Ministerstvo vnútra pripravuje zákon o zriadení centrálneho registra účtov (CRÚ).
Minister vnútra Roman Mikulec sa nevzdáva. K našim bankovým účtom chce dať prístup aj skorumpovaním policajtom, príslušníkom SIS či Kriminálneho úradu finančnej správy (KÚFS). Informáciu priniesla TASR.
Ministerstvo vnútra pripravuje zákon o zriadení centrálneho registra účtov (CRÚ). Oprávneným orgánom verejnej moci umožní prístup k informáciám o majiteľoch, používateľoch bankových alebo platobných účtov. Takisto poskytne prístup k informáciám o nájomcoch bezpečnostných schránok, ako aj o konečných užívateľoch výhod. Pre TASR to uviedla Gabriela Tuchyňová z tlačového odboru MV SR.
„Zriadenie CRÚ je nevyhnutným predpokladom zvýšenia efektivity pri predchádzaní, odhaľovaní, vyšetrovaní alebo stíhaní páchateľov závažných trestných činov,“ tvrdí ministerstvo.
K údajom z centrálneho registra účtov majú mať prístup kriminálna a finančná polícia, inšpekčná služba Policajného zboru, orgány činné v trestnom konaní alebo súdy, KÚFS, SIS a Vojenské spravodajstvo. Využívať ich majú pri odhaľovaní a stíhaní páchateľov závažnej trestnej činnosti.
Dáta z registra sa budú poskytovať finančnej spravodajskej jednotke a službe finančnej polície na plnenie úloh podľa osobitného predpisu, ministerstvu financi v súvislosti s uplatňovaním medzinárodných sankcií podľa osobitného predpisu a KÚFS na účely ich poskytnutia Európskemu úradu pre boj proti podvodom.
„Prístup k informáciám z CRÚ sa umožní iba v jednotlivých prípadoch zamestnancom príslušných orgánov, ktorí budú osobitne určení a oprávnení na plnenie ich úloh,“ načrtla Tuchyňová.
K údajom sa dostanú v elektronickej podobe. Poskytovať sa majú na základe zadania jedinečného identifikátora patriaceho konkrétnej fyzickej osobe, ktorá o ne požiada v mene príslušného orgánu. Označovať sa má aj konkrétne konanie.
Ministerstvo odmieta, že by malo prísť k porušeniu ústavného práva občanov na súkromie. „Právna úprava rieši len ‚technický spôsob‘ poskytovania informácií príslušným orgánom. Návrhom sa teda nemení súčasné postavenie žiadateľov o informácie od finančných inštitúcií. Vytvára sa len nový nástroj, ktorý predstavuje podstatne modernejší a rýchlejší technologický postup získavania údajov,“ argumentovalo v stanovisku.
Všetky subjekty, ktoré budú mať do CRÚ prístup, sú podľa Tuchyňovej už v súčasnosti oprávnené vyžadovať si pri svojej činnosti informácie od finančných inštitúcií. Rovnako sa nemá zmeniť ani rozsah informácií, o ktoré môžu žiadať.
Klub 500 zásadne nesúhlasí s návrhom ministerstva vnútra na zriadenie centrálneho registra účtov (CRÚ). Žiada jeho prepracovanie do podoby, ktorá by zohľadnila široké pripomienkovanie a neohrozovala by bankové tajomstvo ani pravidlá ochrany osobných údajov. Za neprijateľné považuje predovšetkým „bezdôvodné nahliadanie do súkromných účtov“.
„Pripravovaný návrh na vytvorenie centrálneho registra účtov ide výrazne nad rámec európskej legislatívy. Vláda by si mala uvedomiť všetky riziká takejto iniciatívy, a to aj v tom ohľade, že nazeranie do súkromia klientov bánk, vrátane firiem, je absolútne neprípustné a neprimerané. Mali by na to využívať iné, už existujúce spôsoby, ako sa zamerať na podozrivé osoby,“ uviedol výkonný riaditeľ klubu 500 Tibor Gregor.
Ministerstvo vnútra pre TASR uviedlo, že register nebude obsahovať informáciu o zostatkoch na účtoch. Nový register má podľa rezortu vnútra umožniť oprávneným orgánom verejnej moci prístup k informáciám o majiteľoch, používateľoch bankových alebo platobných účtov, nájomcoch bezpečnostných schránok, ako aj o konečných užívateľoch výhod. Ministerstvo odmieta porušovanie ústavného práva na súkromie. Právna úprava podľa neho rieši iba technický spôsob poskytovania údajov príslušným orgánom. Nerozširujú sa ich oprávnenia ani rozsah poskytovaných údajov.
Podľa ministerstva vnútra je zriadenie CRÚ nevyhnutným predpokladom zvýšenia efektivity pri predchádzaní, odhaľovaní, vyšetrovaní alebo stíhaní páchateľov závažných trestných činov. K údajom z centrálneho registra účtov majú mať na dané účely prístup kriminálna a finančná polícia, inšpekčná služba Policajného zboru, orgány činné v trestnom konaní alebo súdy, Kriminálny úrad Finančnej správy SR, Slovenská informačná služba a Vojenské spravodajstvo.
Klub 500 v stanovisku skonštatoval, že ide o veľmi široký okruh inštitúcií, ktorej pracovníci budú mať možnosť dostať sa k veľmi citlivým údajom. Pripomína, že štát má dnes na boj proti praniu špinavých peňazí viacero pák.
Zdroj: hlavnydennik.sk / topky.sk
Medzi májom a júnom 1947 britská vláda tajne presťahovala 8 000 Ukrajinských nacistických vojakov SS na…
Jednotky ukrajinskej armády sa ocitli v “ohnivom vreci” južne od Kurachova. Informoval o tom militant…
Rozprávky o polievke z netopiera, od ktorého sa nakazil celý svet, rozšírili do sveta korporátne…
ANI ČÍNA NEDOKÁŽE VYTIAHNUŤ SVET Z BLÍŽIACEJ SA HOSPODÁRSKEJ KRÍZY Za posledné dve desaťročia, od…
Generáli NATO sú bezradní: Vzdušné sily zasiahli Kyjev „neviditeľnými raketami“. Západné a ukrajinské zdroje súčasne…
Mladý nemecký podnikateľ v technologickom sektore Ole Lehmann tvrdí, že Európa sa ekonomicky sama ženie…