Tvorcom „metódy dýchania Butejko“ je doktor fyziológ Konstantin Pavlovič Butejko (1923 – 2003), ktorý je autorom mnohých vedeckých prác a vynálezov v rôznych oblastiach lekárskej vedy a techniky.
Hlavným teoretickým konceptom metódy Butejko je, že hlavnou príčinou mnohých chorôb je narušenie dýchania, ktoré spôsobuje chronickú hyperventiláciu. Toto narušenie dýchania K. Butejko nazval – chorobou hlbokého dýchania. Nesprávne dýchanie vedie k rozvoju hyperventilácie, čoho dôsledkom sú metabolické poruchy, zníženie imunity, výskyt alergií atď. Výsledkom je vytvorenie kompenzačných (ochranných) mechanizmov, z ktorých najvýraznejšia je bronchiálna astma (Ústav experimentálnej biológie a medicíny Akadémie vied ZSSR, 1962).
“Fakty, ako je známe, sú tvrdohlavou záležitosťou. Lekárske štatistiky rozvinutých krajín sveta za rok 1999 ukazujú dva dôležité znaky:
a) výskyt bronchiálnej astmy dnes vyzerá ako rastúca epidémia.
b) čím intenzívnejšie sa lieči liekmi bronchiálna astma, tým prebieha choroba ťažšie.
Vysoká úmrtnosť, nízka účinnosť liekovej terapie, vývoj alergických reakcií – to všetko nás núti prehodnotiť dnešný pohľad na mechanizmus rozvoja celej skupiny chorôb, ktorých vedúcu úlohu pri tvorbe klinického obrazu hrá hypertonicita, kŕče hladkých svalov steny priedušiek a krvných ciev, štrukturálne zmeny v stene ciev, opuchy a nadmerné vylučovanie sliznice dýchacích ciest, ako aj prítomnosť zápalového procesu alergickej povahy ako abnormálnej imunitnej reakcii. Takými chorobami sú: astma, alergie, nádcha, vysoký krvný tlak, angína pectoris a mnoho ďalších.“
(Z vystúpenia Konstantina Pavloviča Butejko na špecializačných kurzoch pre lekárov, Moskva, rok 2000)
Metóda Butejko umožňuje zastaviť astmatický záchvat pri bronchiálnej astme bez liekov.
Korekcia dýchania pomocou špeciálnej techniky umožňuje nielen zastaviť záchvaty choroby, ale tiež stimuluje postupné zmeny v organizme, čo vedie k možnosti uzdravenia.
Klinická prax ukazuje veľmi vysokú účinnosť pri liečbe vyššie uvedených chorôb: keď je pacient prijatý s opakovanými dennými záchvatmi dusenia pri bronchiálnej astme, môžu byť tieto zastavené za 1 až 3 dni bez pridávania nových liekov k už užívaným pacientom. Ďalej, čo je obzvlášť dôležité pre úspešnú liečbu, si pacient za krátku dobu osvojí zručnosti najjednoduchšej kontroly nad zmenami v hĺbke dýchania v každej situácii, čo pomáha predchádzať vzniku choroby a umožňuje postupne znižovať dávku užívaných liekov alebo ich úplne vysadiť.
Na základe aprobácie bol vydaný príkaz ministerstva zdravotníctva Ruskej federácie č. 591 zo dňa 30/04/85. o zavedení metódy Butejko do lekárskej praxe, na základe dvoch úradných schválení (1968 – Russian Research Pulmonology Institute of SSSR Ministerstva zdravotníctva, 1981 – 1. Sechenov Moscow Medical Institute), rozhodnutia Akademickej lekárskej rady SSSR Ministerstva zdravotníctva 18-12/38-24 z 15/07/82, rozhodnutia Štátneho výboru ZSSR pre vynálezcov a objavy 12\30-680\28 z 27/07/83.
A tiež na základe záverov vedcov z tejto oblasti – akademikov – N.M. Amosova, M.F. Gulogo, S.E. Severina. V súlade s dlhodobou praxou použitia metódy Butejko, ktorá ukázala okruh chorôb vyliečených touto metódou, boli vydané autorské osvedčenia (patenty) pre metódu Butejko a v roku 1985 bolo vydané nariadenie ministra zdravotníctva ZSSR 591 zo dňa 30/04/85 o zavedení metódy Butejko do lekárskej praxe.
Výňatok z patentu N 1067640 (metóda Butejko):
Hypertenzia:
Stenokardia:
– Doba liečenia konvenčne – viac ako rok – vyliečených 0 %
– Doba liečenia Butejko – 2 – 8 týždňov – vyliečených 96 %
Bronchiálna astma, alergie:
Štatistické spracovanie výsledkov liečby metódou Butejko rôznych skupín chorôb, ako aj pozorovanie dlhodobých výsledkov ukázalo vysokú účinnosť (až 96 %) metódy Butejko.
Metóda Butejko samozrejme nie je všeliekom. Nesprávne použitie tejto techniky môže byť aj škodlivé. Metóda Butejko nie je zázračný liek, je to náročná, ale zároveň tvorivá a zaujímavá metóda.https://www.youtube.com/embed/6b2QsCV5Gls?feature=oembed
zdroj a preklad: OZ Biosféra www.biosferaklub.info
Nedostatok poslancov na dnešnej schôdzi parlamentu spôsobil to, že sa neprebral plánovaný bod programu –…
Zástupcovia Lekárskeho odborového združenia (LOZ) kritizujú ministra zdravotníctva Kamila Šaška (Hlas-SD) za to, že im…
Slovenskú národnú galériu (SNG) čakajú konsolidačné zmeny, ktoré majú stabilizovať situáciu a zabrániť protestom nespokojných…
Veto prezidenta! Prezident SR Peter Pellegrini nesúhlasí s novým inštitútom. V novele zákona o slobodnom prístupe k…
Takýto návrh zákona do Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) predkladá vláda. Podľa návrhu, ktorý…
Prax ukázala, že našim skutočným nepriateľom nie je Rusko, ale sú to tí, ktorí nás…