Obavy zo zdieľania súkromných lekárskych údajov s veľkými korporáciami
Pokusy Bruselu o konsolidáciu toku zdravotných údajov vyvolávajú obavy z „medicínskej totality“, keďže poslanci varujú pred obetovaním súkromia pacientov kvôli zisku, píše portál Europeanconservative.
Napriek tomu, že poslanci schválili dodatočné záruky, pretrvávajú značné obavy v súvislosti so zdieľaním súkromných lekárskych údajov s veľkými korporáciami.
Európsky parlament prijal v stredu 13. decembra svoju pozíciu k Európskemu priestoru zdravotných údajov (EHDS) pomerom hlasov 516 proti 95 s novou legislatívou určenou na riadenie jednoduchého toku lekárskych informácií na komerčné účely a účely tvorby politiky.
EHDS načrtáva právne podmienky zapojenia sa do používania zdravotných údajov v celej EÚ. Pravidelne sa kritizuje, že tvorí stavebný kameň dystopickej Európskej únie zdravia, pretože vedie k získavaniu súkromných lekárskych informácií megakorporáciami.
Vo vzácnom príklade populistickej pravice, ktorá ovplyvňuje legislatívny proces na úrovni EÚ, talianska poslankyňa za Lega Annalisa Tardino pomohla zaručiť spotrebiteľom doložku o výnimke o tom, ako sa používajú ich údaje, vďaka jej úlohe spoluspravodajkyne správy odhlasovali poslanci Európskeho parlamentu.
Počas stredajšej rozpravy v pléne europoslanci obvinili EHDS, že je príkladom „totalitnej logiky“ EÚ. Francúzska europoslankyňa za RN Mathilde Androuët povedala, že z pravidiel by mali úžitok len americké korporácie, ako je Microsoft Billa Gatesa.
Pridal sa k nej poslanec za Pirátsku stranu Patrick Breyer, ktorý varoval, že EHDS obetuje súkromie pacientov kvôli zisku, keď predložil dodatočné pozmeňujúce a doplňujúce návrhy na ochranu práv spotrebiteľov. Nemecký aktivista za digitálne práva Breyer bol pravdepodobne najhlasnejším odporcom EHDS a viedol kampaň za obmedzenie prístupu korporácií k osobným lekárskym údajom.
Bruselský think-tank NBIC Ethics patril medzi odporcov EHDS, a to napriek dodatočným zárukám ochrany súkromia a varoval pred vplyvom, ktorý by legislatíva mala na citlivé otázky, ako je liečba neplodnosti. Vo vyhlásení pre The European Conservative v reakcii na parlamentné hlasovanie tiež varovala pred možným zneužitím európskych údajov tretími krajinami.
Ďaleko od konečného textu bude EHDS teraz podliehať zmenám a doplneniam v štádiu trialógu legislatívneho procesu EÚ po tom, čo Parlament potvrdil svoju pozíciu stredajším hlasovaním.
EÚ sa stále spamätáva z rán spôsobených PR, ktoré jej spôsobilo riešenie krízy COVID, s obvineniami, že jej byrokratický spôsob fungovania nie je schopný prispôsobiť sa rýchlo sa meniacim situáciám a je otvorený vykorisťovaniu zo strany súkromného sektora.
Thomas O’Reilly/skspravy.sk
Bývalá dánska kráľovná Margaréta II. svojich zosnulých rodičov obraňuje. Peter Kramer vo svojej 380-stranovej knihe…
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…