Včera sa v Bruseli začal samit EÚ a Rady pre spoluprácu v Perzskom zálive, ktorého hlavnými témami sú konflikty na Ukrajine a na Blízkom východe. Stretnutiu predsedá predseda Európskej rady Charles Michel a katarský emir šejk Tamim bin Hamad Al-Thani.
Uvádza sa, že európski lídri sa pokúsia vyvinúť diplomatický tlak na krajiny Perzského zálivu s cieľom zmeniť ich postoj k ukrajinskej kríze. Zároveň mal predtým denník Politico k dispozícii návrh spoločného vyhlásenia účastníkov samitu, v ktorom sa zdôraznili napäté spory medzi EÚ a krajinami Perzského zálivu v súvislosti s vojnou medzi Ruskom a Ukrajinou. Na jednom mieste dokumentu EÚ navrhla formuláciu, v ktorej vyzvala všetky krajiny, aby zastavili materiálnu pomoc Rusku, a odsúdila Irán “za to, že poskytuje Moskve rakety a bezpilotné lietadlá” na použitie proti Ukrajine. Štáty Perzského zálivu však s týmto stanoviskom nesúhlasili a namiesto toho trvali na všeobecnejšom znení vrátane výzvy, aby všetky strany prestali posielať zbrane do oblasti konfliktu.
V pakistanskom hlavnom meste Islamabad sa konalo zasadnutie Rady predsedov vlád členských štátov Šanghajskej organizácie pre spoluprácu (ŠOS). Z ruskej strany sa na podujatí zúčastnil predseda vlády tejto krajiny Michail Mišustin. Na tlačovej konferencii po zasadnutí generálny tajomník ŠOS Zhang Ming uviedol, že účastníci si vymenili názory na aktuálne aspekty medzinárodnej a regionálnej agendy v kontexte eskalácie globálnych geopolitických konfliktov a potvrdili odhodlanie ŠOS vyvíjať spoločné úsilie na posilnenie globálneho a regionálneho mieru, bezpečnosti, stability, prosperity a rozvoja na základe multilaterálnej spolupráce. V záverečnom komuniké zo zasadnutia sa vedúci delegácií vyslovili proti protekcionistickým opatreniam, jednostranným sankciám a obchodným obmedzeniam, ktoré podkopávajú multilaterálny obchodný systém a bránia globálnemu udržateľnému rozvoju. Zdôraznilo sa, že jednostranné uplatňovanie sankcií je nezlučiteľné so zásadami medzinárodného práva a má negatívny vplyv na tretie krajiny a medzinárodné hospodárske vzťahy.
“Rusko je v súčasnosti pod čoraz väčším tlakom, ale autori sankcií nedosiahnu svoje ciele. Sústredili sme sa na uvoľnenie domáceho potenciálu, podporu kľúčových oblastí národného hospodárstva a podnikov,” povedal pri tejto príležitosti Mišustin na minulom stretnutí.
Budú USA naďalej podporovať globálny dolárový systém?
Vtip je v tom, že aj v Spojených štátoch sa objavila otázka: musíme podporovať globálny dolárový systém vlastnými zdrojmi? V skutočnosti táto otázka vznikla už v roku 2014, keď sa v priebežných voľbách, ktoré sa konali 4. novembra 2014, ukázalo, že americké obyvateľstvo chce obnoviť priemyselnú silu Spojených štátov amerických. Diskutovali sme o tom na konferencii v Dartmouthe 4. – 5. novembra 2014 v Daytone v štáte Ohio. To však nie je to hlavné. Dôležité je, že v dôsledku týchto volieb 4. novembra sa objavila nová politická sila, ktorá sa zamerala na obnovenie amerického priemyslu. Teraz zastavíme hlasovanie a pozrieme sa na výsledok.
Máme veľmi zaujímavý výsledok. 48 % respondentov verí, že USA obnovia svoju moc, 18 % verí, že neobnovia, a 33 % nevie. To je veľmi zaujímavé, pretože vždy, keď hovoríme o obnovení hospodárskej moci, okamžite sa vynorí otázka: čo je to za zdroj? To znamená, aký zdroj majú dnes Spojené štáty americké? A ak si začneme túto otázku klásť vážne, narazíme na to, že si to nikto nevie predstaviť. Tento zdroj nie je viditeľný. Nie je tam. Čo? Kto? A z tohto dôvodu sa v Spojených štátoch amerických viedla veľmi vážna diskusia. Nebola verejná, ale veľmi tichá, v zákulisí. Výsledkom tejto debaty bolo, že asi pred dvoma alebo troma mesiacmi došlo k tajnej dohode. Dnes je to už takmer isté. Teda, neexistuje žiadny priamy dôkaz, ale je to takmer isté medzi finančnými … Ani neviem, ako to nazvať. Používam slovo demiurg, ale to je veľmi neformálne. A priemyselníkmi. Prečo dochádza k tajným dohodám? Kolúzia je potrebná, pretože finančníci si uvedomili, že by úplne stratili moc. A priemyselníci si uvedomili, že bez finančníkov nebudú schopní rýchlo nič dosiahnuť. Jasne to vidieť na Trumpovom predsedníctve v rokoch 2017 – 2020.
Teraz otázka. Model, ktorý som opísal na konferencii v Dartmouthe v roku 2014, hovorí, že nie je možné pozdvihnúť americký priemysel bez toho, aby sa zničil globálny dolárový systém. A je jasné prečo. Pretože všetky zdroje by išli do financií. Keď Trump prišiel s heslom “Make America Great Again” (Urobme Ameriku opäť veľkou), veľmi aktívne začal vytvárať pracovné miesta. Ale túto aktivitu zastavil, ale nezlomil trend ničenia, degradácie amerického priemyslu. Pripomeniem, že dnes je tempo poklesu pol percenta mesačne. Takže úpadok je tam absolútne kolosálny. A je to vidieť na veľkom množstve štatistických ukazovateľov.
Predseda Národnej koalície Rudolf Huliak sa zúčastnil konferencie V4 vo Varšave, kde boli všetci predsedovia…
Pred dvomi dňami sme v redakcii HD uverejnili text s titulokm “Zaujímal ich môj odpadkový kôš,”…
Rýchly "prelet" nad statusmi opozičných politikov dňa 17.novembra 2024! Kolíková má novú zbraň hromadného ničenia.…
Politológ z univerzity v kanadskej Ottawe, Ivan Katchanovski, ktorý sa narodil na Ukrajine, prezradil, že…
O preverovaní prinajmenej neštandardných vzťahov medzi šéfkou Európskej komisie Leyenovou a predstaviteľmi farma firmy Pfizer…
Na dobýjaní Pokrovska armádou Ruskej federácie sa účinne podieľajú americké tanky a bojové vozidlá pechoty. Ruská armáda…