Čo si to zas vymyslel, Igor? Návrh novej daňovo–odvodovej reformy z dieľne ministra financií Igora Matoviča sa teší obrovským ohlasom. Je len smutné, že výlučne negatívnym. A to nekritizuje len opozícia. Reforma sa nestretla ani s pochopením ekonómov, samospráv a dokonca ani koalície na čele s exministrom financií Ivanom Miklošom.
Šéf rezortu financií predstavil včera ďalšiu časť reformy, konkrétne to, ako chce meniť zdaňovanie práce. Navrhuje, aby bol celý systém založený na dvoch číslach – z hrubej mzdy má zamestnávateľ zaplatiť 39-percentný odvod do Sociálnej a zdravotnej poisťovne a zamestnanec by mal po novom z hrubej mzdy odviesť len 19-percentnú daň, píše portál 1pluska.sk.
Podľa Matoviča by pri novom systéme malo 99 percent zamestnancov zarobiť v čistom viac ako v súčasnosti. „Je zjavné, že Matovič chce teraz celý národ zabávať týmito nezmyslami, ktoré sa nikdy neuskutočnia, lebo potrebuje prekryť neschopnosť tejto vlády riešiť bežné problémy ľudí. Pandémiu totiž nezvládajú, ceny rastú a Matovič si robí z ľudí dobrý deň! To chce skutočne veľkú guráž, ktorú nemôže mať súdny človek,“ okomentoval Matovičove návrhy ďalší jeho predchodca na ministerskom kresle Ladislav Kamenický.
Expremiér ale verí, že zmenu zdaňovania práce zafinancuje zrušenie odvodových a daňových výnimiek. To by mohlo do štátnej pokladnice priniesť dokopy 550 miliónov eur ročne. Návrhy na zmeny pri zdaňovaní platov priniesol iba deň po tom, ako verejnosti predstavil nové opatrenia na podporu rodín s deťmi, ktoré majú zvýšiť príspevok na dieťa či daňový bonus pre pracujúcich rodičov.
Navrhované zmeny však odborníci a samosprávy zásadne skritizovali. Najviac kritizujú to, že jedným z riešení financovania zvýšených príspevkov pre rodiny s deťmi má byť nižší rast podielových daní, ktoré patria samosprávam. Tie by tak ostali ukrátené o 200 miliónov eur ročne a museli by obmedziť rozsah sociálnej politiky. „Teda inými slovami, štát týmto rozhodnutím spôsobí viac škody ako úžitku,“ konštatuje riaditeľ kancelárie Združenia miest a obcí Slovenska Michal Kaliňák.
Exminister financií a ekonóm Ivan Mikloš navrhnuté opatrenia za daňovú reformu nepovažuje. „Ide len o čiastkové opatrenia v rodinnej politike, ktorých financovanie je navyše veľmi problematické. Brať v dnešnej situácii peniaze samosprávam a obrane je nerozumné, zníženie zamestnanosti vo verejnom sektore je síce možné, ale nevieme, kedy a ako sa zrealizuje. Rovnako pri milionárskej dani nie je jasné, aký majetok bude do nej vchádzať a ako sa bude oceňovať,“ uviedol Mikloš.
Vraj sa tým klaniame režimu, ktorý podkopáva bezpečnosť celej Európy. Novopečený „energetický expert“ a poslanec…
Ukrajinský prezident podľa slovenského premiéra finančne poškodzuje Slovensko a kvôli podpore sankcií na ruský jadrový…
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…