08.12.2020
SLOVENSKO: Rýchle zmeny Ústavy Slovenskej republiky, v núdzovom stave, bez predchádzajúcej spoločenskej a odbornej diskusie, v čase nadchádzajúcich sviatkov a pri nemožnosti konať na túto tému konferencie, sú viac ako podozrivé, odznelo v diskusnej relácii Online
Prichádza diktatúra? Skrýva sa za zmenou Ústavy?
Čoraz intenzívnejšie sa dozvedáme o vážne myslených zmenách ústavy. O zmenách v súdnictve, v právomociach Ústavného súdu Slovenskej republiky, ako aj o zámere vytvoriť takzvaný najvyšší správny súd. Verejná diskusia neexistuje a tak jediné informácie o odborných pripomienkach pochádzajú iba zo sociálnych sietí. Niektoré z nich na základe diskusie na najznámejšej sociálnej sieti sme spracovali.
Najskôr si pripomeňme vystúpenie poslanca Martina Čepčeka, rebelujúceho člena klubu OĽaNO v parlamente na túto tému:
“Prisahali sme na tú ústavu, ktorá sa teraz má zmeniť. Neviem, či si uvedomujete odpovedajúcu zodpovednosť, ja áno. Ide sa meniť základný zákon tohto štátu. Tento zákon ovplyvní veľmi výrazne život v našej krajine. Ovplyvní mnohé zákony. Preto si myslím, že tak závažné rozhodnutie, akým je zmena ústavy, si zaslúži podrobnú a dlhú celospoločenskú diskusiu. Veď ako často sa takýto dôležitý zákon prijíma? Raz za niekoľko rokov. Po tom, čo som tu posledné dni videl, si myslím, že k ústave je momentálne osem pozmeňujúcich návrhov. Obávam sa o kvalitu tohto zákona a myslím, že by bolo vhodné venovať tomu patrične primeranú dobu času. Podľa Benátskej komisie sa neodporúča v čase núdzového zákona prijímať tak dôležité zákony, akými sú ústavné zákony alebo ich novely.
Bývala zástupkyňa SR pred Európskym súdom pre ľudské práva (ESĽP) JUDr. Marica Pirošíková, ktorá je v súčasnosti advokátka a zároveň pôsobí na Právnickej fakulte UMB v Banskej Bystrici v tejto súvislosti v citovanej diskusii povedala:
„Už som to viac krát pripomenula v mojich mediálnych vystúpeniach. Pripomenula som aj upozornenie Benátskej komisie. Na zdržanlivosť v súvislosti s týmto procesom upozorňuje aj pani prezidentka. Na schôdzi ústavnoprávneho výboru sa zúčastnil aj predseda Ústavného súdu, ktorý tiež apeloval na zdržanlivosť, najmä, pokiaľ ide o právomoc ústavného súdu, ktorá dáva súdu možnosť preskúmať ústavnosť ústavného zákona. Ústavný súd by mal mať v rukách brzdu, ak by sa zákonodarca raz rozhodol prijať zákon, ktorý je vo svojej podstate neústavný…. Pripomínam, že to, čo sa stalo v nacistickom Nemecku, sa začalo prijatím ústavných zákonov.“
DR. MGR. Anton Chromík, PHD., advokát a známy aktivista v témach ochrany rodiny a iniciátor petície „Neničte nám ústavu“:
“Toto nie je čas na prijímanie ústavných zmien. My sme v núdzovom stave, permanentne vystrašení, ľudia nemôžu slobodne diskutovať na stretnutiach. Aký je teraz náš občiansky priestor na to, aby sme slobodne a odborne diskutovali?” Slobodne sa zhromažďovali? Tu sa niečo robí zámerne potichu! Pritom ide o tak vážnu zmenu jednej zo zložiek moci. Najvyšší správny súd – novinka, ktorá sa zavádza, najvyššie poschodie súdnej moci. Nie je dôležité, že bude, otázka a vážna otázka je, kto bude vyberať jeho personálne obsadenie?“
Filozof Jozef Šúst:
“Určite hrozí riziko oslabenia parlamentarizmu. A to tým, že po prípadnom prijatí zmien parlament nebude tým, kto bude vyberať sudcov na najvyšší správny súd. Bude ich vyberať ministerstvo. A súdna rada. Tu je riziko, že nominanti budú zodpovedať politickým preferenciám.”
Zdroj: https://www.hlavnydennik.sk
PODPORTE nezávislé médium.
Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na propagáciu stránky, aby sa o nej dozvedelo čo najviac ľudí.
Aj malá čiastka dostatočne pomôže.
ďakujeme
Vyhlásenie:
Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu zna redakcia@slovanskenoviny.sk
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
Excesy, k akému došlo naposledy v Košiciach, sú dosledkom desaťtročí marazmu na Slovensku. Krajnosťami toho…
Ideologické rozhodnutie Merkelovej vlády by podľa neho mali nemeckí politici prehodnotiť. Ukončenie prevádzky nemeckých jadrových…
Podpredseda vlády SR a minister životného prostredia Tomáš Taraba (nom. SNS) sa stretol aj s…
Pokud vyhraje volby a stane se příštím kancléřem, dá Putinovi ultimátum na zastavení války, jinak…
Film obsahuje niekoľko rozhovorov s ruským prezidentom Vladimírom Putinom. Jeho tvorcovia navštívili mnohé krajiny a…
Verejnoprávna Tlačová agentúra Slovenskej republiky manipulovala s videozáznamom z tlačovej besedy Progresívneho Slovenska a snažila…