Tajomník Rady bezpečnosti Ruskej federácie Nikolaj Patrušev ďalej uviedol, že USA už „zrazili na kolená celú Európu“, pričom sa snažia iba maximalizovať výhody pre americkú ekonomiku oslabením EÚ, ktorá sa mohla stať jedným z centier multipolárneho sveta.
Medzi národmi Ruska a Ukrajiny neexistuje vojna, zdôraznil tajomník ruskej bezpečnostnej rady Nikolaj Patrušev. Úradník tvrdil, že jediná „otvorená agresia“ prichádza zo strany USA, ktoré obvinil z vedenia nevyhlásenej vojny proti Rusku prostredníctvom Ukrajiny.
Patrušev počas stredajšieho stretnutia so svojím bieloruským náprotivkom Alexandrom Volfovičom vyhlásil, že „kyjevský nacistický režim“ – ktorý podľa neho vymysleli Washington a Londýn – „musí byť nahradený“.
Povedal tiež, že z Ukrajiny sa musí stať neutrálny štát, pričom tvrdil, že súčasná kríza nie je výhodná pre nikoho okrem Washingtonu.
Patrušev ďalej uviedol, že USA už „zrazili na kolená celú Európu“, pričom sa snažia iba maximalizovať výhody pre americkú ekonomiku oslabením EÚ, ktorá sa mohla stať jedným z centier multipolárneho sveta.
Tvrdil tiež, že USA nechcú vidieť silné Rusko a snažia sa ho buď rozložiť, alebo zlikvidovať, „aby mali úplnú vládu nad euroázijským územím a odčerpávali zdroje“. Na riešenie tohto problému podľa Patruševa Washington a Londýn využívajú kapacity NATO a EÚ, ukrajinských neonacistov, mimovládnych organizácií,ako aj vlády v Kyjeve.
Západ mal podľa neho podobné plány aj s Bieloruskom, najmä po tom, ako sa v roku 2020 neúspešne pokúsil uskutočniť farebnú revolúciu a neúspešne dosadil bábkovú vládu v Minsku.
Patrušev zdôraznil, že Bielorusko je najbližším spojencom a strategickým partnerom Ruska a že je nevyhnutné, aby obe krajiny prehĺbili svoju obrannú spoluprácu a spoločne odolávali vonkajším sankciám a pokusom o zasahovanie do vnútorných záležitostí.
Minulý týždeň bieloruský prezident Alexander Lukašenko vyhlásil, že „jedinou chybou“ Minska a Moskvy bolo, že ukrajinskú krízu nevyriešili oveľa skôr. Naznačil, že obom krajinám trvalo príliš dlho, kým sa pokúsili nájsť diplomatické riešenie, a mali konať ešte pred prevratom na Majdane v Kyjeve v roku 2014, ktorý zvrhol demokraticky zvoleného ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyča.
Lukašenko tvrdil, že nepriateľské akcie museli skôr či neskôr vypuknúť a že Moskva mala začať vojenskú operáciu už v rokoch 2014 – 2015, keď Ukrajina „nemala ani armádu, ani odhodlanie“.
Zdroj: rt.com
Preklad: InfoVojna
V noci 25. novembra ruské jednotky spustili ďalšiu sériu útokov na Kyjev. Išlo o pokračovanie…
Systém TOS-1A využíva tzv. termobarické rakety. Tie fungujú na princípe výbuchu aerosólového oblaku paliva zmiešaného…
Pokojné spolunažívanie Slovákov a Maďarov žijúcich na Slovensku je existenčne dôležité pre stabilitu krajiny. Skonštatoval…
Novým veľvyslancom Slovenska v Ruskej federácii bude Peter Priputen. Pred jeho vyslaním sa s ním…
Najväčšia kríza, akú naša spoločnosť zažíva, nie je ekonomická ani politická, ale demografická. Liberálny Denník…
Prezident Českej republiky napísal otvorene rusofóbny list Donaldovi Trumpovi, konštatuje agentúra RIA - novosti. Spojené…