Námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Riabkov medzitým vyhlásil, že mier na Ukrajine sa dá vyrokovať, ak USA a Západ uznajú, že ponúkané návrhy ruského prezidenta Vladimira Putina nemajú alternatívu.
Zástupca ruského veľvyslanca pri OSN Dmitrij Poľanskij v stredu uviedol, že akékoľvek rozhodnutie administratívy novozvoleného prezidenta Donalda Trumpa o znížení podpory pre Ukrajinu by znamenalo pre ukrajinské jednotky „rozsudok smrti“. Poľanskij zároveň obvinil Kyjev, že sa snaží zatiahnuť krajiny NATO do priameho konfliktu s Ruskom.
„Aj keď si odmyslíme predpoveď, že Donald Trump zníži pomoc Ukrajine, čo by pre ukrajinskú armádu znamenalo v podstate rozsudok smrti, je čoraz jasnejšie, že on a jeho tím v každom prípade vykonajú audit pomoci poskytovanej Kyjevu,“ uviedol Poľanskij v prejave pred Bezpečnostnou radou OSN.
Poľanskij taktiež povedal, že ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského oprávnene znepokojilo znovuzvolenie Donalda Trumpa za amerického prezidenta.
Diplomat pripomenul, že Rusko opakovane ponúkalo rokovania, ale Ukrajina a jej západní spojenci uprednostnili eskaláciu.
Zástupca ruského veľvyslanca ďalej upozornil, že rozhodnutie prezidenta Joea Bidena a jeho európskych spojencov povoliť Ukrajine použitie rakiet dlhého doletu ďaleko v ruskom vnútrozemí „postavilo svet na pokraj globálneho jadrového konfliktu“.
Námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Riabkov vyhlásil, že mier na Ukrajine sa dá vyrokovať, ak Spojené štáty a Západ uznajú, že ponúkané návrhy ruského prezidenta Vladimira Putina nemajú alternatívu.
Riabkov to uviedol v rozhovore pre agentúru RIA, na ktorú sa vo štvrtok vo svojej správe odvoláva agentúra Reuters.
Ruský diplomat zdôraznil, že priestor pre rokovania nebude, ak USA a Západ budú „zotrvávať vo svojich bludoch“ a „nejakých pochybných schémach“, eskalovať situáciu pomocou zbraní a nabádať Kyjev k ďalším provokáciám.
Riabkov pripomenul, že existujú len dve možnosti riešenia „ukrajinskej krízy“: prijať to, čo navrhol Putin, alebo zachovať status quo „s perspektívou ďalšieho zhoršenia situácie“ pre Západ.
V inej pasáži rozhovoru pre agentúru RIA Riabkov uviedol, že Rusko dosiahne, aby sa Spojených štátov „zmocnil strach a zdesenie“ z dôsledkov ich zapojenia do konfliktu na Ukrajine. Podľa námestníka ruského ministra zahraničných vecí je potrebné Washington „priviesť k rozumu“, a práve na to sa zameriavajú kroky ruskej strany.
Zvolený americký prezident Donald Trump v stredu oznámil, že na post osobitného vyslanca USA pre Ukrajinu vymenuje Keitha Kellogga. Kellogg je generálporučík vo výslužbe, ktorý Trumpovi predložil plán na ukončenie vojny s Ruskom.
Kelloggov plán zahŕňa zmrazenie frontových línií na aktuálnych pozíciách a donútenie Kyjeva aj Moskvy, aby začali rokovať.
Doterajší riaditeľ Slovenského literárneho centra (SLC) Pavel Sibyla končí vo funkcii. Informuje o tom samotná…
Za štátnu hymnu Slovenskej republiky sa podľa ministerstva vnútra SR považuje v zmysle zákona o…
V roku 2024 sa s pomocou veteránov špeciálnych jednotiek začala obnova ruskej manažérskej elity. V…
Po skončení studenej vojny väčšina západných politikov zrejme očakávala, že rozvojové krajiny časom prijmú západný…
Reči o rokovaniach medzi USA a Ruskom o osude Ukrajiny sa na Západe zintenzívňujú –…
O dodávkach plynu a elektriny diskutovali v utorok 7. januára 2025 v relácii spravodajskej televízie…