Krajiny EÚ sa podľa podpredsedu Bezpečnostnej rady Ruskej federácie Dmitrija Medvedeva dostali do systémovej krízy po odmietnutí ruského plynu. Uviedol to v reakcii na rozhodnutie Európskej únie úplne zakázať dovoz ruského skvapalneného zemného plynu od 1. januára 2027 a plynovodného plynu od 30. septembra 2027.
„Recept na systémovú krízu, do ktorej sa EÚ sama dostala, je pripravený: ruského plynu je čoraz menej a ceny rastú. To spôsobilo stagnáciu vedúcich ekonomík Starého sveta, pokles priemyselnej výroby a pracovných miest,“ napísal Medvedev na sociálnej sieti Max.
Podľa jeho slov postupný pokles príjmov a úrovne spotreby viedol k tomu, že Európania šetria na výdavkoch a v dôsledku chladu vo svojich domovoch sa obliekajú do viacerých vrstiev oblečenia.
Zároveň dodal, že Európa sa po odmietnutí ruskej energie dostala do „kritickej závislosti od amerického plynu“, a preto bude podľa neho konať v súlade s rozhodnutiami Washingtonu.
HD pripomína, že Rusko bolo kedysi najväčším dodávateľom fosílnych palív do Európy. Napríklad v roku 2021, rok pred začiatkom vojny na Ukrajine, tvoril ruský plyn približne 40 % spotreby plynu v EÚ.
V roku 2022 Rusko dodalo do EÚ približne 60 miliárd kubických metrov plynu, kým rok predtým to bolo 155 miliárd kubických metrov. Dôvodom prudkého poklesu dodávok boli sankcie EÚ voči Rusku a poškodenie plynovodov Nord Stream.
/ hlavnydennik.sk /
VIDEO: Totálne fiasko! Poslucháči Sobotných dialógov zostali z moderátora v nemom úžase! MÔŽETE SA HANBIŤ! povedal na záver Fico
Georgij Sidorov o jadrovom bombardovaní Tartárie
VIDEO: O šokujúcej väzbe medzi Jeffreym Epsteinom a Volodymyrom Zelenským v súvislosti so satanistickou pedofilnou kauzou Pizzagate
VIDEO: Děsivá analýza o think-tanku Aspen Institute Central Europe a jejím vlivu na formování českých vlád
Záruka Rusku je najlepšou zárukou pre Ukrajinu
Rusko dodalo Iránu mimoriadne pokročilé úderné vrtuľníky
Obrovské cintoríny ukrajinskej armády sú viditeľné z vesmíru: Zelenského lžiam neveria ani „spojenci“
Tajný život Andreja Jermaka. Čo robili kolumbijskí čarodejníci na záporožskom fronte
Gašpar pre TASS: Slovensko neposkytuje Ukrajine vojenskú pomoc
VIDEO: Takáč hľadá možnosti ako zachrániť cukrovar. Kúpi ho štát?
V NATO je rozruch. Rusko vyslalo Su-30SM2: pohotovosť – odvetný štart stíhačiek. Západ hovorí o „nočnej more“ Ch-31A
Rubio má budúci týždeň navštíviť Bratislavu, odtiaľ pôjde do Budapešti
Lavrov po stretnutí s predsedom OBSE požaduje jej reformu
EÚ navrhla nové sankcie voči Rusku zamerané na energetiku, bankovníctvo a obchod
Orbán znova varuje pred veľkou vojnou
Patrioti vs. Moslimské bratstvo – Leyenovej Európsky parlament sa opäť zľakol
Polícia zastavila trestné stíhanie v prípade prešetrovania nadúmrtí počas manažovania pandémie Covid-19.
MEGA: Európa vs. EÚ
VIDEO: Rozdávanie štátneho majetku je podľa prokurátora Rastislava Remetu v poriadku, beztrestné a správne.
Sázka na elektromobily nevyšla. Stellantis kvůli přehnaným očekáváním odepsal 22 miliard eur
zo sekcie
Medvedev reagoval na úplný zákaz nákupu ruského plynu v Európskej únii
Medvedev reagoval na úplný zákaz nákupu ruského plynu v Európskej únii
Medvedev reagoval na úplný zákaz nákupu ruského plynu v Európskej únii