Bývalá nemecká kancelárka Angela Merkelová si v stredu prevzala prestížne ocenenie OSN za to, že počas pôsobenia v úrade otvorila svoju krajinu utečencom. TASR o tom informuje na základe správy tlačovej agentúry AFP.
Merkelová bola ocenená za prijatie viac ako 1,2 milióna utečencov a žiadateľov o azyl v Nemecku v rokoch 2015-2016. V hlavnom meste Pobrežia Slonoviny Yamoussoukro jej udelili Mierovú cenu UNESCO Félixa Houphouëta-Boignyho.
„Porota chcela vzdať úctu odvážnemu rozhodnutiu z roku 2015 privítať viac ako milión utečencov, keď zároveň mnoho hlasov volalo po uzavretí Európy. V tom čase ste boli obrazom odvahy v politike,“ povedala Audrey Azoulayová, generálna riaditeľka Organizácie OSN pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO).
Merkelovej rozhodnutie prišlo počas vrcholiacej utečeneckej krízy vyvolanej vojnovým konfliktom v Sýrii.
„Rešpektovanie, zachovávanie a zdieľanie ľudských práv je poslaním každého z nás. Rozhodli sme sa, že v našej migračnej politike je potrebné tieto zásady brať na vedomie,“ povedala Merkelová. Kancelárkou bola v rokoch 2005-2021.
„Napriek odporu verejnej mienky ste prijali rozhodnutie otvoriť hranice Nemecka ľuďom utekajúcim z vojnových oblastí. Všetkým svetovým lídrom ste pripomenuli ich povinnosť preukazovať solidaritu s každým človekom,“ povedal na slávnostnom podujatí prezident Pobrežia Slonoviny Alassane Ouattara.
Mierovú cenu UNESCO Félixa Houphouëta-Boignyho prvýkrát udelili v roku 1991. Je pomenovaná podľa prvého prezidenta tejto západoafrickej krajiny, ktorý stál na jej čele od získania nezávislosti v roku 1960 až do svojej smrti v roku 1993.
Držiteľmi tohto ocenenia sú aj Nelson Mandela, Jimmy Carter, Jicchak Rabin, Jásir Arafat, Martti Ahtisaari či Xanana Gusmao.
teraz.sk
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…