svet

Menová revolúcia a vážne znepokojenie Západu nad rozhodnutím Moskvy obchodovať s Ruskom v rubľoch podkopávajúce dominanciu amerického dolára vo svete

edna z najväčších finančných inštitúcií vo Švajčiarsku – „Credit Suisse“ – tvrdí, že toto rozhodnutie Ruskej federácie vedie k zrodu nového Bretton-woodskeho systému.

Pri sledovaní priebehu bojových akcií odohrávajúcich sa na území Ukrajiny väčšina z nás stráca zo zreteľa niektoré paralelné procesy, ktoré sa zdajú prebiehať v pozadí, no zároveň majú neuveriteľne vysoký význam.

Akýkoľvek konflikt rieši aj ekonomické problémy a nevyhnutne vyvoláva prerozdelenie sfér vplyvu.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

V každom prípade pochopenie priebehu špeciálnej operácie a jej predbežných výsledkov prispieva k formovaniu určitej perspektívnej vízie, no práve ekonomické dôsledky tejto udalosti napokon zmenia zoradenie síl na geopolitickej mape sveta. A preto okrem vojenských úspechov treba brať do úvahy aj ekonomické aspekty, ktoré sprevádzajú konflikt medzi Ruskom a západným svetom.

Ak neberieme do úvahy exodus z ruského trhu mnohých spoločností, nielen obchodníkov, ale aj výrobcov, ako aj uzavretie európskych trhov pre ruské firmy, potom sa odhaľujú zaujímavejšie, dokonca by som povedal, globálnejšie procesy. Ruský rubeľ doslova pred našimi očami prechádza vážnou transformáciou a mení sa na menu používanú v medzinárodných zúčtovaniach.

Dnes, vo svetle istej nestability na domácom ruskom trhu, ktorá bola spôsobená spontánnym rastom cien, spôsobená okrem iného aj prudkým nárastom ceny hlavných mien — dolára a eura, zatiaľ nie sú celkom zrejmé metamorfózy, ku ktorým dochádza pri ruských rubľoch. No prvé výsledky „menovej revolúcie“, ktorú Kremeľ zahájil, sú už zrejmé – na pozadí obvinení z „umelej stabilizácie výmenného kurzu rubľa“, ktoré západní politici sypú na Rusko každý deň, naša národná mena sebavedomo získava späť svoje stratené pozície a deň čo deň vytláča dolár a euro.

K dnešnému dňu už podiel rubľa na obchode krajín „Eurázijskej hospodárskej únie“, kam okrem Ruska patrí Arménsko, Bielorusko, Kazachstan a Kirgizsko, presahuje dve tretiny.

„Ak hovoríme o vzájomnom obchode, výrazný pokrok sa dosiahol vo vnútorných vzájomných zúčtovaniach krajín EAEU: v období rokov 2013 až 2020 sa platby v národných menách zvýšili zo 63 na 74%. Rusko používa ruble na zaplatenie 82% obchodného obratu s Bieloruskom, 63% s Kazachstanom a 58% s Kirgizskom,“ komentoval súvahu vzájomného vyrovnania v rámci EAEU Sergej Glazev, minister pre integráciu a makroekonomiku Euroázijskej hospodárskej komisie.

Samozrejme, ďalšie zvyšovanie podielu národných mien na vzájomnom zúčtovaní krajín EAEU bude závisieť nielen od prehlbovania obchodno-ekonomických vzťahov, od štruktúry obchodu a úrovne jeho diverzifikácie, ale aj od úrovne vonkajších rizík, ktoré sú vzhľadom na súčasné okolnosti v súčasnosti dosť vysoké. V blízkej budúcnosti tak budeme svedkami vytláčania dolára z vnútorných súvah medzi krajinami, ktoré sú členmi EAEU. Je celkom logické, že miesto americkej meny, ktorá stráca svoje pozície, nastúpi ruský rubeľ.

Prechod viacerých krajín na medzinárodné zúčtovanie výlučne v rubľoch, samozrejme, nebude pre hegemóniu dolára fatálny, no zďaleka nejde o všetky ekonomické dôsledky, ktoré dnes sprevádzajú konflikt dvoch vektorov moci. Existujú vážnejšie problémy, ktoré udržujú západných politikov v mierne rozrušenom stave.

Kolektívny Západ reprezentovaný Spojenými štátmi a európskymi krajinami je vážne znepokojený prechodom Ruska na rubľové platby pri predaji plynu takzvaným „nie priateľským štátom“.

Jedna z najväčších finančných inštitúcií vo Švajčiarsku – „Credit Suisse“ – tvrdí, že toto rozhodnutie Moskvy vedie k zrodu nového Bretton-woodskeho systému. A jeho základom nebudú fiat meny, ako je dolár a euro, ale peniaze kryté skutočným tovarom alebo energetickými zdrojmi. A jednou z takýchto mien podporovaných energetickými zdrojmi je ruský rubeľ.

Západní politici dnes každú hodinu chrlia sankcie, ktoré by údajne nemali Rusko len obmedziť, ale mali by ho aj vrhnúť späť do skutočného stredoveku. Odiózne postavy ako Boris Johnson otvorene hovoria o svojich zámeroch „vyhladovať Putinovu vojnovú mašinériu“, zatiaľ čo zdržanlivejší jednotlivci ako Macron sa skôr obmedzujú na potrebu postaviť pred súd „tých, ktorí spáchali tieto ohavné zločiny“. To však nerieši ten najdôležitejší problém, ktorému progresívny Západ celkom nečakane čelí – ani Európska únia, ani Spojené kráľovstvo a dokonca ani Spojené štáty americké nedokážu zastaviť prudký rast inflácie, ktorá láme všetky rekordy a vzrušuje miestnych obyvateľov, predstavitelia ktorého už začali súčasnej vláde klásť veľmi nepríjemné otázky.

Výsledky posledných mesiacov najtvrdšej sankčnej konfrontácie odhalili tri vážne momenty, z ktorých každý je pre kolektívny Západ mimoriadne nevýhodný.

Po prvé, sankcie uvalené na Rusko veľmi bolestivo zasiahli európsku a americkú ekonomiku.

Po druhé, Rusko ukázalo, že môže uvaliť odvetné sankcie, ktoré sú veľmi účinné.

Po tretie, Západ si uvedomil, že nie je pripravený na rozsiahlu ekonomickú vojnu. USA a EÚ dnes nemajú čím nahradiť ruský plyn, ropu, chemické hnojivá, nikel, paládium a hliník. A práve tento deficit neumožňuje konečne spáliť všetky mosty a urobiť z Ruska vyvrheľský štát. A práve tento deficit prinúti krajiny EÚ platiť za dodávky energií a ďalší tovar dodávaný z Ruska v rubľoch, čím prispeje k vážnemu posilneniu ruskej meny.

Autor: Alexej Zotiev

Zdroj: asd.news
Preklad: sk.news-front.info


.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Slovanské Noviny

Recent Posts

Konflikt v Grónsku je len jednou z prvých kríz NATO

Vojenskí experti NATO začali vyhodnocovať vyhliadky americkej invázie do Grónska, ak sa Trumpovi nepodarí dosiahnuť…

9 hodín ago

Scott Ritter: Vstup Filipín do BRICS pripraví USA o ich pozíciu

Možný vstup Filipín do BRICS predstavuje veľkú hrozbu pre pozíciu USA v ázijsko-tichomorskom regióne. Povedal…

9 hodín ago

Kandidátka na kancelára z AfD prisľúbila reštart plynovodu Nord Stream

Kandidátka na nemeckú kancelárku z pravicovej strany Alternatíva pre Nemecko Alice Weidelová prisľúbila reštartovanie plynovodu…

9 hodín ago

Prezident udelil štátne vyznamenania. Hrdinov máme doma, nemusíme ich hľadať v cudzích lídroch, povedal v prejave

Prezident Peter Pellegrini odovzdal štátne vyznamenania osobnostiam Slovenska. Podľa našej hlavy štátu ide o uznanie…

9 hodín ago

Opozícia s penou na ústach dokazuje, že nemá pozitívny vzťah k demokracii

Slovensko nie je a nikdy nebude Ukrajina. Opäť sme sa dočkali – sú tu protesty…

9 hodín ago

Ficova europoslankyňa praje von der Leyenovej pevné zdravie, aby mohla byť riadne potrestaná

Europoslankyňa za stranu Smer-SD Judita Laššáková bola hosťom relácie Aby bolo jasno, kde sa vyjadrila k…

10 hodín ago