Obvinenia ugandskej vlády z amerického zasahovania do posledných volieb si vyžadujú dôkladnú analýzu s cieľom zistiť či sa to skutočne deje a do akej miery môže byť taká aktivita reálne úspešná.
Ugandská vláda obvinila americkú veľvyslankyňu z ovplyvňovania volieb v krajine po tom, čo sa pokúsila navštíviť neúspešného kandidáta opozície (a favorita USA) Bobiho Winea, ktorý je v domácom väzení. Dlhoročný líder Yoweri Museveni oficiálne zvíťazil v šiestych voľbách po sebe so ziskom 58,6% hlasov, zatiaľ čo Wine dostal 34,8%. Museveni je tak pravidelne obviňovaný z podvodu a nezrovnalostí, ktoré USA predtým ignorovali kvôli pôvodnej pozícii Ugandy ako jedného z najlepších regionálnych spojencov. Ako príklad možno uviesť, že Uganda vtrhla do Konžskej demokratickej republiky (KDR) a hrala vedúcu úlohu v občianskych a medzinárodných vojnách, ktoré si vyžiadali značný počet životov, väčšinou následkom chorôb a hladu. Nedávno sa však snažila „vyvážiť“ zahraničnú politiku náklonom k Číne, čo si vyslúžilo diplomatický hnev druhej strany.
Riziko hybridnej vojny v Ugande sa v posledných rokoch zvyšuje vzhľadom na geopolitický súboj vo východoafrickom regióne. Všetky motivácie pre zásahy do ugandských vecí sa pripisujú snahe prekabátiť nedávneho spojenca za objatie pekinskej iniciatívy Novej hodvábnej cesty (Belt & Road Initiative, BRI). Bobi Wine sa dá označiť za „americkú bábku“, ale sú dôvody, prečo ho ľudia nasledujú.
Tri štvrtiny Uganďanov, ktorí majú menej ako 30 rokov, skutočne cítia odpor k Musevenimu. Preto je neadekvátne tvrdiť, že každý prejav protivládneho sentimentu v Ugande je spôsobený sprisahaním americkej hybridnej vojny, hoci rôzni západní aktéri sa snažia využiť existujúce rozdiely v spoločnosti na presadzovanie záujmov. Úrady blokovali sociálne siete pred voľbami po tom, čo Facebook odstránil oficiálne účty ministerstva informácií, čo Kampala (hlavné mesto Ugandy) považuje za nelegálne zasahovanie do domácich záležitostí. V rozhodnutí existuje určitá logika, keď vezmeme do úvahy, že základná mechanika tzv. farebných revolúcií závisí od fenoménu sociálnych sietí. Kampala vnímala rastúce politické napätie USA a konala radšej vopred.
Treba však pamätať, že (okrem miešania sociálnych sietí do volieb a provokácie americkej ambasády stretnúť sa s opozičným predstaviteľom) USA v Ugande príliš nezasahuje. Oba uvedené príklady sú neoddeliteľná súčasť toho, čo Washington robí bežne proti väčšine nezápadných demokracií na globálnom juhu. Uganda teda nie je ničím špeciálna. Nie je pochýb, že USA sa usilujú o zmenu režimu, ale nie je jasné, kam až zájde pri dosahovaní tohto cieľa. V ideálnom prípade by z pohľadu Washingtonu
došlo k „prechodu moci“, čo je preferovaná norma vždy, keď je to možné.
V ugandskom kontexte je reálna možnosť vyprodukovať stratégiu napätia, v ktorej spoločnosť dosiahne bod zlomu. USA neuznávajú legitimitu Museveniho volebného víťazstva z vyššie spomenutých dôvodov. Bobi Wine je pre Washington „ugandský Guaidó“ s tichou podporou. Zámerom sa zdá byť popudenie lídrov opozície k pokusu o prevrat, ktorý by bol rozprášený brutálnym zákrokom proti mládeži, čo by poslúžilo ako katalyzátor sebestačných cyklov nepokojov a viedlo k hlbokým rozporom. Tie by uľahčili cielené sankcie v reakcii na rastúce občianske násilie. Nie je jasné, do akej miery USA tento scenár presadia alebo dokonca či by uspeli, ak by sa o to úprimne pokúsili. Je to však najpravdepodobnejší model.
Hybridná vojna sa zvyčajne vedie s úmyslom podporiť „doladenie“ režimu (ústupky), zmenu režimu alebo reštart režimu (hlboká ústavná reforma). Tlak prichádzajúci z potenciálnej kampane by sa mohol zmierniť v prípade, že sa dosiahne jeden z týchto troch cieľov alebo ich kombinácia. Opäť treba zdôrazniť, že neexistujú jasné náznaky ako seriózne to Washington myslí, ale je čoraz zjavnejšie, že majú Museveniho dosť a ako zámienku používajú posledné voľby pre miešanie sa do domácich záležitostí. Rozdiely
v spoločnosti, najmä medzi mládežou a staršou generáciou, uľahčujú nepriamo formovať udalosti v závislosti od reakcie bezpečnostných služieb.
Celkovo možno povedať, že niet pochýb o amerických zásahoch do vnútorných záležitostí Ugandy, ale miera ich výkonu je menej priama ako v iných prípadoch, napr. v Sýrii. Zatiaľ len poskytuje platformu na organizáciu tzv. farebnej revolúcie na sociálnych sieťach a jej veľvyslanec udeľuje tichú legitimitu opozičnému lídrovi ako „utláčanému politickému väzňovi“. Je však potrebné dodať, že existuje veľa legitímnych dôvodov, ktoré nemajú nič spoločné s USA a prečo je toľko Uganďanov rozladených zo súčasného prezidenta Museveniho. Nezaujíma ich, či sa v prospech Číny obrátil chrbtom k Amerike, pretože pomerne veľa z nich je jednoducho nespokojných so stavom demokracie a ďalší sú unavení, že ho vidia pri moci už tri desaťročia. Tento stav vecí umožňuje externým silám pomerne ľahko a nepriamo „prikladať do ohňa“ nepokojných cyklov, hoci ich úspech závisí od reakcie vládnych síl a občianskej spoločnosti.
autor: JÁN HORVÁTH
Zdroje:
(1) Uganda accuses US envoy of subversion for trying to visit Bobi Wine; autor: Laura Di Biasio; France 24, 19.1.2021
(2) US ambassador blocked from visiting Bobi Wine as official warns ‚don’t cry for Ugandans‘; autor: Eoin McSweeney; CNN, 19.1.2021
(3) Museveni declared winner of disputed Uganda presidential election; Reuters/Al Jazeera, 17.1.2021
(4) IRC study shows Congo’s neglected crisis leaves 5.4 million dead; IRC/OCHA Services, 22.1.2008
(5) Interview: Ugandan president says BRI critical to Africa’s fast-track development; Xinhua Net, 31.8.2018
(6) THE EFFECTS OF A VERY YOUNG AGE STRUCTURE IN UGANDA; Population Action International
(7) Uganda bans social media ahead of presidential election; Reuters, 12.1.2021
(8) zem a vek
PODPORTE nezávislé médium.
Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na rozvoj a propagáciu stránky, aby sa o nej dozvedelo čo najviac ľudí.
Aj malá čiastka dostatočne pomôže.
IBAN: LT90 3250 0868 2837 7659 BIC: REVOLT21 do poznámky prosím uviesť “dar“
ďakujeme
Vyhlásenie:
Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu zna redakcia@slovanskenoviny.sk
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
Vraj sa tým klaniame režimu, ktorý podkopáva bezpečnosť celej Európy. Novopečený „energetický expert“ a poslanec…
Ukrajinský prezident podľa slovenského premiéra finančne poškodzuje Slovensko a kvôli podpore sankcií na ruský jadrový…
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…