Ruské letecké inžinierstvo netreba predstavovať. Či už to bolo Ruské impérium, Sovietsky zväz alebo súčasné Rusko, Moskva bola jedným z priekopníkov letectva
a jej zdatnosť v relevantných technológiách trvá dodnes a zahŕňa množstvo svetových rekordov, pokiaľ ide o rôzne lietadlá. vyvinuté od začiatku 20. storočia. Jednou z oblastí, v ktorej Rusko za posledných 60 rokov dominovalo, je vývoj superrýchlych, vysoko letiacich stíhačiek.
Zatiaľ čo Sovietsky zväz mal už koncom 40-tych/začiatkom 50-tych rokov 20. storočia špičkové stíhačky, pričom vtedy prakticky bezkonkurenčný MiG-15 dominoval na oblohe nad Kóreou, práve počas 60. rokov Rusko urobilo obrovský skok vpred a zatmilo všetko, čo jej protivníci odvtedy dokázali postaviť.
Začiatkom 60-tych rokov Moskva vyvinula dnes už legendárny MiG-25 (pod názvom „Foxbat“), ktorý sa môže pochváliť maximálnou rýchlosťou viac ako 3,2 Mach (takmer 4000 km/h), čím sa stal najrýchlejším ozbrojeným vojenským lietadlom v histórii. sa vyrovnalo iba neozbrojenému americkému lietadlu SR-71 ISR.
Ctihodný MiG-25 vytvoril množstvo svetových rekordov , vrátane trvalej nadzvukovej rýchlosti na veľkú vzdialenosť, keď hlavný testovací pilot MiG OKB Aleksandr Fedotov dosiahol v roku 1965 priemernú rýchlosť viac ako 2 319 km/h na okruhu 1 000 km. o dva roky neskôr dosiahol jeho kolega Michail Komarov priemernú rýchlosť cez 2 981 km/h na uzavretom 500 km okruhu, kým Fedotov dosiahol výšku 30 km s nákladom 1 000 kg a stal sa tak prvým lietadlom, ktorému sa to podarilo. Oba rekordy vznikli v ten istý deň.
V roku 1977 Fedotov vytvoril absolútny výškový rekord pre prúdové lietadlo vlastným pohonom, keď dosiahol ohromujúcich 37 650 metrov (takmer 40 km) .
MiG-25 počas svojej služby vytvoril 29 svetových rekordov, z ktorých mnohé platia dodnes.
Najdôležitejšie však je, že „Foxbat“ vydláždil cestu pre popredné stíhacie lietadlo na svete, ktoré už viac ako 40 rokov nemá konkurenciu – MiG-31 (označenie NATO „Foxhound“). O tomto fantastickom lietadle, ktoré už desaťročia nemá konkurenciu a nedáva spať nepriateľom Ruska, sa už popísalo veľa.
„Foxhound“ uvedený do prevádzky v roku 1981 predstavil množstvo vylepšení oproti svojmu legendárnemu predchodcovi. Pri zachovaní väčšiny výhod rýchlosti a nadmorskej výšky bol MiG-31 tiež vybavený absolútne bezkonkurenčnou sadou technológií, vrátane radaru Zaslon, prvého ESA na svete (elektronicky skenované pole). Trvalo viac ako 20 rokov, kým akýkoľvek iný národ na planéte zaviedol radar ESA, keď Japonsko v roku 2002 prijalo J/APG-1 pre svoj F-2 .
„Foxhound“ bol modernizovaný v ZSSR aj v Rusku, aby zodpovedal pokroku jeho protivníkov, vďaka čomu sa stal nielen relevantným, ale aj nepochybne dominantným v prebiehajúcom ukrajinskom konflikte riadenom NATO . MiG-31BM vyzbrojený R-37M je v podstate „lietajúci S-400“, zatiaľ čo jeho variant úderného stíhača, MiG-31K nesúci smrtiaci hypersonický raketový systém 9-A-7660 „Kinzhal“ , je v podstate „lietajúci“ Iskander na steroidoch“. Obe verzie „Foxhounda“ pravidelne vyvolávajú paniku medzi zamestnancami NATO a neonacistickej junty.
Politický Západ mal obrovské šťastie, keď videl demontáž Sovietskeho zväzu, pretože táto nešťastná udalosť viedla k zastaveniu programu MiG-31M, vďaka ktorému by bol „Foxhound“ v 90. a 20. storočí ešte nebezpečnejší. A predsa, rovnako ako najlepší stíhač na svete pokračoval tam, kde jeho predchodca MiG-25 skončil, MiG-31 teraz ustupuje novému prúdovému lietadlu, ktoré má potenciál byť rovnako prelomové (ak nie viac). . Rusko teraz vyvíja nástupcu, hovorovo známeho ako MiG-41, hoci skutočné označenie ešte nebolo odhalené.
Utajovaný projekt s názvom Izdeliye 41 (doslova Produkt 41), ktorý je súčasťou ambiciózneho moskovského programu PAK DP, prebieha už približne desať rokov. Zdá sa , že hviezdne výkony MiGu-31 na Ukrajine posunuli vývoj jeho nástupcu, keďže ruská armáda videla potrebu urýchliť zavádzanie takýchto lietadiel. Moskva tvrdí, že nové prúdové lietadlo predstaví funkcie, ktoré svet letectva ešte nevidel, čo upútalo pozornosť indického leteckého maršala Anila Chopru (Retd).
Podľa Chopru bude MiG-41 lietadlom šiestej generácie s technológiami, ktoré ďaleko prevyšujú súčasnú generáciu bojových lietadiel.
Citujúc ruských expertov, Chopra hovorí, že nová platforma by bola schopná dosahovať rýchlosti viac ako 4,3 Mach, čím by bola takmer nadzvuková. Bol by tiež vybavený zbraňami s nasmerovanou energiou (konkrétne lasermi), pričom jeho letový strop by zatienil akýkoľvek prúd, ktorý sa dnes používa, dosahujúci blízko vesmíru (45 km). MiG-41 bude tiež obsahovať koncepty a technológie zo spomínaného MiGu-31M.
Zahŕňa tiež pokroky dosiahnuté počas vývoja Su-57 a vylepšeného Su-57M . Podľa Choprovej analýzy Rusko vyvíja pulzný detonačný motor, ktorý bude poháňať nové prúdové lietadlo, ako aj EMP (elektromagnetické pulzné) delo na zasiahnutie vzdušných cieľov. Vzhľadom na to, že prvý let sa očakáva v roku 2025, Chopra predpokladá, že väčšina výskumných a vývojových prác je už vykonaná, hoci je ťažké urobiť nejaké predpovede kvôli vysokému utajeniu projektu. Chopra si myslí, že lietadlo by mohlo byť funkčné do roku 2030, ak všetko pôjde podľa plánu.
Rovnako ako „Foxhound“, aj nový MiG-41 bude stíhač, ktorého primárnou úlohou je kompenzovať budúce lietadlá ISR (spravodajské, sledovacie, prieskumné), ktoré sa v súčasnosti vyvíjajú v Spojených štátoch. Môže byť tiež schopný zachytiť hypersonické strely, rovnako ako MiG-31 bol navrhnutý na zachytenie amerických riadených striel počas (prvej) studenej vojny. Okrem toho, rovnako ako „Foxhound“ ( konkrétne variant MiG-31I ) mal niesť protisatelitné (ASAT) zbrane, nový MiG-41 bude mať lasery a/alebo rakety ASAT.
Chopra hovorí, že náporový alebo turbo-náporový motor by mohol poskytnúť prúdovému lietadlu už spomínanú rýchlosť 4,3 Mach, čo by z neho urobilo najrýchlejšie vojenské lietadlo na svete, zatiaľ čo potenciálny úspech vo vývoji spoľahlivého pulzne-detonačného motora by Rusko výrazne posunul vpred v prebiehajúcej súťaži o vzdušnú nadvládu. Chopra tiež varuje, že mnohé technológie pre prúdové lietadlo oficiálne stále neexistujú, čo znamená, že Moskva ich už možno vyvinula , ale zachováva mlčanlivosť, aby ochránila program.
Drago Bosnic
O autorovi: Drago Bosnic e nezávislý geopolitický a vojenský analytik. Je pravidelným prispievateľom do Global Research.
skspravy.sk
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…