Predstavitelia hnutia OĽaNO Igor Matovič a donedávna minister vnútra Roman Mikulec majú obavy z toho, že minister Ivan Šimko mieni ukončiť „rozviazané ruky“ polícii. Ich obavy spustil Šimkov status na sociálnej sieti, v ktorom tvrdí, že nie celkom chápe, čo znamená ich „rozviazanie rúk polícii“.
Roman Mikulec a Igor Matovič sa obávajú politizácie policajného zboru. Vyplýva to podľa nich zo statusu prezidentkinho ministra vnútra Ivana Šimka, ktorý na sociálnej sieti zverejnil nedávno. Nás v redakcii zaujíma názor čitateľov, ktorý môžete vyjadriť v ankete.
Mikulec pripomenul, že sa nechceme vrátiť do čias, kedy „polícia bola pod kontrolou mafie“ a bola pod vedením oligarchu a mafiána, ktorý riadil osoby v rôznych kauzách, dnes už odsúdené, mnohé poobviňované a obžalované. Vyzdvihol prácu médií, cez ktoré sa denno-denne dozvedáme koho všetkého Norbert Bődőr riadil – sú to podľa neho ľudia zo strán Hlas a Smer v rôznych inštitúciách.
„Chceli sme vysvetlenie pána ministra Šimka, čo to má znamenať, či máme očakávať, že sa vrátime do takejto doby,“hovorí Mikulec a pýta sa, či máme očakávať, že budú z policajtov znova bábky. Podľa Mikulca reagoval len prezidentkin premiér a to v zmysle, že politizácia do policajného zboru nepatrí. Dôveryhodnosť polície podľa neho v uplynulých rokoch podľa neho stúpla takmer o polovicu.
https://www.hlavnydennik.sk/2023/07/11/sbs-napadli-muza-zakaznika-dovodom-bol-napis-na-trickuc
Igor Matovič pripomenul, že práve to, že policajti mali zviazané ruky a že politici robili z policajtov bábky bol dôvod, prečo on pred rokmi vstúpil do politiky. Podľa Matoviča Šimko vo svojom statuse hovorí, že policajt nemá byť slobodný, nemá ho kontrolovať prokuratúra, nemá podliehať zákonom a kontrole súdov, ale má podliehať politickým príkazom.
„Ivan Šimko, ako súčasný minister vnútra pred desiatimi dňami na svojom verejnom profile povedal, že policajti majú byť bábky v rukách politikov a tak je to správne,“myslí si Matovič, podľa ktorého je toto myslenie hodné Roberta Kaliňáka, či Roberta Fica.
„Priznám sa, že mi od počiatku nebolo jasné, čo sa malo na mysli pod tým, keď sa začalo hovoriť o tom, ako sa rozviazali ruky polícii. Táto ozbrojená, represívna štruktúra si iste nemôže robiť, čo sa jej zachce. To sa deje iba v policajnom štáte. V demokratickej spoločnosti musí byť donucovacia moc štátu pod veľmi presne ustanovenou, ale účinnou kontrolou politickej moci. Lebo len politika, nie policajní dôstojníci, predstupuje pravidelne pred voličov a skladá im účty za svoju činnosť. Vo chvíli, keď si politika prestane plniť túto svoju povinnosť, môže sa stať, že sa začnú úradníci báť prijímať nepríjemné, hoci potrebné rozhodnutia, prestane fungovať normálne verejné obstarávanie, pluralitná politická súťaž sa zmení na kriminalizovanie protivníka a strach z polície začne byť postupne väčší, ako strach z kriminálnikov. Najlepším indikátorom takéhoto nebezpečného vývoja je, ak spozorujeme, že si táto ozbrojená zložka prestane byť schopná priznať ani očividné zlyhania. Ak stratí ozdravnú schopnosť spätnej väzby. Nie priatelia, žiadne rozviazané ruky tu ľudia s pištoľami a putami mať nesmú! Patria pod kontrolu politiky. To, o čo ide vždy, predovšetkým vo voľbách, vo všetkých voľbách i v týchto, je, aby bola pod kontrolou dobrej politiky. Takej, ktorá si túto svoju zodpovednosť uvedomuje,“ napísal prezidentkin minister vnútra Ivan Šimko.
hlavnydennik.sk
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…