Sme štátom, ktorý zvláda pandémiu najhoršie zo všetkých. Máme preplnené nemocnice, najviac obetí a tie denne pribúdajú. To však vláde za pozornosť nestojí. Jediné čo ich zaujíma, sú vzájomné hádky a prekáračky. Kto nám vlastne dnes vládne? Na to hľadá otázku člen strany Smer-SD Igor Melicher
Podľa Melichera vzájomné škriepky politikov paralyzujú krajinu už niekoľko týždňov a situácia sa neustále zhoršuje. Dostali sme sa do stavu, keď nemáme funkčného premiéra, žiadneho ministra zdravotníctva ani ministra práce, sociálnych vecí a rodiny, dokonca nikto nestojí ani na čele tajných služieb. Zatiaľ ani nie je jasné, kto ich nahradí.
V nedohľadne tak zostáva riešenie pandémie, riadenie sociálneho dialógu či kompenzácie strát spôsobených koronavírusom. „Podľa vyjadrení niektorých koaličných politikov je na Slovensku vojna medzi bezpečnostnými zložkami,“ a špeciálnym prokurátorom je politik vo výkone trestu. Navyše ešte stále pod dohľadom probačného úradníka, vyratúva nedostatky Melicher.
Prezidentka podľa neho na výkon svojej funkcie tiež nestačí, nedokáže samostatne riešiť vládnu krízu, A „zjavne musí svoje kroky konzultovať s inými hráčmi.“ Melicher pri tom naráža na návštevu z americkej ambasády práve v čase, keď v prezidentskom paláci prebiehala diskusia o vládnej kríze medzi hlavou štátu a zástupcami koaličných strán – Veronikou Remišovou a Richardom Sulíkom.
Predseda Národnej rady Boris Kollár podľa Melichera tiež nie je žiadnou výhrou. Nedokáže udržať štandardný politický dialóg medzi koalíciou a opozíciou. Tej sú blokované a zamietané všetky návrhy zákonov či programových bodov na schôdzach.
V oblasti zahraničnej politiky nastal odklon od vyvážených pozícií smerom k nekritickému prijímaniu len jednej strany, pričom sme stratili rešpekt zahraničia a oslabila sa aj naša pozícia v rámci V4. Podľa The Economist je Slovensko na chvoste rebríčka v pomoci ľuďom v čase pandémie.
„Slovensko je dnes rozbitý štát, pričom môžeme reálne hovoriť o strate našej suverenity, strate autority, dôstojnosti, dôvery a stabilných pozícií v medzinárodnej politike,“ uvádza Melicher.
Tých problémov je však omnoho viac. Koalícia kazí, čoho sa dotkne a medzitým sa každý snaží uchmatnúť niečo pre seba.
„V pozadí a mimo svetla kamier dohadujú kšefty v desiatkach miliónov eur na priamo bez súťaže, skloňujú sa úvahy o ďalšej privatizácii národného majetku, minister školstva sa snaží politicky ovládnuť vysoké školstvo cez novelu vysokoškolského zákona, oslabil sa Zákonník práce, z tripartity boli vyštvaní odborári a má prestať platiť záväznosť kolektívnych zmlúv vyššieho stupňa, máme problém s liekmi, zdravotníckym vybavením, vakcínami, realizujeme nezmyslené a extrémne drahé celoplošné testovanie, ktoré zvýšilo počet nakazených a nikto nevie čo sa bude diať v ďalších týždňoch, lebo jediné čoho sme svedkami je obrovský politický chaos,“ uvádza člen Smeru.
Podľa jeho názoru sú vzťahy v koalícii už tak zlé, že tu žiadna rekonštrukcia už nemôže.
„Cestou sú jedine predčasné voľby, ktoré môžu rozdať karty od znovu a priniesť na Slovensko stabilitu. Ak sa politický stav núdze čoskoro nevyrieši, tak sa dostaneme od rozbitého štátu k nefunkčnému štátu,“ dodáva na záver Igor Melicher.
zdroj: hlavné správy
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…