Šéf polície Štefan Hamran tvrdí, že Maroš Žilinka je jediný, kto môže zasiahnuť v prípade obvinených vyšetrovateľov NAKA. Nevidí dôvod, prečo ešte nič nespravil.
Policajný prezident Štefan Hamran tvrdí, že nevie, či je generálny prokurátor súčasťou temných síl, ale napriek tomu sa mu jeho postup nepozdáva.
„Nepoznám pozadie pána Žilinku, niektoré veci sú však pre mňa úplne nepochopiteľné. Necítim sa komfortne, keď sú vyšetrovatelia NAKA stále obvinení, i keď podľa súdu nič zlé neurobili,“ hovorí Hamran v rozhovore pre Aktuality. Myslí si, že prokuratúra necháva celý „traumatizujúci prípad“ v špekulatívnej rovine.
Krajský súd v Bratislave prepustil štyroch vyšetrovateľov NAKA z väzby a konštatoval, že neexistuje dôvod na ich stíhanie. Jána Čurillu a spol. zadržali a obvinili v súvislosti s údajným ovplyvňovaním veľkých káuz.
Hamran zároveň tvrdí, že kompromitácia vyšetrovateľov NAKA pokračuje, majú dokonca informácie, že sa im niekto pokúsil nainštalovať plošticu.
„Na NAKA, kde odpočúvali našich vyšetrovateľov, bolo zasiahnuté do monitorovacieho systému. Nejaké zariadenie zmizlo, boli prestrihnuté káble a softvérovo to bolo nastavené tak nešťastne, že systém o polnoci vyplo,“ hovorí policajný prezident. Je na sto percent presvedčený, že cieľom bola diskreditácia policajtov pracujúcich na veľkých kauzách.
Hamran zároveň potvrdil, že polícia naďalej na kauzách pracuje, aj keď medializácia prípadov mierne ustála. Potvrdil tiež, že bude kandidovať na post policajného prezidenta, keďže momentálne je vo funkcii len dočasne ako zástupca obvineného Petra Kovaříka.
Čo sa okrem iného dozviete v rozhovore so Štefanom Hamranom:
– prečo by nezavolal späť Petra Kovaříka, ani keby ho súd očistil
– koľkých funkcionárov sa zbavil a koho ešte plánuje odvolať
– či je v poriadku, že stíhaní vyšetrovatelia môžu robiť na kauzách
– či NAKA po ich obvinení nepoľavila v zásahoch proti mocným
– kto je zodpovedný za to, že inšpekcia sa vymkla spod kontroly
– ako zmeniť jej postavenie, aby sa nesprávala ako štát v štáte
– prečo ho desí Maroš Žilinka a či je tiež súčasťou temných síl
– prečo by úplne vypustil z Trestného poriadku paragraf 363
– prečo sa mu dvíha žalúdok z partie, ktorá bola na chate u Bödöra
– čo videl na nahrávkach a kedy začne polícia stíhať jej aktérov
– akým vyšetrovateľom bol Gašparov syn a prečo by mal mlčať
– prečo nenosil odznak AllForMilan a či tušil, že Lučanský berie úplatky
Vyšetrovateľ ÚIS v polovici septembra 2021 vydal uznesenie o začatí trestného stíhania a vzniesol obvinenia voči dvom príslušníkom Národnej kriminálnej agentúry Jánovi Čurillovi a Pavlovi Ďurkovi pre zločin zneužívania právomoci verejného činiteľa a zločin marenia spravodlivosti formou spolupáchateľstva.
Pokyn na vznesenie obvinenia vydal prokurátor Krajskej prokuratúry Bratislava. Obvinenie sa týka ovplyvňovania výpovedí svedkov.
Inšpekcia ministerstva vnútra obvinila ďalších dvoch zadržaných vyšetrovateľov NAKA Milana Sabotu a Štefana Mašina zo zneužitia právomocí verejného činiteľa.
Obvinili aj Scholtza, a to zo zneužívania právomoci verejného činiteľa a marenia spravodlivosti. Všetkých vzal súd do väzby.
Vo vznesení obvinenia voči vyšetrovateľom NAKA sa okrem iného píše aj to, ako prišiel agent do kancelárie vyšetrovateľa Ďurku, ktorý sledoval tlačovú konferenciu predsedu Smeru Roberta Fica ku kauze advokáta Martina Ribára. To bol v minulosti práve Ďurkov prípad.
Ústavný súd sa vtedy zaoberal sťažnosťou advokáta Martina Ribára, ktorá sa dotýkala jeho neodôvodnenej väzby trvajúcej 20 mesiacov. Následne rozhodol, že celá doterajšia väzba bola protizákonná a v náleze publikovanom 14. mája 2021 nariadil Najvyššiemu súdu SR okamžite prepustiť z väzby na slobodu advokáta Martina Ribára, ktorému bolo porušené právo na osobnú slobodu a bezpečnosť.
„Závažné to nie je len kvôli obsahu tohto rozhodnutia, ktoré diskvalifikuje Špecializovaný trestný súd a špeciálnu prokuratúru, ale nám dáva obraz, ako dnes funguje polícia, prokuratúra a súdy pri rozhodovaní o väzbe. Toto rozhodnutie poukazuje, čo za ohavnosti sa páchajú na ľuďoch za posledný rok,“ uviedol vtedy Robert Fico na tlačovke.
„P. Ďurka povedal, že tieto vyjadrenia nezostanú nepotrestané, a že on o chvíľu uvidí, to povedal tak cez zuby smerom k R. Ficovi potichu. Následne agent povedal P. Ďurkovi, že je kok.t, pričom P. Ďurka reagoval s tým, že to by sa na neho aj J. Čurilla hneval, keby to zostalo nepotrestané,“ konštatuje uznesenie o obvinení Čurillu a Ďurka.
Vyšetrovatelia NAKA chceli v júli začať vyšetrovať podozrenia korupcie na policajnej inšpekcii. Uznesenie o začatí trestného stíhania však na základe paragrafu 363 stopol námestník generálneho prokurátora Jozef Kandera. Naopak, policajná inšpekcia zadržala štvoricu členov NAKA na základe toho, že ich chceli obviniť.
Ako dôkazy použila inšpekcia odposluchy, ktoré nainštalovala priamo do kancelárii vyšetrovateľov v budove NAKA. „Skutkový základ uznesenia o vznesení obvinenia bol získaný z doslovných prepisov zvukových záznamov vyhotovených na základe súhlasu Okresného súdu Bratislava III.,” stojí v uznesení.
Z prepisov odposluchov vyplýva, že pri začatí písania obvinenia Čurilla ani Ďurka nevedeli presne z čoho chcú policajtov z inšpekcie obviniť. „Ján Čurilla upozornil príslušníka Policajného zboru Pavla Ďurku, že aby v uvedenom uznesení bolo zrejmé, že príslušníci Úradu inšpekčnej služby to robia na základe toho, že majú zo SIS prisľúbenú finančnú alebo nejakú nenáležitú výhodu vo forme nejakej funkcie na SIS alebo niečo podobné,” píše sa v uznesení.
„V ďalšej časti sa Pavol Ďurka, Ján Čurilla a Milan Sabota bavili o tom, že do uznesenia o začatí trestného stíhania nedajú sabotáž, lebo ju tam nevtesnajú a na korupciu tam musia mať nejaké záznamy, alebo niečo, z čoho to bude vyplývať. Lebo to tam nemôžu dať len preto, že oni vedia, že príslušníci Policajného zboru zaradení na Úrade inšpekčnej služby to nerobili len tak,” uvádza sa ďalej v zápisnici. Čurilla mal podľa prepisov odposluchov navrhnúť, aby tam Milan Sabota dokomponoval krivé obvinenie.
„Pavol Ďurka príde s nápadom, že by tam dali vydieranie pričom Ján Čurilla mu to vyhovorí, že oni ešte nevydierajú. V ďalšej časti pri písaní uznesenia o začatí trestného stíhania sa Ján Čurilla pýta, či je tam korupcia len aby bola príslušná “špeciálna” (prokuratúra pozn. red.),” píše sa ďalej v obvinení.
Krajský súd v Bratislave prepustil 1. októbra z väzby bývalého povereného šéfa Úradu inšpekčnej služby Petra Scholza a štyroch vyšetrovateľov NAKA. Podľa senátu súdu je ich trestné stíhanie neopodstatnené. Obvinenie voči nim však naďalej trvá.
Zdroj: refresher.sk / InfoVojna
Bývalá dánska kráľovná Margaréta II. svojich zosnulých rodičov obraňuje. Peter Kramer vo svojej 380-stranovej knihe…
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…