V doslovnom útoku na Francúzsko za uzurpáciu bohatstva Nigeru a ďalších 13 bývalých francúzskych západoafrických a stredoafrických kolónií talianska premiérka Giorgia Meloniová kritizovala Francúzsko, najmä prezidenta Macrona, za nehanebné a nepretržité zavádzanie francúzskeho franku CFA v týchto krajinách.
Dá sa povedať, že CFA frank (CFA – francúzska skratka pre frank finančného spoločenstva Afriky ) za posledných 50 rokov bránil bývalým francúzskym kolóniám, aby sa samostatne rozvíjali. Napriek bohatstvu Afriky na prírodné zdroje sa sotva posunuli v porovnaní s hospodárskym rozvojom vyššie. Namiesto toho naďalej zotrvávajú v chudobe.
Ich nepretržité spojenie s frankom CFA výrazne prispelo k uskutočneniu vojenského prevratu v Nigeri, ako aj predtým v Mali a Burkine Faso.
Vojenský prevrat v Nigeri vyvolal mnoho „krízových momentov“ – ECOWAS hrozilo, že vojensky zasiahne, ak sa „demokraticky zvolený“ prezident Mohamed Bazoum nevráti k moci. Vojenská junta pod vedením generála Abdourahamane Tianiho to zatiaľ striktne odmieta a obviňuje Bazouma, že je západným lokajom, ktorý poslúcha rozkazy Francúzska a EÚ.
Minister zahraničných vecí Washingtonu Antony Blinken povedal, že Rusko, ktoré si vybralo prezidenta Putina so skupinou Wagnerových žoldnierov, „využíva“ puč v Nigeri, čo naznačuje, že Putin a Wagner mohli byť účastníkmi prevratu. Pozrite si toto .
Vojenský zásah v Nigeri [ECOWAS, Francúzsko / NATO] by mohol spustiť širšiu vojnu, povedal pre RIA Novosti Antinekar al-Hassan , politický poradca zvrhnutého prezidenta Mohameda Bazouma.
Dúfajme, že vojenskému zásahu sa dá odvrátiť. Prezident Putin sa už skôr obával, že akákoľvek zahraničná intervencia môže vyvolať konflikt ďaleko za hranicami Nigeru. To zjavne nie je v záujme Ruska, pretože globálny juh pod vedením BRICS (Brazília, Rusko , India, Čína , Južná Afrika) spolupracuje na zjednotení Afriky.
Prečo sa tento vojenský prevrat javí oveľa dôležitejší ako predchádzajúce tri v západnej Afrike, a to všetko za posledných pár mesiacov, Burkina Faso, Mali a Nigéria bohatá na ropu? Možno preto, že USA majú vojenskú základňu v Nigeri? A pretože Niger je najväčším africkým producentom jedného z najkvalitnejších uránov na svete – odhadom 5 až 10 % svetovej produkcie. Niger má tiež naftu.
ECOWAS, Hospodárske spoločenstvo západoafrických štátov, hrozbu vojenskej intervencie možno ľahko zamietnuť, ak sa na ECOWAS pozeráme len ako na západoafrické hospodárske spoločenstvo. ECOWAS je však viac. ECOWAS je podporovaný Francúzskom, USA a NATO. Intervencia NATO v Afrike, počnúc NIGEROM, by bola osudná nielen pre Afriku, ale aj pre kolektívny globálny Juh. Mohlo by to spustiť oveľa viac než len pokus o znovudosadenie zosadeného prezidenta Bazouma.
O čom západné médiá mlčia, sú stovky rokov francúzskeho vykorisťovania západnej a strednej Afriky, ktoré po získaní nezávislosti v roku 1960 Francúzsko zoskupilo do dvoch zväzkov, západnej Afriky (8 krajín) a strednej Afriky (6 krajín).
Dva bloky 14 krajín majú spoločnú menu, frank CFA, ktorý je úzko spojený a podporovaný francúzskou centrálnou bankou (Banque de France), ktorá tak ekonomicky zotročuje 14 krajín pre francúzske výhody.
Nepotvrdené odhady naznačujú, že 14 bývalých kolónií prispieva prostredníctvom tohto prepojenia medzi 15 % a 25 % k francúzskemu HDP.
Pripomína to Muammara al-Kaddáfího, ktorého 20. októbra 2011 nešťastne zlynčovali jednotky NATO na čele s Francúzskom, pretože sa chystal zaviesť Líbyou podporovaný zlatý dinár ako celoafrickú nezávislú menu.
A ako je to s tým, že Washington, EÚ, varuje pred „zahraničnou intervenciou“? To, čo títo celosvetoví uzurpátori neustále robia, je práve toto zasahovanie do vnútorných záležitostí iných suverénnych krajín, rozdávanie hrozieb a „sankcií“ – pre každého, kto vzdoruje ich samozvanej nadradenosti.
Toto sa musí zmeniť. A bude tomu tak, keďže sa Afrika postupne prebúdza a stáva sa vlastnými suverénnymi národmi, najmä vďaka snahám o zjednotenie globálneho Juhu pod vedením Číny a Ruska, ktoré sa posilní preorientovaním Iniciatívy pásu a cesty (BRI) smerom k BRICS-plus a globálnemu Juhu.
Peter Koenig
O autorovi: Peter Koenig je geopolitický analytik a bývalý hlavný ekonóm Svetovej banky (30 rokov). Osem rokov pracoval v západnej Afrike, bývalých kolóniách Frances, vrátane Nigeru, Mali a Burkiny Faso. Vie o „dojednaniach CFA“, vďaka ktorým je 14 zón CFA v západnej a strednej Afrike závislých od Francúzska.
Prednáša na univerzitách v USA, Európe a Južnej Amerike. Pravidelne píše pre online časopisy a je autorom knihy Implózia – ekonomický thriller o vojne, ničení životného prostredia a korporačnej chamtivosti; a spoluautorka knihy Cynthie McKinneyovej „Keď Čína kýchne: Od blokovania koronavírusu po globálnu politicko-ekonomickú krízu“ ( Clarity Press – 1. novembra 2020).
Peter je výskumným pracovníkom Centra pre výskum globalizácie (CRG). Je tiež nerezidentom Senior Fellow Inštitútu Chongyang na Renminskej univerzite v Pekingu.
youtube/ria/skspravy.sk
Vraj sa tým klaniame režimu, ktorý podkopáva bezpečnosť celej Európy. Novopečený „energetický expert“ a poslanec…
Ukrajinský prezident podľa slovenského premiéra finančne poškodzuje Slovensko a kvôli podpore sankcií na ruský jadrový…
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…