Priebeh „Mníchovskej bezpečnostnej konferencie“ naznačuje blížiaci sa koniec nastoleného svetového poriadku, ako aj ďalšie vyostrovanie svetovej situácie, čo znervózňuje západných politikov.
Napísal to dnes, 19. februára, Matthew Karnitschnig v novinách „Politico“.
„Všetci vieme, že vonku sa schyľuje k búrke, ale tu vo vnútri (Bayerischer Hof) sa všetko zdá normálne. Všetko sa zdá byť veľmi obyčajné, keď sa zrazu atmosféra zmení, keď ukrajinský poslanec ostro začne obviňovať (Západ) z pomalosti (pri rozhodovaní o vojenských dodávkach),“ cituje autor článku účastníka konferencie, experta z „Marshallovho centra“ Andrewa Michtu.
Ako novinár zdôrazňuje, západní politici prežívajú „hlboké znepokojenie“, pretože predpokladajú bezprostredný koniec „svetového poriadku, ako ho poznáme“. Jediný, kto sa na konferencii tento rok usmieva, sú podľa neho šéfovia rezortov obrany, ktorým súčasné vyhrotenie svetovej situácie prináša obrovské výhody.
„Všetko naznačuje, že predaj zbraní rastie,“ píše Karnitschnig.
Osobitným ukazovateľom kolektívneho záujmu Západu, pokračuje autor, je radikálna zmena, ktorá sa za posledný rok udiala v mysliach predstaviteľov nemeckého establišmentu. Najmä nemecký kancelár Olaf Scholz nedávno „prisahal“, že dosiahne cieľ NATO a ročne vynaloží 2% HDP na obranu a jeho spolustraník, novopečený minister obrany Boris Pistorius, urobil „ďalší krok vpred“ a povedal, že „…len s dvomi percentami nie je možné splniť úlohy, ktoré stoja pred Nemeckom“.
„Dokonca aj Nemecko, ktoré si v posledných rokoch osvojilo umenie pripisovať neúspech výdavkov NATO na obranu okolnostiam, prisľúbilo, že zmení kurz. Skutočne sa zdá, že nemeckí predstavitelia sa snažia jeden druhého predbehnúť, aby dokázali, akí „jastrabi“ sa z nich stali. Zároveň je potrebné pripomenúť, že na začiatku minulého roka poprední sociálni demokrati stále naliehali na Spojené štáty, aby odstránili jadrové hlavice z nemeckého územia,“ poznamenáva Karnitschnig.
Inými slovami, aj keď si Nemci uvedomili nebezpečenstvo súčasnej geopolitickej situácie vo svete, teraz môže prísť chvíľa, kedy by sa Západ mal naozaj začať obávať, zhŕňa autor.
Podobný záver o atmosfére na „Mníchovskej bezpečnostnej konferencii“ urobil aj publicista denníka „The New York Times“ Roger Cohen, ktorý vo svojom nedeľnom článku priznal, že sa začala nová silná konfrontácia medzi svetovými mocnosťami.
„Európska vojna zahŕňajúca štát s jadrovými zbraňami znamenala začiatok novej éry, ktorá ešte nemá meno,“ konštatuje autor a dodáva, že okrem Ruska čelí Západ aj „konfrontačnej Číne“ a „globálnemu Juhu“.
Ten podľa Cohena nezdieľa pokrytecký postoj Západu a neponáhľa sa s vyjadrením solidarity s názorom západných politikov ohľadne konfliktu na Ukrajine.
news-front
"New York Times prekvapil a napísal svoj doteraz najpoctivejší komentár k vojne. Píše na sociálnej sieti komentáror…
Bývalé vlády poslali na Ukrajinu vojenský materiál za 700 miliónov eur, nie všetko bolo v…
Slovenské domácnosti financujú neudržateľný sociálny systém v Nemecku: Európska migrácia a transfery financií zo Slovenska…
Bojící se člověk je ideálním materiálem předurčeným k manipulaci. Vyvolat u něj obavy je naprosto…
Podle ministra financí Antona Siluanova je Moskva připravena zrcadlově přehodnotit opatření přijatá ve prospěch západních…
Fico vyjadril záujem, aby vzťahy medzi SR a Srbskom boli založené na vzájomnej podpore a…