad špeciálnej prokuratúry stále zadržanie nekomentoval. Pčolinský je nominantom Sme rodina. SIS vedie od apríla 2020.
Táto mocensko-spravodajská hra o ovládnutie Slovenskej informačnej služby (SIS) a tlaku na Sme rodina bude mať svoju dohru
Vo svojom profile na sociálnej sieti to napísal predseda poslaneckého klubu hnutia Sme rodina Peter Pčolinský. Reagoval tak na to, že šéfa SIS Vladimíra Pčolinského, jeho brata, zadržala Národná kriminálna agentúra (NAKA) 11. marca. Dôvodom sú údajne podozrenia z korupcie.
Prezidentka SR Zuzana Čaputová zatiaľ nedostala žiadosť o pozbavenie povinnosti mlčanlivosti riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS) Vladimíra Pčolinského, ktorého vo štvrtok (11. 3.) zadržala Národná kriminálna agentúra (NAKA). TASR to potvrdil prezidentkin hovorca Martin Strižinec
Prezidentka tak môže urobiť iba na žiadosť orgánov činných v trestnom konaní. Takúto žiadosť zatiaľ nedostala,“ spresnil hovorca.
Čaputová vo štvrtok Pčolinskému dočasne pozastavila výkon štátnej služby.
Dôvodom zadržania šéfa SIS majú byť podozrenia z korupcie. Úrad špeciálnej prokuratúry stále zadržanie nekomentoval. Pčolinský je nominantom Sme rodina. SIS vedie od apríla 2020.
Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) sa k prebiehajúcim vykonávaným úkonom v prípade zadržaného a obvineného riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS) Vladimíra Pčolinského zatiaľ nebude vyjadrovať. TASR to uviedla hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Jana Tökölyová.
„Informácie poskytne ÚŠP, až keď to procesná situácia umožní,“ zdôraznila.
Pčolinský sa necíti byť vinný a ak bude jeho argumentácia podložená dôkazmi, malo by sa to preukázať. Po štvrtkovom (11. 3.) výsluchu šéfa SIS to uviedla jeho obhajkyňa Eva Mišíková. Dodala, že keďže jej klient zatiaľ nebol pozbavený mlčanlivosti, vypovedal len o skutočnostiach, ktoré nie sú utajované. Keďže bolo voči šéfovi SIS vznesené obvinenie, Mišíková zdôraznila, že je povinnosťou vyšetrovateľa zopakovať výsluchy svedkov tak, aby si mohli uplatniť právo na obhajobu.
Národná kriminálna agentúra (NAKA) Pčolinského zadržala vo štvrtok ráno. Dôvodom majú byť podozrenia z korupcie v prípade obvineného podnikateľa a konkurzného advokáta Zoroslava K. Ten by mal v piatok predpoludním vypovedať pred vyšetrovateľom NAKA.
Pčolinský je nominantom Sme rodina. Vo funkcii bol od apríla 2020.
V prípade obvineného riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS) Vladimíra Pčolinského nie sú podľa jeho obhajkyne Evy Mišíkovej žiadne dôvody na väzobné stíhanie. Uviedla to v piatok v budove Prezídia Policajného zboru (PPZ), kde sa dostavila na úkon s klientom.
„Dnes bude ešte jeden úkon, ktorý som včera namietala, že nebol vykonaný. Takže počkáme si na výsluch a na ďalší postup prokurátora. Pokiaľ by podávali návrh na vzatie do väzby, tam podľa môjho názoru nie sú žiadne dôvody väzby a ešte je otázka ďalšieho materiálneho znaku, a to dôvodnosti trestného konania,“ zdôraznila.
Podľa jej názoru mal vyšetrovateľ o zbavenie mlčanlivosti žiadať urgentne, pretože ide nielen o príslušníka SIS, ale o riaditeľa, ktorému sa dáva za vinu, že zneužil svoju právomoc.
V budove PPZ vypovedá pred vyšetrovateľom aj podnikateľ Zoroslav K., obvinený v súvislosti s podplácaním Pčolinského. Mal mu poskytnúť úplatok vo výške 40.000 eur, aby ho SIS nesledovala. Sumu si mal rozdeliť s bývalým námestníkom tajnej služby Borisom B.
Exnámestník je obvinený v rámci minuloročnej policajnej akcie Judáš a Zoroslav K. zase v rámci akcie Víchrica. Obaja sú aktuálne väzobne stíhaní.
Zdroj: Hlavné Správy
Vraj sa tým klaniame režimu, ktorý podkopáva bezpečnosť celej Európy. Novopečený „energetický expert“ a poslanec…
Ukrajinský prezident podľa slovenského premiéra finančne poškodzuje Slovensko a kvôli podpore sankcií na ruský jadrový…
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…