Slovensko si pri debatách o migrácii zachováva svoj kontinuálny postoj, ktorým je potreba prísnejšej ochrany vonkajších hraníc EÚ. Uviedol v piatok dočasne poverený minister vnútra SR Roman Mikulec po dvojdňovom zasadnutí Rady EÚ pre spravodlivosť a vnútorné záležitosti v Bruseli.
Mikulec pripomenul, že ministri členských krajín EÚ sa spoločne zhodli na potrebe zmien v oblasti vízovej politiky, na revízii suspenzného mechanizmu, teda dočasného pozastavenia vízového režimu pre niektoré tretie krajiny. Zhodu našli aj v potrebe pozastavenia výnimiek bezvízového styku v prípade potreby, ak niektorá z tretích krajín poruší nastavené pravidlá.
V bezvízovom režime s EÚ je 61 tretích krajín; rada ministrov súhlasila s tým, že bude potrebné identifikovať prioritné.
Jasná zhoda bola aj na potrebe harmonizácie vízovej politiky EÚ s krajinami západného Balkánu. V problematike nelegálnej migrácie bola podčiarknutá potreba úzkej spolupráce s tretími krajinami pôvodu a tranzitu a tiež jasný spoločný postup v boji proti prevádzačom.
Mikulec svojich rezortných kolegov v Bruseli informoval o kontinuálnom postoji slovenského rezortu vnútra. Zdôraznil, že dôležité je posilnenie riadenia vonkajších hraníc EÚ, čo je podľa jeho slov aj postoj krajín Vyšehradskej štvorky (V4), ako aj väčšie zapojenie agentúry Frontex či odstránenie kontrol na vnútorných hraniciach. Tie by mali byť až krajným riešením.
Rada ministrov podporila význam efektívnych návratov utečencov bez nároku na azyl, čo je nevyhnutné pre fungovanie dôveryhodnej migračnej politiky.
Ministri vnútra a spravodlivosti EÚ sa venovali aj bezpečnostným aspektom v súvislosti s ruskou vojnou proti Ukrajine a s tým spojenou bezpečnostnou situáciou v Moldavsku. EÚ a Moldavsko sa na spolupráci v oblasti riadenia hraníc a bezpečnosti dohodli vlani v júli.
Mikulec dodal, že v nadväznosti na rokovania ministrov vnútra sa v piatok konalo plenárne zasadnutie Centra podpory EÚ pre vnútornú bezpečnosť a riadenie hraníc, na ktorom sa zúčastnila aj moldavská ministerka vnútra Anna Revencová. Témou tohto podujatia bola výmena poznatkov a posilnenie strategických a odborných znalostí EÚ a Moldavska v oblasti boja proti organizovanej trestnej činnosti a terorizmu.
Minister vnútra SR v bilaterálnom dialógu s Revencovou vyjadril podporu a solidaritu Moldavsku. Podľa jeho slov piatkové zasadnutie upozornilo na existujúce hrozby na vonkajších hraniciach EÚ, ktorým musia všetky členské štáty v EÚ venovať pozornosť v záujme zachovania bezpečnosti v celej Únii.
standard.sk
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…